Gürcistan

Yerel Saat
(GMT+4)
Kur Farkı
1,97 (2018)
Priz Tipi
CF 220 V
Nüfus
3.720,300 (2018)
Diller
Gürcüce
Para Birimi
Lari
İklim
Nemli, ılık ve Karasal

Şehirler

Gürcistan Hakkında Temel Bilgiler

Gürcistan ülkemizin kuzeydoğusunda bulunan komşu ülkelerimizden biridir. Gürcistan gerek toprak bakımından gerekse nüfus bakımından oldukça küçük bir ülkedir. Nüfusun birçok kısmı Gürcüler, Acaralar, Megreller, Lazlar ve Svanlar’dan oluşturmaktadır. Gürcüler kendilerini Kartvelebi, ülkesini Sakartvelo ve dillerini Kartuli olarak adlandırmışlardır. Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis sanatsal  ( Dans, Müzik, Tiyatro ve Mimari )  faaliyetler açısından oldukça zengindir. En çok ziyaret alan şehirler Tiflis, Batum, Kutaisi, Rustavi, Telavi, Kazbegi ve Gori’dir.  Gürcistan’ın resmi dili olan Gürcüce ’den sonra en çok konuşulan dil Rusçadır. Ülkenin para birimi ise Lari’dir.  Coğrafi konum olarak Gürcistan büyük bir öneme sahiptir. Doğudan Batıya, Güneyden Kuzeye uzanan tarihi kervan ve ticari yolların üzerinde bulunmaktadır. Gürcistan Karadeniz’in ikliminden dolayı ılık, nemli bir iklime sahiptir. Doğu tarafında ise karasal iklim görülmektedir.

Gürcistan’ın 4 tane komşu ülkesi bulunmaktadır.

  • Kuzeyde: Rusya
  • Güneyde: Ermenistan
  • Güneybatıda: Türkiye
  • Doğuda: Azerbaycan’dan oluşmaktadır.

Gürcistan Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Gurcistan haritada nerededir

Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında Batı Kafkasya’da yer almaktadır. Kuzeyde Rusya, güneyde Türkiye ve Ermenistan, güneydoğuda Azerbaycan ile sınır komşusudur.

Hemen hemen her büyük şehirlerden ve her gün Karadeniz yolu üzerinden otobüsler direkt olarak Batum ve Tiflis’e kadar gitmektedirler. Ayrıca İstanbul ve Ankara’dan da her gün uçak ile gidebilirsiniz. Kendi şahsi aracınızla geçiş yapabilirsiniz.

Gürcistan’da, Başkent Tiflis’i ülkenin tüm büyük şehirlerine bağlayan gelişmiş bir demiryolu ağı var. Düzenli uçuşlar Tiflis’ten Kutaisi, Sohum, Batum’a ve kışın motorlu taşıtlarla ulaşılması zor olan Svanetia bölgesine (Mestia) düzenlenmektedir. Gürcistan’da otobüs servisi çok gelişmiştir. Tüm bölgeler arasında çalışan servis taksileri de popülerdir. Tiflis’te toplu taşıma ile ilgili bir sorun yoktur, otobüsle, metroda, minibüste veya takside hareket edebilirsiniz. Birçok özel taksinin sayaçları yoktur, bu gibi durumlarda seyahatin maliyeti önceden müzakere etmek daha mantıklıdır. Bir araba kiralamak için uluslararası haklara, 1 yıldan fazla sürüş deneyimine ve nakit paraya sahip olmanız gerekir. Bir sözleşme yaparken, sigortanın kira fiyatına dahil olup olmadığını belirttiğinizden emin olmalısınız.

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır?

İster pasaportunuz ister kimliğinizle Gürcistan’a giriş yapabiliyorsunuz. Gümrükten gişeden 15-20 TL karşılığında vize alıp 90 gün boyunca Gürcistan’da kalabilirsiniz. 90 günü geçirdiğiniz takdirde cezai işlem uygulamaktadırlar. Kimlikteki fotoğrafınız güncel olmasına özen göstermeniz gerekmektedir şayet gümrükteki yetkililer sizin kimlikteki fotoğrafa benzerlik göstermese sizi gümrükten geçirmeme olasılığı vardır.

Gürcistan Popüler Gezi Rotaları & Turları

Gürcistan, küçük bir bölgenin, ancak muazzam bir kültürün ve tarihi mirasın zenginliğinin ülkesidir. Burada insan yapımı ve doğal yaklaşık 10000’in üzerinde görülmeye değer konum bulunmaktadır ve bunların çoğu UNESCO listelerinde, çeşitli derecelendirme ve koleksiyonlarda yer almaktadır.

Gürcistan’ın tüm güzelliklerini ve ilginç yerlerini görmek çok zaman alacak. Kendi zevklerine ve tercihlerine dayanarak bir program seçmeye veya bölgesel bir yere odaklanmaya yer vermelisiniz.

Mutlaka Gezilmesi gereken yerler;

Tiflis, güzel Gürcistan’ın başkentidir. İlk kez buraya gelen herkes, o kadar iyi olduğu için, ana şehir ile tanışmaya başlamalıdır! Ülkenin kalbi olan Tiflis, Gürcistan’ın tarihi, kültürü ve siyasetinde ilk akla gelendir ve aynı zamanda ülkenin turistik «kartviziti» olarak bilinir. En popüler cazibe merkezleri — saraylar, tiyatrolar, müzeler, meydanlar ve parklar, rahat dar sokaklar, antik tapınaklar, köprüler ve daha fazlası. Tiflis inanılmaz derecede güzel bir şehirdir, ancak turistlerin bir çoğu tarafından en çok ziyareti eski şehrin bulunduğu bölge almaktadır. Hamamlar mahallesine doğru yürüyüşe çıktığınızdan emin olacağınız ilk farkındalık, buradan Gürcü başkentinin tarihinin geçtiğidir. Bir şelale ve eski metekhi tapınağını bulun ve o naktadan Narikala Kalesi’ne yürüyerek ya da teleferikle devam edin, Gürcistan’ın annesi anıtı’nı ve Eski Tiflis’in dönen sokaklarının panoramalarını kuş bakışı fotoğraflayabilirsiniz.

