Hırvatistan

Yerel Saat
GMT+2
Kur Farkı
1 TL = 1,15 HRK
Priz Tipi
C,F 230 V
Nüfus
4154000 (2017)
Diller
Sırpça
Para Birimi
Hırvatistan Kunası
İklim
Akdeniz İklimi
Konu Başlıkları

  Hırvatistan Hakkında Temel Bilgiler

  Hırvatistan‘ın Adriyatik’in incisi olarak adlandırılması boşuna değil, çünkü bu davetkar ülkede, kıyıdaki en temiz plajlardan biri olan kıyı Dubrovnik’in panoramik manzarasının yanı sıra, iyi gelişmiş bir altyapının ilk bakışta tanınabilir orta çağ eski mahallelerini organik olarak birleştiriyor. Ülke ayrıca, dünyanın her yerinden turist çeken, Hırvatistan‘da sayısız sağlık merkezi kurulmasını mümkün kılan maden kaynakları ile de ünlüdür.

  Turistlerin çoğu, berrak suları, iyi gelişmiş plaj hizmetleri ve tabii ki, parke çatılı çatıları olan evler arasındaki dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda bulunan çok sayıda cazibe merkezi sayesinde, Hırvatistan‘daki plaj tatillerini Dubrovnik veya Split ile ilişkilendirmektedir. Aileler için olan tatil köyleri arasında, Zadar, devletin başkenti, Zagreb şehri ziyareti her zaman popülerdir.

  Görülmeye değer  Avrupa kentlerinden biri, 7. yüzyılda kurulan ve neredeyse orijinal haliyle eski kenti çevreleyen kale duvarları ile korunan ve neredeyse Orta çağ’dan beri değişmeyen Dubrovnik’tir. Şehirde yürüyüş genellikle 18. ve 19. yüzyılların konaklarının bulunduğu daha genç mahallelere açılan yaya Stradus caddesi boyunca yapılır. Split, merkezi Diolection Sarayı binalarının yanı sıra eski tarihi şehir blokları olan cazibe merkezlerinde Dubrovnik ile yarışıyor.

  Hırvatistan‘ın iklimi sıcak yaz, kuru hava ve bol güneşli gün sayesinde bir plaj tatili için idealdir. Hırvatistan‘daki yüzme sezonu mayıs ayının ortasından ekim ayının ortasına kadar sürüyor. Yaz aylarında ise hava gündüzleri + 30 dereceye kadar ısınıyor.

  Hırvatistan, Avrupa’da turistlerin ziyaret edebileceği en güvenli ülkelerden biridir, hatta buradaki otellerdeki çöp avcılığı ve küçük hırsızlıklar bile neredeyse iptal edilmiştir. Yerel halk alışılmadık derecede cana yakın ve arkadaş canlısı, çatışma dışı doğası ve her durumda yardım etme arzusu ülkedeki kalışlarını daha da rahatlatıyor.

  Hırvatistan Nerededir? / Nasıl Gidilir?

  Orta Avrupa ve Akdeniz’e giden yolların kavşağında yer alan Hırvatistan Cumhuriyeti, aynı zamanda Akdeniz ve Orta Avrupa- Tuna bölgelerini de ifade eder. Kuzeydoğudaki Tuna nehrinden batıya, Istria Yarımadası’na ve güneyde Kotorskaya boka’ya uzanan bir yay şeklinde.
  Hırvatistanın beş ülke ile sınırları bulunmaktadır. Sınırlarının toplam uzunluğu 2028 km’dir. Ülke Macaristan, Sırbistan, Bosna Hersek ile kara sınırına sahiptir ve Slovenya,Karadağ ile hem kara hem de deniz tarafından sınırları bulunmaktadır. İtalya ile ülke sadece bir deniz sınırına sahiptir.

  En büyük Hırvat Adası 409 km2 toplam alana sahip Krk ‘dir.
  En uzun, adından da anlaşılacağı gibi, ark Adası (uzun) değildir, Hvar Adasının Uzunluğu 68 km ve alan 300 km2’dir.
  En yüksek ada Brac. Bu adada bulunan Vidova Dağı (779 m) Adriyatik takımadalarının en yüksek noktasıdır.
  Adriyatik’in en ormanlık Adası Mllet’tir. Yüzeyinin yaklaşık %72’si ormanlar, %22’si ekili arazi vb. ile kayalar tarafından işgal edilmektedir.
  En güneşli Adriyatik Adası (ve genel olarak Hırvatistan’ın en güneşli yeri) Hvar. Burada güneş yılda 2, 718 güneş saati parlıyor.

  Hırvatistan 1185 adadan oluşmaktadır  ve Adriyatik kıyıları boyunca küçük adacıklar bu gruba eşlik eder. En büyük adaları Krk ve Cres’dir, bu yüzden bu ülkeye “binlerce ada ülkesi”denir.

  Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır ?

