SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Hırvatistan

Yerel Saat
GMT+2
Kur Farkı
1 TL = 1,15 HRK
Priz Tipi
C,F 230 V
Nüfus
4154000 (2017)
Diller
Sırpça
Para Birimi
Hırvatistan Kunası
İklim
Akdeniz İklimi
İçindekiler

  Genel Bilgiler

  Hırvatistan‘ın Adriyatik’in incisi olarak adlandırılması boşuna değil, çünkü bu davetkar ülkede, kıyıdaki en temiz plajlardan biri olan kıyı Dubrovnik’in panoramik manzarasının yanı sıra, iyi gelişmiş bir altyapının ilk bakışta tanınabilir orta çağ eski mahallelerini organik olarak birleştiriyor. Ülke ayrıca, dünyanın her yerinden turist çeken, Hırvatistan‘da sayısız sağlık merkezi kurulmasını mümkün kılan maden kaynakları ile de ünlüdür.

  Turistlerin çoğu, berrak suları, iyi gelişmiş plaj hizmetleri ve tabii ki, parke çatılı çatıları olan evler arasındaki dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan çok sayıda cazibe merkezi sayesinde, Hırvatistan‘daki plaj tatillerini Dubrovnik veya Split ile ilişkilendirmektedir. Aileler için olan tatil köyleri arasında, Zadar, devletin başkenti, Zagreb şehri ziyareti her zaman popülerdir.

  Görülmeye değer  Avrupa kentlerinden biri, 7. yüzyılda kurulan ve neredeyse orijinal haliyle eski kenti çevreleyen kale duvarları ile korunan ve neredeyse Orta çağ’dan beri değişmeyen Dubrovnik’tir. Şehirde yürüyüş genellikle 18. ve 19. yüzyılların konaklarının bulunduğu daha genç mahallelere açılan yaya Stradus caddesi boyunca yapılır. Split, merkezi Diolection Sarayı binalarının yanı sıra eski tarihi şehir blokları olan cazibe merkezlerinde Dubrovnik ile yarışıyor.

  Hırvatistan‘ın iklimi sıcak yaz, kuru hava ve bol güneşli gün sayesinde bir plaj tatili için idealdir. Hırvatistan‘daki yüzme sezonu mayıs ayının ortasından ekim ayının ortasına kadar sürüyor. Yaz aylarında ise hava gündüzleri + 30 dereceye kadar ısınıyor.

  Hırvatistan, Avrupa’da turistlerin ziyaret edebileceği en güvenli ülkelerden biridir, hatta buradaki otellerdeki çöp avcılığı ve küçük hırsızlıklar bile neredeyse iptal edilmiştir. Yerel halk alışılmadık derecede cana yakın ve arkadaş canlısı, çatışma dışı doğası ve her durumda yardım etme arzusu ülkedeki kalışlarını daha da rahatlatıyor.