6. yüzyılda inşa edilen anchishati Bazilikası ve yanındaki ünlü Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Rustaveli Caddesi’nde gezintiye çıkarak en zengin koleksiyona sahip olan Gürcistan Ulusal Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Bu günü sonsuza dek hatırlamak için Tiflis kafelerinin muhteşem verandalarından birinde Gün batımı ile tanışın!

Tiflis Panaroma

Yüzyıllar boyunca Krallığın başkenti olarak kabul edilen Tiflis’in en yakın komşusu Mtskheta ve şimdi Gürcistan’ın misafirleri için günümüzde çok popüler olmaya başlamıştır. Bu ülkenin manevi ve dini merkezidir ve mutlaka ziyaret edilmelidir. Ülkenin en görkemli katedrallerinden biri olan güzel Svetitskhoveli’yi ziyaret edebilirsiniz. Burada inanılmaz freskler ve eski ikonlar günümüze kadar korunmuştur. Her taştaki muhteşem desenler ile, farklı tonların ve dokuların kabartmalarını görebilirsiniz. Tapınaktan ayrıldıktan sonra, ayrılmak için acele etmeyin, mtskheta’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyebilirsiniz. Eski Şehir kısmı restore edildi ve şimdi UNESCO tarafından korunuyor, hepsi tapınaklar ve sakinlerin evleri ile bölgeyi kaplamaktadır.

Mtskhet’teki her noktadan, Ortaçağ Gürcü mimarisinin bir başka mücevheri olan tapınak-jvari Manastırı mükemmel bir şekilde görünmektedir. Kutsal Nina’nın bu bölgelerde kurduğu ilk Haç yerine VII yüzyılda inşa edilen çok eski bir mtskhet Tapınağı olan Haç Tapınağı olarak bilinir. Tüm özlülüğü ile, tapınak uyumlu görünüyor. Duvarları taş kabartmalarla süslenmiş ve çizgiler doğal manzaraya zarif bir şekilde yazılmıştır.

Ananuri Kalesi

Ananuri Kalesi

Duvarlarının gücü ve konumu ile Ananuri kalesi, Gürcistan’ın misafirleri için cazibe noktalarından biri haline geldi. Tiflis’e giderken veya başkentten dağlara seyahat ederken buraya gelmek kolaydır. Bir peri masalı kalesine benzeyen kale, Zhinwal rezervuarı’nın kıyısında yer alır ve zümrüt dağlarıyla çevrilidir. Bir zamanlar kale, işgalcilerin baskınlarına karşı koruyucu bir sınır olarak hizmet etti, şimdi bir turistik yer olarak açıldı. Kalenin topraklarında yürümeye, kiliseye gitmeye ve kale duvarlarından açılan güzelliklerin tadını çıkarmaya değer.

Ananuri Kalesi kazbegi’ye giderken ziyaret edilebilir. Büyük Kafkas Sırtı’nın orta kesimindeki bu dağlık alan birçok nedenden ötürü ünlüdür. İlk olarak, bu ünlü beş bin, muhteşem Kazbek fethetmek için mükemmel bir nokta idi. İkincisi, Yürüyüşlerin başladığı Stepantsminda Köyü — yürüyüş, Binicilik ve ciplerle-güzel manzaralar ve dağlara bakan ucuz misafir evleri ile bilinir.

Üçüncüsü, ülkenin en iyi gözlem güvertesi, kutsal üçleme Tapınağı’nın yakınında dağlara, boğazlara ve görülmeye değer köylere bakmaktadır.

Gürcistan’ın daha önceki tüm kültür ve doğa anıtlarını bir araya getiren turistik Gürcistan’ın daha az parlak bir mücevheri, askeri-Gürcü yolu’dur.

İsim sizi korkutmasın bu sadece tarihe bir övgüdür, aslında askeri-Gürcü yolu, 208 km’nin tüm hayranlık, güzellik ve baş döndürücü manzaralarla dolu olacağı dünyanın en güzel parkurlarından biridir.

Rusya’dan Gürcistan’a giden tek yasal kara yolu ile birkaç saat içinde seyahat edebilirsiniz, ancak ayrıntılı bir tanışma için birkaç gün yeterli olmayacaktır. En unutulmaz cazibe merkezlerinden gözlem platformları, örneğin dostluk Kemeri ve Haçlı Seferi ayırt edilebilir.

Gürcistan Bölgeleri ve Şehirleri

İdari olarak, Gürcistan’ın tüm toprakları dokuz bölgeye, iki özerk cumhuriyete (Acara, ikincisi ise kısmen bağımsız bir devlet olan Abhazya’ya) bölünür. Devlet önemine sahip bir şehir olan ülkenin başkenti Tiflis’tir.