  Hırvatistan vizesi almak için aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekir:

  • Tamamlanmış ve imzalanmış Vize Başvuru Formu.
  • Kimlik ve Kimlik ön sayfasının bir kopyası.
  • 1 adet biometrik fotoğraf, boyutu 3,5 x 4,5 cm’dir (tepeden çeneye olan mesafe yaklaşık 3 cm’dir).
  • En az 30000 Euro kapsama alanına sahip bir sigorta poliçesi.
  • Uluslararası pasaport ve ön sayfasının bir kopyası.
  • Konaklama belgeleri: otel rezervasyonunu onaylayan belgeler. Bir daire kiralamak durumunda-bir daire kiralamak için karar; bir yat gezisi durumunda- gemilerin kayıt defterinden bir kaydı).
  • Gidiş-dönüş bilet rezervasyonlarını onaylayan belgeler.
  • Yolculuk araba ile yapılıyorsa: hedef bilgileri, Seyahat planı veya yeşil kart.
   Kanıtlayan belgeler, mali gücü (hesaplama 50 euro 1 gün veya 100 euro,(1 gün ise otel rezervasyonu veya kısmen ödenen): İşveren tarafından gösterilen bordro, Son 3 ay içindeki banka hareketler detayı.

  Yukarıda belirtilen evrakları tamamladığınız takdirde herhangi bir vize başvuru merkezi aracılığı ile 5 çalışma günü içresinde vizeye sahip olabilirsiniz.

  Hırvatistan Popüler Gezi Rotaları & Turları

  Istria– Istria Yarımadası Trieste Körfezi ve Kvarner Boğazı arasında yer almaktadır. Hırvatistan Cumhuriyetinin en Batı kısmı ve Ahdiatik’in en büyük yarımadasıdır. Çoğunlukla iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bunlar, Deniz havası ile birleştiğinde yarımada’da özel bir şifa iklimi yaratırlar.

  Istria Yarımadası, zengin tarihi, çok sayıda mimari anıt, en temiz deniz ve harika tatil fırsatları nedeniyle Hırvatistan’ın en popüler turistik bölgesidir. Yeşil tepeleri, görülmeye değer küçük kasabaları ve manzaraları ile bir Fransız ya da İtalyan eyaletini andırıyor. En güzel şehirler Rovinj, Porec, Umag, Opatija’dır. Dünyanın en küçük şehri olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda listelenen hun şehridir. Pula Istria’nın en büyük şehridir. Yarımadanın güney ucunda yer almaktadır. Antik Roma zamanlarından beri, Pula bu bölgenin idari merkezi olmuştur.

  Istria’da kimler tatil yapabilir?

  • Plaj tatilinin hayranları- en temiz deniz, çarpıcı manzaralar, iyileştirici hava.
  • Turistik sevenler- zengin bir tarih, birçok mimari anıt.
  • Çocuklu aileler- yarımadada, gelişmiş altyapı ve zengin animasyon programları ile turistik komplekslerde dinlenmeye davet edilir.

  Istria’deki Turistler İçin Geziler

  Doğal cazibe merkezleri arasında yarımadanın batı ucundaki brioni takımadaları bulunmaktadır. Engebeli kıyı şeridine sahip on dört adadan oluşur. Lima fiyort, buz Çağı’ndan sonra oluşan görülmeye değer dar bir koydur. Yaprak döken ağaçlar güney tarafında yetişir ve Kuzey ağırlıklı olarak iğne yapraklı ağaçlarla kaplıdır. Ayrıca Istria ile, Hırvatlar genellikle «dünyanın sekizinci harikası»olarak adlandırılan Plitvice gölleri milli parkını ziyaret edebilirsiniz. Flavian döneminde inşa edilen Pula şehrinin Amfi tiyatrosunun boyutları 133 m uzunluğunda ve 105 m genişliğindedir. Yaz aylarında arenada festivaller ve performanslar düzenleniyor. UNESCO tarafından Porec’te Dünya Kültür Mirası Anıtı olarak ilan edilen euphrasia Bazilikası burada bulunmaktadır.

  Kuzey Dalmaçya

  Bölgenin ana ve en büyük şehri Zadar- Birkaç bin yıllık bir geçmişi ile bu bölgenin kıyıları Adriyatik boyunca en güzellerinden biridir. Çevre dostu su alanı ve elverişli sahil iklimi sayesinde, Kuzey Dalmaçya’nın restoran ve kafeleri her zaman çok çeşitli balık lezzetleri ve deniz ürünleri sunmaktadır.

  Kuzey Dalmaçya’da kimler tatil yapabilir?

  • romantizm ve mahremiyet sevenler için,
  • Zadar bölgesindeki Adriyatik sahil şeridi,
  • Hırvatistan’ın en engebeli ve tuhafı, çok sayıda koy, koy, şelale, mağara, uçurumlar ve adacıklar var.
  • Gezi severler-Kuzey Dalmaçya’da üç Milli Park, iki Doğa Parkı ve zengin bir tarihe sahip şehirler bulunmaktadır.

