Tiflis

Konu Başlıkları

  Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, kura ırmağının kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Tiflis 350km2’lik bir alana yayılmış olup nüfusu ise yaklaşık olarak 1,5 milyon kişidir. Sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Tiflis’i gezerken Orta Çağ, Klasik ve Sovyet mimarilerinin bir karışımını görmek mümkündür. Tarihi boyunca çeşitli kültür ve dinlerden insanları barındıran Tiflis’te Doğu Ortodoks Hristiyan kültürüne sahiptir. Kafkasya’nın en önemli kültür, ticaret, sanat ve siyaset merkezidir.  Birçok ülkenin gözde yeri olan Tiflis her sene ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

  TİFLİS GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

  Narikala: Gürcistan’ın başkentinde yer alan tarihi kale. Kale 4. Yüzylda kurulmuştur.  Kalenin tepesinde ise St. Nicholas Kilisesi bulunmaktadır. Buraya yürüyerek veya teleferikle çıkılabiliyor.  Kalenin tepesinden tüm şehri görmek mümkündür.  Kura nehrini kuşbakışı seyretmek mümkün.

  Sameba Katedrali: Tiflis şehri’nin her yerinden görülen devasa Sameba Kilisesi. 1995 yılında Gürcü dirilişinin, birliğinin ve ölümsüzlüğün sembolü olarak yapımına başlanmıştır. Şuanda yapısı tamamlanmış olup 15 bin alıp, 84 metre yüksekliğindedir.

  Rustaveli Bulvari:  Bulvara Orta Çağ’da yaşamış olan Şota Rustaveli’nin ismi verilmiştir. Rustaveli bulvarı Özgürlük Meydanı’ndan başlar ve 1,5 km uzunluğundadır.  Cadde boyunca Parlamento binası, kafeler, mimari eserler görmek mümkündür.

  Bridge of peace ( barış köprüsü ) : Köprüler kenti olan tiflis Kura Nehri’nin tam ortasından ikiye böldüğü kenti köprüler birleştirmektedir. Çoğunlukla eski taş yapılarıyla olan köprüler hepsi arabaların geçişine olanak tanımaktadır. Barış Köprüsü ise kentin 21’inci yüzyılla bağını kurmak için yerleştirilmiştir. Cam ve çelikten yapılma ise kaplumbağa benzemesi fikkat çekmektedir.  Akşamları hoş bir ışıklandırma ile şehre renk katmaktadır.

  Mtatsminda Park: Merkezden 7,5 km uzaklıkta olan Mtatsminda Parkı’na telefelikle veya araçla 15dk’da çıkmanız mümkündür.  Şehrin tepesinde kurulmuş büyük bir park alandır. Büyük bir lunapark. Hem çocuklarım hem de yetişkinlerin eğlenebileceği bir yer. İçerisinde restoran, müze, kafe alanlarını bulmak mümkündür.

  Georgian National Museum:  Gürcistan’ın en büyük müzelerinden bir tanesidir. İçerisinde Ulusal, Kıyafet ve Sovyet dönemi olarak üç ayrı müze bulunmaktadır.  En az 2 saatinizi geçirmenizi tavsiye ederim. Giriş 7 lari öğrenciye ise 1 lari’dir. Görülmeye değer.

  Kartlis Deda: 1958 yılında Sololaki Tepesine dikilmiş olan heykeli Gürcü heykeltıraş Elguca Amaşukeli yapmıştır. Heykel alüminyumdan  yapılmış 20 metre yüksekliğindedir. Gürcü ulusal giysileri içinde bir kadın figürüdür.  Gürcü ulusal karakterini en iyi ifade ettiği kabul edilen heykelin bir elinde, dost olarak gelenlere şarap sunmak için büyük bir kase ve diğer elinde ise düşman olarak gelenlere karşı kullanmak üzere kılıç tutmaktadır.

  Özgürlük Meydanı: Gürcüce ‘’tavisuplebis moedani’’ Rus imparatorluk döneminde ‘’Erivan Meydanı’’ Sovyet döneminde ise ‘’Lenin Meydanı’’ adını taşımaktaydı.  Meydan Rustaveli Bulvarı’nın doğu ucunda bulunmaktadır. Tiflis Belediye Binası meydanda bulunmaktadır.  Meydanda  toplu gösteriler de yapılmaktadır. Gürcistan’ın bağımsızlığını kazanması bu meydanda kutlanmıştır.

  Tiflis Denizi: Tiflis’in Kuzeydoğusunda yer alan yapar bir göldür. Göl 7.70 km uzunluğunda ve 2,85km genişliğindedir.

  Botanik park: Çeşitli bitkilerin ve ağaçların olduğu büyük bir Botanik Park. İçerisinde parkı güzelleştiren bir şelaleyi görmek mümkündür.

   

  Tbilisi Zoo: 1927’de kurulan hayvanat bahçesinde dünyanın dört bir yanından vahşi hayvanlar ve akvaryumlar bulunmaktadır. Giriş 2 laridir.

  Görülmesi Gereken Diğer Yerler

  • Tbilisi Sioni Cathedral
  • Sulfur baths
  • Samtavro Manastırı
  • Turtle Lake
  • Sanat Müzesi
  • Anchiskhati Basilica
  • Georgian National Opera Theater
  • Vake Park
  • Kral Vakhtang Gorgasali
  Bu yazıyı paylaşın!
  Bu yazıyı oylayın!