Samegrelo-Üst Svaneti

Gürcistan’ın batı kesiminde yer alan bölge, Karadeniz sahilinden ana Kafkas sırtının Güney yamaçlarına kadar uzanır ve yüksek dağlarla çevrilidir. Alanının yarısından fazlası deniz seviyesinden +2.000 metre yükseklikte yoğunlaşmıştır. Yılın zamanına bakılmaksızın buraya gelmelisiniz, her zaman beğeninize göre bir gezinti olacaktır. Bölge, hem doğal harikalar hem de tarihi anıtlar ve antik çağın efsaneleri bakımından zengindir. Büyülü yarı-efsanevi Kolhis’in bir parçası olarak, bu topraklarda tanrılar ve kahramanlar, Medea perileri ve Altın Polar hakkındaki masalların varlığı ile ilginçtir.

Eski geleneklere inanmıyorsanız, megrel ve swans topraklarında bu yerlerin tarihi antik çağına dair oldukça gerçek kanıtlar vardır. Nokalakevi, güçlü bir duvarla çevrili bir kale şehridir. Burada kuleler, kapılar, köprüler, etkileyici ölçekli bina sistemine tanık olacaksınız. Kayaların içine doğru kesilmiş taş basamaklarla yürüyün ve şimdi bile şaşırtıcı olan antik mimarların yaratılışının ölçeğini takdir etme fırsatını yakalayın.

Samegrelo-Üst Svaneti

Bu toprak efsanelerle dolu. Sahilde, Hellas zamanında Yunan polisi Fazis’in bulunduğu yerde, şimdi poti beldesidir. Burada Bizans tarzında inşa edilmiş Katedral, Deniz Feneri ve kale kalıntılarının inanılmaz güzelliğini görebilirsiniz. Batı Gürcistan’da seyahat ederken, Zugdidi’yi ziyaret ettiğinizden emin olmalısınız. Bölgesel öneme sahip bir metropol şehri, burada güzel bir ortaçağ kalesi, dadiani soyunun Sarayı, sanki tarihi romanın sayfalarından çıkmış gibi göreceksiniz. Ve dik doğal türlerin ve maceraların hayranları, sıra dışı Kanyonu ve tekne gezileri ile martvili’yi bekliyor.

Ama elbette, svanetia’nın dağ kenarına gelen en önemli şey, gezegenimizdeki türünün tek örneği olan muhteşem taş kulelerdir. Benzersizlikleri UNESCO tarafından doğrulandı ve güzellik çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Çünkü bir kez görmek her zaman daha iyidir!

Guria

Bir başka Güney, sahil bölgesi Guria. Ülkenin batısındaki küçük bir alan yine de doğa ve mimari anıtların yanı sıra binlerce yıllık tarihe sahiptir.

Ureki manyetik plajları

Ureki manyetik plajları

Orta Çağ’da, Guria denize uygun bir erişim ile ayrı bir prenslik olarak kabul edilirdi. Bölgenin başkenti şirin bir şehir olan Ozurgeti. Antik Sarayı, piskoposun ikametgahı olan kiliseyi ve eşsiz sergiler açısından zengin bir yerel tarih Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Ve yine de çoğunlukla Guria’ya turist çeken Ureki — Karadeniz kıyısında küçük bir kasaba. Kıyıları kumlarla kaplıdır.

Ureki’de tam bir rahatlama için hem oteller hem de tatil evleri, sanatoryumlar, spa uygulamaları ve güzellik salonları bulunmaktadır.

Racha-Lechhumi ve aşağı Svanetia

Dağ zirvelerinin kenarı Racha Lechhumi ve aşağı Svanetia’dır. Başkent ve en büyük şehir Ambrolauri’dir. Bu bölge, vadilerin, uçurumların zirvelerinin, yüksek dağ göllerinin ve nehirlerin yanı sıra bu topraklarda yaşayan halkların tarihi, rengi ve gelenekleri olan kayıp bir dünyadır. Mineral yaylalar, küçük görülmeye değer köyler, yeşil çayırlar, antik kaleler ve tapınaklar tarafından oluşmaktadır. En ünlü Gürcü şarabı kokulu Khvanchkara bu bölgede üretilmektedir.

Imeretia

Bagrati Ortaçağ Tapınağı

Bagrati Ortaçağ Tapınağı

Gürcistan zümrüt bölgesi olarak da bilinmektedir. Güzel, özgün ve zengin doğal ve tarihsel olarak Imeretia bir zamanlar Kutaisi’de kendi başkenti olan ayrı bir devletti. Metropolitan grad, etkileyici 3500 yıllarından daha fazlasına rağmen, eski eserler övünemez, ancak ilginç yerler için mahalle zengindir. Ülkenin en eski ve en saygın tapınaklarından biri olan Gürcü krallarının mezarı ve Kral Bagrat’ın görkemli Ortaçağ Tapınağı olan muhteşem Gelati’ye bakın.

Samtshe-Javakhetiya

Rabat Kalesi

Rabat Kalesi

Ülkenin Güney sınırlarında, Gürcistan’ın Ermenistan ve Türkiye ile komşu olduğu yerlerde muhteşem bir bölge vardır. Dağ sırtları ve dik uçurumların yamaçları ile meraklı gözlerden gizlidir ve bölgenin ana hazinesi, tüm dünya bu bölgeyi Vardzia diye adlandırır. Sadece bir manastır kompleksi değil, ayrıca gerçekliğine inanması zor olan bir mağara şehridir.

Mağaralara ve tapınaklara ek olarak, bölge, Gürcistan’ın Dünya pazarındaki kartvizitlerinden biri olan borjomi’nin mineral kaynakları ile caziptir. Turistler, Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan haragaul parkı’nı ziyaret etmekle ilgilenmelidirler. Bölgenin idari merkezi, öncelikle restore edilmiş Rabat Kalesi ile ülkenin misafirleri için ilginç olan Akhalcihe şehridir.