  Kuzey Dalmaçya Manzaraları

  Dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turist tatillerini Kuzey Dalmaçya’da geçiriyor. Bu bölge zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Kasabaların çoğu orta veya antik çağlarda kuruldu. Aralarında en ünlüsü Biograd, Zadar ve Šibenik, burada bulunan güzel St. Jacob Katedralidir. Bölgede doğal Parklar vardır: Kuzey Velebit, büyük doğal Vransko Gölü (30,7 km Kare. Buna ek olarak, Milli Parklar vardır: plitvice gölleri, Paklenica, Cornati Adaları ve tabii ki, Krka Nehri, dünyanın dört bir yanından gelen tarihçiler ve spor meraklıları bu bölgeye geliyor. Kuzey Dalmaçya kıyıları boyunca, 300 küçük adadan ve 24 daha büyük adadan oluşan gerçek bir takımadalar yayıldı. En büyük adalar Pag ve Arc Island vardır. Pag adasının kabartması, ay yüzeyini andırıyor. Güzel zeytinlikler burada yetişir ve toprağın derinliklerinde zengin tuz yatakları bulunur. Ark Adası 114 km karelik bir alanı kaplar ve Telashtica Parkı ve altın kumlu muhteşem vahşi plajları ile turistleri çekiyor.

  Orta Dalmaçya

  Burada, çoğunlukla doğal dağlarla çevrili çakıllı Plajlar bulunmaktadır. Buradaki çam ağaçları, sörf hattından 3-4 metre uzakta büyür, bu yüzden şemsiyelere gerek yoktur.Orta Dalmaçya’nın en görülmeye değer noktası, “Makarska Riviera”adı verilen 40 km uzunluğundaki sahil şeridi olarak kabul edilir. Burada, Hırvatistan’ın en iyi plajları Biokovo dağ masifinin eteklerinde uzanmaktadır. Bu bölgede popüler tatil yerleri – Brela, Baška Voda, Makarska ve Tucepi, Podgora.

  Orta Dalmaçya’da kimler tatil yapabilir?

  • Plaj tatilinin hayranları,
  • Şeffaf Adriyatik Denizi, çok kilometrelik Plajlar, denizin kenarına yaklaşan çam ağaçları ile birlikte,
  • Tarihi, mimari cazibe merkezlerinin bilenleri, eşsiz bir tarih ve mimariye sahip şehirler, birçok kültürel anıt. Dubrovnik, plitvice gölleri vb. gibi Hırvatistan’ın başlıca turistik yerlerini ziyaret etmek için Orta Dalmaçya’nın elverişli konumu vardır.
  • Gençler, yaşlılar, çocuklu aileler-herkes burada kendi zevkinize göre bir tatil bulabilir!

  Orta Dalmaçya Manzaraları

  Kıyı boyunca uzanan çok sayıda şehir ve küçük Dalmaçya kasabaları, antik çağlardan kalma en zengin tarihleriyle haklı olarak gurur duyabilirler. Tarihi açıdan bu kadar ünlü ve ilginç şehirler arasında, Balkanlar’daki en eski katedrale sahip Zadar, İmparator Diocletianus’un görkemli korunmuş görkemli Sarayı, Trogir Müzesi şehri, ünlü St. Jacob Katedrali ile Sibenik ve güzel çakıllı plajlara komşu olan şehir merkezinde tipik bir dalmaçyalı bina ile Makarska’nın en popüler tesisi bulunmaktadır.
  Orta Dalmaçya’ya, kuzeydeki Šibenik kentinden güneydeki küçük Gradac kasabasına uzanan Hırvatistan’ın Adriyatik kıyılarının orta kısmını ve brac ve Hvar gibi ünlüleri de dahil olmak üzere birçok adayı ifade ediyoruz. Ülkenin bu bölümünde iki milli park – Kornati ve Krka, Biokovo Doğa Parkı bulunmaktadır. Cornati, 140 adadan oluşan bir takım adadır ve Krka, şelaleler ve coşkulu yeşil bitki örtüsü ile güzel bir nehirdir.

  Brac Adası Hırvatistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Adanın en popüler tesisi, sadece Dalmaçya’nın değil, aynı zamanda tüm ülkenin de bir kartviziti haline gelen «Golden Cape» adlı ünlü çakıllı plajın bulunduğu Bol’dur. Gün boyunca, rüzgar ve dalgaların etkisi altında, şeklini birkaç kez değiştirebilir.

  Güney Dalmaçya

  Hırvatistan’ın incisi olan Ortaçağ kenti Dubrovnik’in bulunduğu yer burası. Cavtat ve Plath’ın küçük tatil kasabalarının yanı sıra, turistlere iyi oteller, restoranlar ve her türlü gezi ve eğlence ile iyi gelişmiş bir turizm altyapısı sunan Elafit Takımadaları Kolochep ve Lopud Adaları. Engebeli sahil şeridi, küçük turistik köylerin, misafirlerini memnun eden samimi ve misafirperver sakinlerin bulunduğu yeşilliklerin içinde yer alan çok sayıda sessiz ve görülmeye değer koylara sahiptir. Dubrovnik Rivierası, Cavtat, Plath, Mlini, Slano ve Ston gibi birçok popüler turistik kasabaya ev sahipliği yaparken, adalardaki tatil meraklıları, ikincisi ve aynı zamanda bir milli park olan Koloch, Lopud, Korcula ve Mliet’e gidebilirler.
  Dubrovnik otelleri yüksek hizmet ve özel bir atmosfere sahiptir.

  Güney Dalmaçya’da kimler tatil yapabilir?

  • Güney Dalmaçya’da VIP seviyesi de dahil olmak üzere çok çeşitli iyi oteller sunulmaktadır.
  • Açık hava etkinlikleri hayranları – Güney Dalmaçya’da turizm altyapısı iyi gelişmiştir. Çok sayıda restoran, gezi ve her türlü eğlence bu bölgede bulunmaktadır.
  • Eşsiz yerel mutfağı deneyebilirsiniz. Burada Pelješac yarımadasında Dalmaçya’nın en iyi istiridyeleri yetiştirilir ve Hırvatistan’ın en ünlü şaraplarını — «Dingač», «Zac» ve «Malvasia»üretilmektedir.

  Güney Dalmaçya Manzaraları

  Güney Dalmaçya gezilerine gitmeye karar verdikten sonra, sadece yerel plajları, mağazaları ve butikleri değil, aynı zamanda Dubrovnik veya Mllet Adası gibi harika şehirleri ziyaret etmek için tesisin dışına çıkmaya da değer. Shipan, Koloch ve Lopuda isimlerini taşıyan en güzel ve pitoresk adaların üçünü bir kerede ziyaret etmenizi sağlayacak eşsiz Elaphite takımadalarını keşfetmek için mükemmel bir fırsatı kaçırmayın.

   

  Hırvatistan Bölgeleri ve Şehirleri

  Seyahat için Hırvatistan’ın tüm şehirleri ve tatil köyleri. Hırvatistan’ın en ünlü bölgeleri, bölgeleri, şehirleri ve tatil köylerinin listesi: nüfus, kodlar, mesafeler, en iyi açıklamalar için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

  Brach
  Vrsar
  Novigrad
  Orta Dalmaçya
  Brioni
  Zagreb
  Opatija
  Umag
  Vis
  Kolochep
  Porec
  Hvar
  Vrsar
  Krk
  Rabac
  Güney Dalmaçya
  Dubrovnik
  Korchula
  Pula
  Trogir

  Hırvatistan’da Konuşulan Diller?

  Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça’dır. Eski Slav dili ile ortak köklere sahiptir. Her yerde Almanca kullanılır, Istria’da birçok kişi İngilizce ve İtalyanca konuşmaktadır.

  Hırvatistan Gece Hayatı

  Hırvatistan’daki gece hayatı kesinlikle aynı Türkiye’den daha zengindir diyebiliriz, su ve su üzerinde sağlıklı bir dinlenme, iyi şaraplar ve sağlıklı yiyecekler için bir seçenek olarak’da değerlendirebilirsiniz.

  Hırvatistan’ın en iyi parti tatil köyleri

  Novalja, pag adasında, 2000 kişilik bir nüfusa sahip bir şehirdir ve plaj partileri ile tüm Avrupa’da ünlüdür. Buradaki halk çok özgürleşti, parti neredeyse kesintisiz bir biçimde gerçekleşiyor: sabah yalnız bitiyor, insanlar sadece birkaç saat uyuyorlar ve zaten yeni bir partide takılıyorlar! Novalja’daki bu parti yeri, çeşitli kulüplerin bulunduğu ZrceBeach plajıdır. En popüler kulüp papaya ismindedir. Sadece Carl Cox, Armin Van Buren, Sebastian Ingrosso, Tiesto gibi elektronik müzik yıldızlarının burada olduğunu ve parti organizasyonunun seviyesinin hemen netleştiğini söylemek gerekir.
  Rovinj, Hırvat Istria’nın en popüler tatil beldelerinden biridir. Turistler rovinj’i sadece gün boyunca yürüyebileceğiniz rahat Eski Şehir için değil, aynı zamanda yoğun gece hayatı için de severler. Kulüp sezonu burada eylül ortasına kadar sürer. Tesisin büyük olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor, ancak oldukça yüksek seviyelerdedir. Rovinj gece hayatı merkezi, 2003 yılında açılan Monvi eğlence merkezidir. Bu, tüm Hırvat kıyılarındaki en eğlenceli yerlerden biridir. Merkezde bir disko bar, Açık Hava Tiyatrosu, kokteyl barı, pizzacı, Çağdaş Sanat Galerisi bulacaksınız. Ancak, takılmak için en ilginç yerler, yaz aylarında harika açık hava partilerine ev sahipliği yapan Pool bar’dır.

  Ayrıca Porec’te oldukça yoğun bir gece hayatı: bir sürü bar, birkaç iyi gece kulübü bulunmaktadır. Porec’teki en ünlü ve popüler kulüp Byblos. Bu kurum, saygın DJ mag dergisine göre dünyanın en iyi kulüplerinin sıralamasına dahil edildi. Byblos setlerinde David Gueta, Eric Morillo, Sander Kleinenberg, Paul Ockenfold gibi isimler sahne almıştır.