Shida-Kartli

Gori Stalin Müzesi

Gori Stalin Müzesi

Orta Gürcistan’ın incisi, Shida Kartli’nin tarihi bölgesidir. Burada bölgeyi tanımak için Başkent, tapınak şehri ve Gori müzeleri ile başlayın. İlk olarak, Gorissiche kalesiyle tepeyi ziyaret edin, büyük duvarlara ve şehir manzarasına bakın, Eğer ilgileniyorsanız Stalin Müzesi’ne gidin. Burada tesadüfen ortaya çıkmadı, Gori şehri liderin doğum yeri.

Ancak hem bölgenin hem de Gürcistan’ın orta kısmının ana varlığı Uplistsikh’dir. Antik mimarinin muhteşem Anıtı, mağara kompleksi, bir zamanlar ülkenin en büyük şehirlerinden biri ve en eskilerden biri.

Şimdi bir açık hava müzesi var ve tüm mağara konutları, tapınaklar, müştemilatlar sıra dışı kreasyonlara hayranlıkla ziyaret edilebilir.

Mtskheta-Mtianeti

Mtskheta Sokakları

Mtskheta Panaroma

Gürcistan’ın manevi başkenti mtskheta-Mtianeti’nin kutsal topraklarıdır. Gürcistan’ın orta kesiminde, mtskheta-Mtianeti’nin ilahi lütfu ile kutsanmış olan ülkenin ana güzellik ve önemi alanlarından biridir. Başkenti Mtskheta şehri, görkemli bir tarihe, inanılmaz mimari anıtlara, katedrallere ve UNESCO tarafından korunan tarihi bir merkeze sahiptir. Buraya ulaşmak kolaydır. Tiflis’ten yarım saatten az bir sürede ve oradasınız. Ülkenin yüzyıllar boyunca ana Katedrali olan güzel Svetitskhoveli’yi, Lermontov’un tarif ettiği Haç Manastırı ve Samtavro Manastırı’nın eski fresklerini kaçırmayın.

Kafkas Dağları’nın görkemli sırtı bu kenarı ikiye böler ve kuzeyde, Rusya sınırında, Gürcistan’ın en ilginç kültürel ve doğal alanlarından bazılarına ev sahipliği yapar. Bu eşsiz dağlık Kilisesi ve Kazbek, Gudauri Kayak Merkezi ve ananuri Kalesi baş döndürücü manzarası ile askeri-Gürcü yolu ve stepantsminda köyüdür.

Quemo Kartli

Gürcistan’ın Beşiği-Kvemo Kartli. Gürcistan’ın güneyinde, Trialet sırtı uzanmaktadır. Burası muhteşem Aşağı Kartli bölgesinin Kuzey kısmı ve Güney Ermenistan sınırına düşüyor. Burada, Dmanisi kasabasında, evrim zincirinde önemli bir bağlantı olan eski bir insan türünün temsilcilerinden biri olan Homo georgicus keşfedildi.

Bölgenin başkenti, M.Ö döneminde kökleri olan Rustavi şehridir. Çok sayıda kazıya ek olarak, görkemli bir ortaçağ Kalesinin kalıntılarını, şimdi terk edilmiş eski şehirlerin sokaklarını ve eski tapınakları görebilirsiniz.

Kakhetia

Signaghi

Signaghi

En parlak, en güzel, çeşitli ve unutulmaz alanlardan biri Gürcistan’ın doğusundadır ve bu harika bölgeye Kahetiya denir. Buradaki ana cazibe noktaları başkent, Telavi şehri, Alazan Vadisi ve «Aşıklar şehri», kiremitli Signaghi. Sonbaharda Kakhetia’da Gürcistan’ın en neşeli Festivali, genç Rtveli şarabının bir Festivali düzenleniyor ve yıl boyunca ünlü Alazan Vadisi’nin üzüm bağlarına gelebilir ve en sevdiğiniz örnekleri tadabilirsiniz.

Bu bölgenin muhteşem geçmişi çok sayıda kaleyi, katedralleri ve manastırları andırıyor.

Bunlar arasında Alaverdi Katedrali, bir zamanlar Gürcistan’ın en yüksek kutsal binası, Persler tarafından yıkılan gremi Kalesi ve Kutsal Nina’nın kalıntılarını koruyan bodbe Manastırı. Ama belki de en çarpıcı cazibe merkezlerinden biri, David — Garegi’nin mağara tapınaklarının kompleksidir ve bir zamanlar bu Hac, Kudüs’e kutsal bir yolculuğa eşitti.

Acar özerk Cumhuriyeti

Batum

Batum

Acar özerk Cumhuriyeti Gürcistan’ın turistik Mekke ana olarak kabul edilen bölgesidir. Saygıdeğer bir tarihe sahiptir. Bu topraklar efsanevi Kolhis, Kartli ve İberya, Osmanlı ve Rus İmparatorluğu’nun bir parçasını ziyaret etti ve şimdi çok kültürlü Acara, muhteşem subtropikal doğa, ılıman iklim, uzun sahil şeridi ve çok sayıda eğlence ile turistleri çekiyor. Güneşli bölgenin başkenti Batum bir tatil şehridir.

Batum büyük bir turizm merkezidir, her yıl yüz binlerce turist buraya gelir. Mükemmel Plajlar, sıcak denizler, mayıstan Ekim’e kadar yüzme mevsimi, Botanik Bahçesi, dolphinarium, katedraller ve camiler, müzeler ve antik kalelerin kalıntıları gibi doğal ve mimari güzellikler sizi sıkmayacaktır. Daha tenha bir tatil için bak-Kobuleti’yi tercih edebilirsiniz. Acara dağlarında bir gezintiye çıktığınızda burada görebileceğiniz doğa harikadır, şelaleler, nehirler ve göller bakımından zengindir.