  Sundy Times’ın yetkili baskısı zadar, dünyadaki yaz tatili için en iyi yerlerden biri olarak adlandırıldı ve sadece güzel Eski Şehir ve cazibe merkezleri nedeniyle değil. Muhtemelen, İngiliz gazeteciler de Zadar gün ışığında sadece görmek için bir şey olduğunu dikkate aldı. Birçok turist sadece eski şehirde bulunan ünlü Garden Club’da takılmak için Zadar’a gider. Özellikle popüler olan Festival “Bahçe Festivali”, kulübün sahipleri tarafından düzenlenir.

  Vodica’da sadece sahilde dinlenmek için değil, sadece krka Milli Parkı ve Vranskoye Gölü doğa Parkı’na trip için iyi bir başlangıç noktası olduğu için değil. Burada hala iyi takılmak mümkün! Vodica’da bir müzik ve mekan sevgilisinin ziyaret etmesi gereken iki kurum var: bunlar Hookah bar ve Hacienda club.

  Hırvatistan’daki Kültürel Etkinlikler

  Hırvatistan çok sayıda müze, Galeri ve kilise içinde açılan zengin kültür ve geleneklerin ülkesidir. UNESCO Dünya mirasının bir parçası olan ve Somut olmayan bir kültürel mirasın korunması, her olayı, hatta küçük bir yürüyüşü, zengin ve ünlü tarihin bin yıllık merdiveninden aşağı doğru gerçek bir yolculuğa çıkarır.

  Hırvatistan’da geleneksel etkinlikler özel bir anlamı vardır. Olağanüstü değerlerinden dolayı, genellikle somut olmayan kültürel miras statüsüne sahiptirler ve meydana gelen olaylar yerel halkın gastronomi, kültür ve geleneklerini birleştirir.

  Hırvatistan Cumhuriyeti UNESCO Dünya Mirası listesi

  • Diocletianus Sarayı, Split (1979)
  • St. Jacob Katedrali, Sibenik (2000)
  • Plitvice gölleri Milli Parkı (1979)
  • Trogir tarihi merkezi (1997)
  • Porec’te episcopal kompleksi euphrasia Bazilikası (1997)
  • Dubrovnik Eski Şehir (1979)
  • Starigrad alanı (2008)

  Hırvatistan İklimi ve Hava Durumu

  Hırvatistan Avrupa’nın en güneşli ülkesidir, yılda ortalama güneş saati sayısı 2600’dür. Hırvatistan topraklarında iki iklim ayırt edilebilir: Adriyatik kıyısında sıcak ve kuru yazlar ile Akdeniz iklimi hüküm sürer (+25..+ 29°C) ve serin kış ile (+9..+ 15°C). Ülkenin orta kesiminde iklim ılıman, karasal (yaz aylarında + 20..+23°C, kışın + 1..+ 3°C). Yüzme sezonu Mayıs başından Eylül sonuna kadar sürer. Ekolojik olarak dünyanın en kusursuz ülkelerinden biri olarak kabul edilir.

  Hırvatistan’da Kültür ve Sanat

  7. yüzyılın başlarında, Hırvatlar Hırvatistan modern Cumhuriyeti topraklarında yerleşti. Orta çağların başında, Hırvatistan uygar dünyanın sınırında olduğu için çok sayıda savunma Savaşı yaptı. Katolik ve Ortodoks Kilisesi arasındaki sınır ve 9.yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan dönemde Osmanlı İslam ve Hıristiyanlık arasındaki sınır oldu. 9. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar, Hırvatistan bağımsız ve kendi kendine yeten bir prenslik ve daha sonra çok sayıda yazılı ifadeyle desteklenen bir krallıktı. Venedikliler, Bizanslılar ve Türklerle sonsuz silahlı çatışmalar, hırvatistan’ı Avusturya ve Macar hanedanlarıyla yakınlaşmaya zorladı ve bu da bölgesel bağımsızlık ve bağımsızlığın restorasyonu için yeni, küçük ve büyük savaşlara yol açtı. Hırvatistan 1990 yılında tam ulusal bağımsızlık kazandı.

  Sayısız güçlü imparatorluklar ve bu yerlerde hakim ülkeler, seçkin kültürel anıtlar şeklinde varlığı görünür izleri bıraktı. Sahildeki şehirler çoğunlukla eski ve Orta çağlarda inşa edilmiştir. İyi korunmuş Roma Amfitiyatrosu Arena, Sergians Kemeri ve Augustus Tapınağı’nın yanı sıra Split’teki 4.yüzyıl Roma İmparatoru diocletianus Sarayı (daha sonra bir ortaçağ kenti olarak tanınan ve bugün UNESCO tarafından korunan) ile Pula şehri, Hırvat kıyısındaki antik kültürün en büyük anıtlarıdır.

  6. yüzyılda inşa edilen Poreč kentindeki Aziz Efrasius Bazilikası, Akdeniz’deki Erken Bizans mozaiğinin en güzel korunmuş anıtıdır. Aziz Efrasius Bazilikası’nın Mozaiği, Ravenna’daki San Vitale Kilisesi’nin mozaikleriyle karşılaştırılabilir; bu anıtlar, Avrupa’daki mozaik sanatının en önemli örnekleridir. Dünyanın dört bir yanındaki bu üç yapraklı bazilikanın kompleksi, UNESCO tarafından 1997 yılında dünya çapında önemli bir kültür Anıtı olarak ilan edilen önemli bir tarihi anıt olarak kabul edilmektedir.

  Romanesk dönemi anıtları krk, Rab ve Trogir şehirlerini ayırt eder. Trogir, Orta Avrupa’nın en iyi korunmuş Romanesk-Gotik şehirlerinden biridir. Duvarlarla çevrili Ortaçağ şehir merkezi, iyi korunmuş kaleler ve kulelerin yanı sıra Romanesk ve Gotik dönemlerin yanı sıra Rönesans ve Barok dönemlerinin çok sayıda Binası ve sarayını içermektedir. En önemli bina, 1240’te oyulmuş bir portal ile trogir’deki Katedral olup, usta Radovan’ın çalışmalarının dalmaçyalı taş oymacılığının başyapıtıdır. Katedral Hırvatistan’da Romano-Gotik sanatının en önemli örneğidir.

  Rönesans dönemi anıtları Osor, Pag, Šibenik, Hvar, korčula ve Dubrovnik şehirlerini ayırt eder. 13. yüzyılda inşa edilen Dubrovnik şehri, Rönesans döneminden kalma iyi korunmuş duvarlar ve kuleler, ünlü kamu binaları, kiliseler, saraylar ve Rönesans döneminden kalma kır evleri ile tanınabilir.Bütün bu binalar, bağımsızlığı korumak için Osmanlı İmparatorluğu’na yüksek vergiler ödeyen ve ticaret, balıkçılık ve zenginlik birikimi sayesinde şehri süsleyen bağımsız Dubrovnik Cumhuriyeti’nin varlığı sırasında inşa edildi. Bugün tüm şehir UNESCO koruması altında.

  Kalan kültürel anıtlar arasında, hükümdarlar döneminde inşa edilen çok sayıda eski Hırvat kilisesine dikkat etmek önemlidir. Özellikle ilgi çekici olan, Hasır süsleme ile karakterize edilen taş oyma. 13. yüzyılın başlarında usta Bouvin tarafından yapılan İsa Mesih’in hayatından sahneler ile Split’teki katedralin ahşap kapıları son derece iyi durumda kalmıştır.

  Bugün, çağdaş sanat tarihi, kültürel ve mimari mirasla iç içe geçmiştir. Saraylar, atriyumlar ve meydanlar geleneksel festivallerin ve uluslararası oyunların sahneleri haline geliyor: Dubrovnik oyunları yaz Festivali, Poole Film Festivali, Split bedenleri ve zadar ve Osor’daki müzik akşamları, Hırvat Tiyatrosunun günleri…. Her birinde, hatta sahildeki en küçük kasabada, canlı klasik ve kentsel tekno müziğinin yanında, halk müziğini ve dünyaca ünlü şarkıcıların yanı sıra “Klapa” dan (Dalmaçyalı vokal geleneği) gençleri de duyabileceksiniz.

  Hırvatistan Mutfağı & Restoranlar

  Hırvatistan muhteşem deniz mutfağı ile ünlüdür. Burada çeşitli balıklar, kafadan bacaklılar, kerevitler, ıstakozlar ve istiridyeler hazırlanır. Onların tadı, yerel fıçı şarabın tart aromasıyla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir. Buna standart Avrupa mutfağı Hırvatistan kendi popüler ulusal yemekleri : mezeler – ünlü dalmaçya veya kurutulmuş et, şampanya veya koyun peyniri, slavonski kultur (bir tür sosis), ünlü lor peyniri ve ekşi krema ile…

  Bulunduğunuz ülkenin bir kısmına bağlı olarak çeşitli ana yemekler sunulmaktadır. Dalmaçya’da, Primorye, adalar ve Istria’da, ana yemekler balık ve “deniz ürünleri” ve etler “pashtitsada” veya haşlanmış kuzu. Hırvatistan’ın kıta kesiminde, et yemeklerinin seçimi gerçekten zengindir ve özel spesiyaliteler Mısır hamuru, fırında genç kuzu, fırında dana eti, “strukli” ile hindi olarak kabul edilir. Tatlı olarak, bahsedilen strukleylere ek olarak, ceviz veya haşhaş kekini, süzme peynirli puf böreklerini veya farklı meyve türlerini deneyebilirsiniz.

  Sıra dışı et yemeklerinden biri, otlaklardaki tuzlu çimlerden dolayı ince, biraz acı bir tada sahip olan Cres Adası’ndan kuzu eti. Hırvatistan, çoğu Pag adasında yapılan yüksek kaliteli peynirlerle ünlüdür. Yaşlanma süresi boyunca koyun peyniri “pashki”, zeytinyağı ile birkaç kez yağlanır ve bu da ona özel bir tat verir. Bu peynir çok popülerdir ve bu nedenle sadece bir incelik olarak değil, aynı zamanda mükemmel bir hatıra olarak da satın alınır.