Tiflis

Tiflis Panaroma

Tiflis Panaroma

Bağımsız idari birim Gürcistan’ın ana şehri — Tiflis olarak kabul edilir. Ülkenin ekonomik ve kültürel başkenti olan Tiflis, hem tren istasyonları hem de uluslararası havaalanının yanı sıra tapınaklar, müzeler, oteller, tiyatrolar, ana eğlence ve cazibe merkezleri ile yoğunlaşmıştır.

Buradan Gürcistan’ın her iki ucuna gitmek, bir araba kiralamak ya da bir seçenek olarak toplu taşıma araçlarını kullanmak kolaydır. Tiflis’ten ülke çapında bir yolculuğa başlamak uygundur, bu yüzden hem mantıklı hem de ekonomik ve güzel olacaktır. Ana şey, Gürcü masalınızı planlarken, başkentin kendisi için birkaç gün bırakmayı unutmayın. Tiflis buna değer.

Gürcistan’da Konuşulan Diller?

Gürcüce Gürcistan’ın resmi ve ana dilidir. Nüfusun %86’sından daha fazla kişi anadil olarak konuşmaktadır. Bu, konuşulan formu birçok lehçeye sahip olan ve kendi yazma sisteminde yazılmış bir kartvel dilidir. Gürcü, laz ve svan da dahil olmak üzere ülkede konuşulan diğer dillerle bağlantılı olan Doğu Gürcü ve Batı Gürcü gruplarına ayrılmıştır. Gürcistan’ın yanı sıra, Gürcistan dili de Azerbaycan ve kuzeydoğu Türkiye’nin bazı bölgelerinde konuşulmaktadır. Kafkas bölgesinin bir parçası olmasına rağmen, Gürcüce bölge dışındaki diğer dillerden biraz farklıdır.

Gürcistan’ın yazılı dile evrimi, Gürcü seçkinlerin 4. yüzyılın ortalarında Hıristiyanlığa dönüşme dönemine kadar uzanmaktadır. Aramica’nın Kongre ve statüsünü alarak zaten iyi gelişmiş bir kültürel altyapı üzerine inşa edilmiştir. Ulusal dinin yeni bir dili olarak, Gürcüce aramice yerini almıştır. Gürcü dili, ABD Dışişleri Bakanlığı dillerine göre öğrenilmesi en zor dillerden biridir. Hiçbir edat yoktur ve cinsiyetler arasında ayrım yapmaz. Gürcü lehçeleri, yani ımereti, kartlyana, ajar ve tushki vardır.

Gürcistan Gece Hayatı

Gürcistan Gece Hayatı

Tiflis ve Batum zaten burada sadece lezzetli yemek ya da kültürel mekanları keşfetmek değildir, aynı zamanda şarap mahzenlerinde, çeşitli barlarda, gürültülü publarda, her zevke uygun kulüplerde harika zaman geçirmenin yanı sıra kumarhanede şansınızı denemek için de ünlüdür.

Tiflis’te elektronik müzik severler için en önemli yerler bassiani, Mtkvarze, Cafe Gallery, Khidi, Tivi, Elektrowerk kulüpleridir. En son olaylar hakkında bilgi, Facebook’taki sayfalarında arama yapmaya değer: her hafta sonu dünyanın dört bir yanından müzisyenler bu güzel ülkeyi ziyaret etmektedirler. Batum gece hayatı yaz aylarında daha canlıdır.

Kış akşamları Chardeni, Bambis Riga ve Perovskaya (Akhvlediani) sokaklarında pop ve rock müziği, karaoke ve kapak konserleri turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Yerel gençlik, çok kültürlü yerlerde eğlenmeyi daha çok seviyor.

Sonbahar ve ilkbahar genellikle okologastronomic festivallerle işaretlenir. Genç şarap veya peynir Festivali, tiflisoba Festivali ve diğerleri sizi yerel kültürü tanımaya ve geleneksel bir ikram yemeye davet eder. Yağmurlu günlerde, her zaman su parklarında kapalı alanlar, görev odaları, masa oyunları, sinema ve alışveriş için barlar vardır.

Tiyatro ve sinema festivallerinin yanı sıra uluslararası Tbilisi Caz Festivali geleneksel olarak Kasım ayında geç sonbaharda düzenleniyor. Bilet satın almak için zaman ayırmak için özel siteleri kontrol edin: tkt.ge. biletebi.ge. eventer.ge.

Gürültülü bir eğlenceden sonra, hepimiz biraz dinlenmeye ihtiyacımız var. Bu arada, Gürcistan’da şarap ve maden suyunun sadece içilebileceğini düşündünüz mü? Hiç bu kadar yanılmadın! Ülkemizin haritasında, doğal Gürcü şarabı ve ünlü şifalı sulara (kvareli, Borjomi, Sairme kasabaları etrafında merkezlenmiş tatil köyleri) dayalı birinci sınıf bir spa hizmeti alabileceğiniz yerler var. Termal su bazlı banyolar, balneolojik tedaviler ve klasik spa uygulamalarının yanı sıra Tiflis’in ünlü kükürt hamamlarını ve yakındaki balneoloji merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Gürcistan’daki Kültürel Etkinlikler

Gürcistan kültürü

Gürcistan, kökenleri binyılların derinliklerinde ortaya çıkan eski ve zengin bir özgün kültüre sahip bir ülkedir. Gürcistan’ın kültürü uzun zamandır ulusal sınırları aştı ve uluslararası seviyeye ulaştı, çünkü tüm insanlığın mirası olarak bilinmektedir.