  Üzüm yetiştiriciliği ve lezzetli ve seçkin şarapların üretimi, Hırvat üzüm yetiştiricilerinin ve kıtasal Hırvatistan’ın Primorye ve Dalmaçya’da asırlık bir geleneğidir. Ünlü marka hırvat şarapları ile kıyı ve adaları – kırmızı şarap: teran, merlut, plavac, diplac, postup ve beyaz şarap: malvasia, posip, pinot, muskat…

  Hırvatistan’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

  Hırvatistan’dan alınabilecek en popüler hediyelik eşyalar aşağıdaki gibidir;

  Hırvatistan her turist için parlak izlenimler ve unutulmaz bir ruh hali ile çok sayıda fotoğraf çektiği çok renkli bir ülkedir. Aile tatilleri için Hırvatistan’daki oteller seyahat ederken, turistler Hırvat halkının kültür ve geleneklerinin özelliklerini aktaracak olan akrabalarını ve arkadaşlarını unutulmaz hatıralar almaya çalışıyorlar. Orijinal seçenekleri arayalım;

  1. Morcic

  Kolay bir hatıra değil. Yüzyıllar boyunca, Hırvat balıkçılar ve denizciler, denize girerken, kesinlikle karanlık güçlere karşı korumak için bir muska olarak Hırvatların takmış oldukları bir takıdır.  Beyaz bir türbanla kaplanmış koyu tenli bir kafa şeklinde yapılır. Broşlar ve halkalar (daha az sıklıkla değerli taşlar) ile süslenir. Morčić, Hırvatistan’dan ayrı bir hatıra olarak veya süslemelerin bir parçası olarak bilinir.

  2. Vucedol

  Güvercin (vučedolska golubica). Vucedol kültüründen (3 bin yıl önce) bu orijinal kuş modeli seramikten yapılmış ve Hırvatistan topraklarında en popüler arkeolojik buluntu olarak kabul edilmiştir. Bugün, üç bacaklı ikonik geminin bir kopyası herkes tarafından satın alınabilir, çünkü Hırvatlar için barış ve özgür bir ülke için ulusal mücadelenin bir sembolüdür.

  3. Brač taşı

  Brac adasında dayanıklı kar beyazı kireç taşı çıkarılır, ancak her yerde ondan ürün satın alabilirsiniz. Geleneksel olarak, turistler Hırvatistan’dan yemek ve ev eşyaları, hayvanların minyatür kopyalarını, ulusal kostümler deki bebekleri taşırlar. Washington’daki (ABD) Capitol binası (Beyaz Saray) brach taşından inşa edilmiştir.

  4. Sayfa dantel (paška čipka)

  Aynı adadaki Pag şehrinde «Beyaz Altın» denir. Yüzyıllar boyunca, yerel kadınlar dantel örüyor, nesilden nesile eski dokuma sırlarını aktarıyor. Yaz aylarında, hemen hemen her sayfa evinin yakınında, en ince dantelleri ustalıkla yaratan, sadece bir iğne ve iplikle çalışan bir hostes görebilirsiniz.

  5. Istarski kažun 

  Yuvarlak şekilli minyatür bir taş evdir. Bu tür saha yapılarında, yerel çiftçiler eski zamanlardan beri envanter depoladılar ve saha çalışması sırasında yağışlardan saklandılar. Istara cajun’un minyatür kopyalarını bulmak kolaydır – tüm Hırvat hediyelik eşya dükkanlarında satılmaktadır.

  6. Bashčan plaka (bašćanska ploča)

  Hırvat dilinin en eski anıtlarından biri (1100 yılı), “Hırvat halkının vaftiz belgesi” olarak bilinir. Hırvatlar, benzersiz belgenin kopyalarını herkesle paylaşmaktan mutluluk duyar.

  Hırvatistan’ın Kısa Tarihi

  Antik çağda, modern Hırvatistan topraklarında iliryalılar yaşadı ve M. ö. 4. yüzyılda Hırvat toprakları Kelt kabilelerini doldurdu. M. ö. 200 civarında modern Hırvatistan topraklarını, Antik Roma ele geçirdi ve bu da onu Pannonia ve Dalmaçya olmak üzere iki ile ayırdı.

  Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra, Hırvatistan’da yerel nüfusa karışan slavlar yerleşti(bu 7 yüzyılda oldu.)

  MS 925’te Tomislav, Pannonia dükalığı ve Dalmaçya prensliğini birleştirdi ve böylece Hırvatistan krallığını oluşturdu. Tomislav kendisi ilk Hırvat Kralı oldu.

  1102’de Hırvatlar Macaristan hükümdarlarını kralları olarak tanıdı. Böylece Hırvatistan Macaristan’ın bir parçası oldu.

  1526 yılına gelindiğinde, Hırvatistan topraklarının önemli bir kısmı Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildi. 17. yüzyılın başlarında, Türkler Avusturya’nın egemenliğine giren Hırvatistan’dan sürüldü. 1815 yılına gelindiğinde Avusturya, Dalmaçya ve Istria’yı Fransa’dan geri kazanmayı başardı.