Gürcü anıtsal mimarisi, müzik, kitap minyatürü, zengin manevi ve laik edebiyat, renkli ruhlu danslar, kuyumcular, sikkecilerin ve sanatçıların çalışmaları ve tabii ki misafirperver ve hlebosolny Gürcü halkı, tüm bu antik ülkenin bir parçasıdır. Gürcistan’ın Avrupa ve Asya kıtalarının kavşağındaki kendine özgü coğrafi konumu, Orta Doğu, Avrupa ve yerel Kafkas geleneklerini emen kültürünün gelişimini etkiledi. Gürcistan topraklarından geçen ve Kuzey ile Güney ve Doğu ile batıyı birbirine bağlayan önemli ticaret yolları, yeni kültürler, gelenekler, eğilimler, eğilimler ve öğretilerin unsurlarına nüfuz etme kaynağı oldu. Burada, Gürcistan’da, Doğu’nun yavaş bilgeliği ve Batı’nın ilerici dinamizmi bir araya geldi.

XI-XII yüzyıllar dönemi. – akademiler, kiliseler ve manastırlardaki keşişlerin yeni hümanist fikirler ortaya koyduğu Gürcü devletinin yeniden doğuş dönemi. Orta çağlarda bile, felsefe ve tarihçilik, Teoloji ve hukuk, şiir ve sanat Gürcistan’da gelişti. Mimarlık, Astronomi, coğrafya ve diğer bilgi dalları’da gelişmiştir. Uygulamalı Sanatlar ortaya çıkmaya başladı ve özellikle de takı ve metalin sanatsal işlenmesi (kovalamaca), şimdiye kadar gelişti ve gelişmeye devam etmektedir.

Gürcistan’ın laik kültürü XIX yüzyılda gelişti.Avrupalı fikirlerin etkisi altındaki Gürcü yazarlar ve sanatçılar ulusal ve dünya sanatının hazinesini zenginleştirmesi ile laik bir dönemin başlangıcı oldu. Gürcü halkının manevi kültürünün hazinesinde, en önemli yer müzik ve dans folkloru – dünya çapında tanınan çok sesli koro şarkı söyleme ve ulusal dans sanatı tarafından yer elde etmektedir.

Gürcistan Din ve İnanç

4. yüzyılda Hıristiyanlığa geçiş yapan ilk ülkelerden biridir. Bugün Gürcistan tam bir dini özgürlüğe sahiptir. Ülkenin çoğu Hıristiyanlığı kabul ederken, Gürcistan hala kiliselerin, camilerin ve sinagogların yan yana bir arada bulunduğu birkaç ülkeden biridir. Tiflis, Kutaisi ve Batum’un eski kesiminde yürürken, ülkemizin çok kültürlülüğünü vurgulayan birçok ilginç dini bina ve anıt görebilirsiniz.

Bagrati Katedrali Birleşik Gürcistan’ın ilk hükümdarı olan ve Kral BAGRAT III’ün adını taşıyan bagrati Katedrali’nin İnşaatı, XI yüzyılın sonlarında başladı ve XII’nin başında sona erdi. Ülkenin tarihinde, bu Katedral çok önemli bir kültürel ve tarihi öneme sahiptir. Gelati Katedrali Kutaisi’den 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 12.ve 17. yüzyıllarda inşa edilen yardımcı binaları ile birlikte, Gürcistan’ın tarihi, kültürü ve dini yaşamındaki merkezi tesislerden biridir. Manastır kompleksi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır ve muhteşem mozaikleri ve freskleri ile ünlüdür. Kral David Oluşturucu, Gürcistan’ın en görkemli hükümdarı, manastırın avlusunda gömüldü. Mozameta Mozameta, Tkibuli Belediyesinde, Mozameta köyünün topraklarında bir manastır kompleksidir. Kilise, Tckalcitella Vadisi’ndeki Gelati Manastırı’nın yakınında yer almaktadır. Tarihçiler, ondan önce var olan kilisenin VIII. Mozameta turistleri ve eski bir işareti çekiyor: eğer azizlerin kalıntılarının saklandığı ve bir dilek tuttuğu yerin altına üç kez geçerseniz, kesinlikle gerçekleşecektir.

Gürcistan İklimi ve Hava Durumu

Fırsat ve arzunuz olduğunda Gürcistan’a gidebilirsiniz. En çok ziyaretçi Temmuz-Ağustos aylarında ülkeyi gezmeyi tercih etmektedir. Bana göre, Gürcistan’ı ziyaret etmek için ideal zaman Mayıs ve Eylül aylarıdır. Yani çok sıcak olmayan dönem olan bu zaman dilimi istediğiniz gibi size gezme fırsatı sunacaktır. Denizde yüzebilirsiniz, dağlarda kar yoktur. Turistler henüz çok değildir ve uygun fiyatlarla kiralık konut için geniş bir yelpazeniz olacaktır.

Gürcistan Mutfağı & Restoranlar

Orta doğu ve Avrupa mutfaklarından etkilenmişlerdir. Bölgelere göre yemek kültürleri değişiklik gösterebilmektedir. Yazının devamı için tıklayınız.

Gürcistan’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Gürcistan’da çok iyi hediyelik eşyalar bulmak oldukça kolaydır. Çok pahalıya mal olmayacak ve Çin’de yapılan tüm sıkışmış mıknatıslardan veya kupalardan 100 kat daha iyi görünecekler.

Bize genellikle ne getirdiğimiz hakkında konuşalım. Ya bir şeyden hoşlanırsan?

Şarap; İyi yerel şarap süpermarketlerde değil, sadece küçük özel şarap imalathanelerinde alınmalıdır. Önce deneyin, sonra hangi çeşitliliği daha çok sevdiğinize karar verin ve sonra satın alın.

ChaCha; Bu üzüm votkası olan Gürcü analog. Eski tariflere göre sürüldüğü küçük şarap imalathanelerinde de satın almak daha iyidir. İşte bu tür yerlerin bir seçimine bir bağlantı.

Tatlılar; Akla ilk gelen çeşitli churchhela. Fındık veya ceviz ile olur, açık veya koyu üzümlerden yapılır. Piyasalarda (daha kötü kalite) veya küçük çiftliklerde (öznel olarak daha lezzetli ve daha ucuz) satın alabilirsiniz. Churchhela’ya ek olarak, tklapi (pastila), baklava, gozinaki (sadece cevizli kozinaki gibi), çikolata, reçel veya bal satın alabilirsiniz.

Peynir; Ülkede yüzlerce çeşit peynir var. En önemlisi, ünlü suluguni, imeretin peynirini öneriyoruz: eve taşınmaları uygun olacak. Rostom’un evinde, bira için mükemmel bir atıştırmalık olarak hizmet edecek eşsiz bir kurutulmuş peynir yapılır. Bir erkeğe hediye vermek için iyi bir seçenek.

Süsler; Burada minankari ürünlerine bakmanızı öneririz. Hemen hemen her yerde çok güzel yüzük, küpe, kolye gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Baharatlar; En ünlü Gürcü baharatı Svana tuzudur. Onun ana sınıfında lali yapmayı öğretir. Ayrıca kuru adzhika, kindzu veya şerbetçiotu-suneli görebilirsiniz.

Hachapuri veya lobiani; Onları getirmek kolay olmayacak, ama insanlar bir şekilde başarıyor. Imeretin khachapuri, kubdari (etli) veya lobiani’yi fasulye ile taşımak daha fazla veya daha az uygundur.

Meyve ve fındık; Feijoa, nar, fındık veya badem hediye olarak getirebilirsiniz. Sezonda, Gürcistan’daki fiyatlar evde satın alınabileceğinden yaklaşık on kat daha düşük olacaktır.

Kahve; Çok az insan Gürcistan’da oldukça iyi bir çay yetiştirdiğini biliyor. Son yıllarda, Sovyet üretimi hala aktif olarak restore edilmiştir. İlginç çeşitler var. Ayrıca Türk kahvesine daha yakından bakın. Şahsen, çikolata ile yapılan Sumbato’yu seviyoruz.

Elbette, iyi Gürcü hediyelik eşyalarının listesi burada bitmiyor. Ama listelediğimiz en temel şeylerdir.

Gürcistan’ın Kısa Tarihi

Gürcistan'ın kısa tarihi

Gürcistan 1801 yılında Rusya’nın egemenliğine girmiş ve yaklaşık olarak 190 yıl Rusya Egemenliğin ’de kalmıştır. Gürcistan’ın tarihi milattan önceye kadar dayanmaktadır. Gürcistan 1991 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra ticari yönden ülkemizin önemli komşularımızdan biri olmuştur.  1991 yılında Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra birkaç kez yönetim sıkıntısı çekmiştir. 2003 yılında ‘’Gül Devrimi’’ veya ‘’Kadife Devrimi’’ yapılmış ve yönetim yıkılmıştır. Daha sonra iktidara Saakasvili ele geçirmiştir. Gürcistan 2008 yılında Güney Osetya savaşına girmiş ve bu savaştan Güney Osetya bağımsızlığını ilan etmiştir. Güney Osetya bu savaşta Rusya’nın desteğinin alması ve Rus askeri desteği alması sebebiyle savaştan başarılı çıkmıştır. Bu savaşta yaklaşık olarak 2600 civarında sivil ve asker hayatını kaybetmiştir.

Gürcistan Ekonomisi & Para Birimi

Gurcistan Lari

Resmi olarak 1995’ten beri Gürcistan’ın ulusal para birimi Lari’dir (GEL)

Mağazalarda ve restoranlarda, ulaşımda ve konutta hesaplanır. Mesele şu ki, Gürcistan’da lari’ye ek olarak başka bir para biriminin kullanılmasını yasaklayan özel bir yasa var. Onun ihlali için kurum önemli bir para cezası ile karşı karşıya, bu yüzden kural herkes tarafından takip edilir. İstisna, yalnızca sahibi ile doğrudan müzakere ettiğiniz odalar veya daireler olabilir.

Ne kadar garip gelse de, Gürcistan’da para eşanjörlerde (Exchange) daha iyi ve daha karlıdır. Genellikle şehirde çok fazla var (Batum’da, örneğin, birçok evde, doğrudan birinci katta), işlem hızlı, komisyonsuz ve pasaportsuz işlem yapmanızı sağlamaktadırlar.

Gürcistan’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Gürcistan Özel Günler

Mtskhetoba-Svetitskholoba-14 Ekim

Gürcistan’ın en önemli tatillerinden biri. Gürcistan’ın büyük Ortodoks türbesini – RAB’bin hitonunu ziyaret etmeye dayanıyor. Svetitskhoveli Katedrali-Mtskhet böyle önemli bir kalıntı kazanılması sayesinde ülkenin ana Tapınağı inşa edildi.

Her yıl bu gün bir tatil günü gerçekleşir, bundan sonra Gürcü tatil geleneği haline gelen kitlesel vaftiz yapılır. Ayrıca bu gün Gürcistan’da çok sayıda Antik jvari Manastırı ve diğer antik tapınakları ziyaret etmek gelenekseldir.