  1918’de Hırvatistan Parlamentosu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile ilişkileri kopardı (Hırvatistan bu imparatorlukta özerkliğe sahipti) ve ülke Sırbistan ve Karadağ‘a katıldı. Böylece Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığı kuruldu.

  1939’da Hırvatistan Yugoslavya’nın bir parçası olarak özerklik kazandı ve İkinci Dünya Savaş’ının başlangıcından sonra ülkenin bağımsızlığı ilan edildi. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Hırvatistan yine bağımsızlığını kaybetti ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyetinin bir parçası oldu.

  Hırvatistan’ın bağımsızlığı, bu ülkenin sakinleri Yugoslavya’dan çıkmaya karar verdiğinde 1991 yılında restore edildi. 1990’ların ortasındaki savaşın bir sonucu olarak, Hırvatistan tüm etnik topraklarını kendisine bağlayabildi.

  Günümüzde Hırvatistan, Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkedir.

  Hırvatistan Ekonomisi & Para Birimi

  Hırvatistan Para Birimi-Hırvat Kunası’dır. Yanımıza Hırvatistan’a Seyehat etmeden önce Euro almak bize avantaj sağlayacaktır., çünkü bazı yerlerde Euro ile ödeme kabul etmektedirler. Hırvatistan ve Avrupa Birliği’ne katıldı, ancak 2020 yılı itibariyle yine Schengen bölgesinde değildir. Euro’ya tam geçiş 2025 yılına kadar kabaca planlanmaktadır.

  Hırvatistan’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

  Zagreb de bulunan festivaller; Müzik festivali (nisan), filarmoni Festivali, St. Marka (haziran), çiçek sergisi “Flora-Sanat” (haziran), Uluslararası bir festival, yeni bir tiyatro – “Evrokaz” (haziran – temmuz), karikatür Festivali (haziran), Uluslararası folklor festivali (temmuz), Zagreb yaz festivali (temmuz – ağustos), Uluslararası kukla tiyatroları festivali (ağustos – eylül) ve uluslararası Caz Günleri (ekim).

  Dubrovnik‘te her yıl karnaval (Şubat), St. Blage Festivali (Şubat) ve ünlü uluslararası yaz Festivali (Temmuz-Ağustos) düzenlenmekte ve bu süre zarfında yaklaşık yüz farklı gösteri düzenlenmektedir.

  Rovinj her yıl St. eufimia onuruna bir hac (16 sentabra), Mayıs ayı başlarında Avrupa’nın dört bir yanından binlerce müminin toplandığı – rovinj-Pesaro Regatta, Ağustos ayında – rovinj fuarı ve Eylül ayında – yat yarışı.

  Porech, yıllık Halk Festivali (Haziran), Uluslararası Halk Festivali (Ağustos), yaz Sanat Sergisi (tüm yaz) ve müzik yaz Festivali’ne (Mayıs-Eylül) ev sahipliği yapmaktadır.

   

  Rab adasında 9 Mayıs veya 27 Temmuz geleneksel Tatar yayı yarışmaları düzenlenir (1364’ten itibaren gerçekleşir). Poole Film festivallerine ve Opera müzik Festivali’ne (yaz) ev sahipliği yapmaktadır.
  Vodice – Uluslararası Müzik Festivali (yaz).
  Split‘te, St. Ruh’un (7 Mayıs) renkli bir Festivali, yaz Festivali (Temmuz ortası – Ağustos ortası) gerçekleşir.
  Zadar; yıllık korsanlar Festivali (Eylül), Zadar şehir fuarı ve Dalmaçya şarkı Festivali (Temmuz-Ağustos), Aziz Şehitler Kilisesi’nde (Ağustos) müzik geceleri ve koro Festivali (Ekim) düzenleniyor.

   

  XV yüzyılın sonlarından itibaren Korčula adasında. yaz aylarında şövalye oyunları «moreshka» (perşembe günleri 21.00’te) ve «kumpania»düzenleniyor.
  Yılda bir kez, Radoshich dağ köyünde sözde «Dalmaçya Boğa Güreşi» – boğa güreşleri (tarih “yüzen”) yapılır. Hayvanlar insanlarla değil, birbirleriyle savaşırlar ve gösteri İspanya’daki boğa güreşinin bir benzeridir. Sadece Dalmaçya’da boğa güreşleri bir turist şovuna dönüşmez, ancak benzersiz bir yerel tatil olarak tutmaya çalışır. Ona ulaşmak büyük bir şanstır. Boğa güreşinin ne zaman gerçekleşeceğini ve mekanına nasıl ulaşılacağını araştırmalıyız. Tatil gününde sadece boğalar değil. Erkekler taş atma, savaş römorkörlüğü, yer atlaması ve günlük güreşinde yarışırlar. En komik yarışma-eşek yarışları. Koşum takımı, eyer, dizgin yok-sırtına otur ve diğer katılımcıları geçmeye çalış. Tabii ki, inatçı ve Zıplayan bir inatçıya dayanabilirsen.

   

  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!