Ninooba-1 Haziran

Bu, Gürcistan’a Hıristiyan inancını getiren St. Nino’nun Gürcistan’a gelişine adanmış büyük bir kilise festivalidir.

Azizin kalıntıları Kakhetia’daki bodbe manastırı’nda bulunur. Her yıl 1 Haziran’da yüzlerce Hacı buraya geliyor ve Tiflis’teki Zion tapınağı’nda ciddi bir ibadet hizmeti verilmektedir.

Tamaroba-14 Mayıs

Kraliçe Tamara, Gürcistan’ın en bilge ve en büyük hükümdarı, 13. yüzyılın başlarında coroy hükümeti vardı. Onun saltanatı altında, Gürcistan benzeri görülmemiş bir gelişme, maneviyat ve aydınlanma öğrendi. Onun büyük eylemleri için kilise onu azizlerin yüzü olarak sıraladı.

Gürcistan’ın ana ulusal bayramlarından biridir. Ana kutlama, onuruna bir anıtın bulunduğu Ahaltsikh’de gerçekleşir.

St George günü-23 Kasım

Aziz George, Gürcüler arasında en çok saygı duyulan ve sevilen Aziz. Bu gün, Gürcistan’ın tüm tapınakları çan çalar ve inananlar Aziz George’a dualarda diz çökerler. Ailenin refahı, sevdiklerinin sağlığı ve dünyası hakkında sorulur.

23 Kasım’da Tiflis’teki Kutsal Üçleme’nin katedralinde ciddi bir ayin yapılır. Gürcistan’da, tatil yaptıkları ve ailelerine zaman ayırdıkları resmi bir gündür.

Gürcistan Bağımsızlık Günü-26 Mayıs

31 Mart 1991 Gürcistan’ın bağımsızlığı ilan edildi, ancak Gürcülerin bağımsızlık yıldönümünü 26 Mayıs’ta kutladılar, çünkü bu gün 1918’te Gürcistan’ın bağımsızlığını ilk kez kazandı.

Ülke çapında geçit törenleri ve konserler düzenleniyor. Ayrıca bu gün geleneklere göre bir çiçek Festivali düzenleniyor.

Ulusal birlik günü – 9 Nisan

Ulusal birlik günü, Gürcistan’ın bağımsızlığının habercisidir. 9 Nisan olaylarından bu yana, Gürcüler egemenlik fikrini sağlamlaştırdılar ve çok ünlü oldukları bir halk Birliği ortaya çıktılar. Bu tarihte, 1989 yılında, Gürcistan’ın bağımsızlığı için mitingleri bastırmak amacıyla SSCB birlikleri Gürcistan’a getirildi. Bu gün Gürcüler, ülkelerinin özgürlüğü için düşmüş kahramanları hatırlar ve anmak için anıtlarına çiçek bırakırlar.

Rtveli

Bağbozumu günü onuruna vintage Gürcü tatil günüdür. Gürcistan’ın farklı bölgelerindeki üzüm hasadı farklı olduğu için herhangi bir tarihe bağlı değildir. Gerçek Gürcü geleneklerini görmeye çalışıyorsanız-bu tatili ziyaret etmeye çalışın.

Rtveli’nin kutlaması eğlence, dans, kahkaha, şarkılar ve tabii ki bu gün bir dere ile dökülen ünlü Gürcü şarabıdır.

Yılbaşı

Gürcülerin çok sevdiği ve çok gürültülü ve eğlenceli bir şekilde kutlayabildiği en önemli ve en parlak tatillerden biri, neredeyse hiç kimse onlarla rekabet edebiliyor. Gürcistan’da Yeni Yılı kutlarken kelimenin tam anlamıyla bayramın her dakikasının tadını çıkarırsınız.

Gürcistan’da, herkesin sevdiği tatil kendi karakteristik özelliklerine ve kutlama geleneklerine sahiptir. Örneğin, yeni yıl ağacına ek olarak, Gürcüler de chichikali – ağaçlardan yapılmış ev yapımı bir Noel ağacı süslüyorlar. Yeni yıldan sonra, chichikali yandı, böylece yıl boyunca biriken tüm sorunlar ve sıkıntılar yandı.

Gürcistan’daki yeni yıl masası da özel olarak hazırlanır. Sadece güzel bir şekilde kaplanmıyor, sadece üzerindeki yemeklerin sayısından fazla bir şekilde konmaktadır. Burada ve baharatlı turşular, sulu haşlanmış domuz eti ve hachapuri, ev yapımı peynir, kızarmış domuz, bal gozinaki, churchhella ve çok daha fazlası ile savitsi gecenin favorilerindendir.

Gürcistan’da Paskalya ve Noel

Gürcistan’da yüzyıllardır kutlanan en önemli ve büyük Hıristiyan bayramlarındandır. Yetişkinler ve çocuklar her zaman büyük bir arzuyla bekliyorlar. Gürcüler aynı kek pişirir, yumurta boyar ve kiliseye giderler.

Ama Gürcistan’daki Noel kutlaması diğerlerinden biraz farklıdır. Noel’den önceki gece, Gürcistan’ın tüm tapınaklarında ayin başlar. Sabahın erken saatlerinde, «alilo»alayı başlıyor. Hıristiyanlar ve rahipler şehirlerin sokaklarında yürürler ve kilise şarkıları söylerler, böylece İsa’nın doğumunun iyi haberini sembolize ederler. Noel gecesindeki Gürcüler, İncil olaylarının anısına pencerelere mum koyarlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Gürcistan ile ilgili Foto Galeriler

Gürcistan ile ilgili Gezi Notları