Güney Kore

Yerel Saat
Türkiye'den 6 saat ileri
Kur Farkı
1 TL 197,30 Güney Kore Wonu
Priz Tipi
C, F Voltaj : 220 V
Nüfus
51.446.201
Diller
Korece
Para Birimi
Güney Kore Wonu
İklim
Muson

Güney Kore Hakkında Temel Bilgiler

Güney Kore, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyindedir. Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Kuzey Kore komşudur. Han Nehri’nin ikiye böldüğü şehir, Başkent Seul’dür. Yüksek binaları, terihi mekanlarıyla oldukça ilgi çekicidir. Dizi-Film sektörü oldukça ilerlemiş olup, özellikle Türkiye’de büyük hayran kitleleri olumuştur. Para birimi Güney Kore Won’ udur(₩). Resmi dil Korece’dir.

Yazları sıcak ve nemli muson iklimi hakimken,kışın soğuk rüzgarların etkisi altındadır. En çok yağış ise Temmuz ayındadır. Hava koşullarını göz önüne alırsak Güney Kore’yi ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan-Mayıs/Eylül-Ekim aylarıdır. En çok ziyaretçi olan şehirleri ise Busan( Burada Türk Şehitliği bulunur.), Incheon, Daegu, Ulsan ve başkent Seul. Sarımsak,sebze,soya sosu yemeklerinde oldukça kullandıkları ürünlerdir. Gitmişken sokak yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Sokakta satılan yiyeceklerden bir kısmı; balık keki,pirinç keki,kimbap,ddokbokki gibi yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Güney Kore’ de 90 gün’e kadar vize istenmektedir.

Güney Kore Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Kore, Doğu Asya’daki en küçük ülkedir. Bununla birlikte, kültürel ve tarihi miras belki de dünya kültüründeki en eskilerden biri olarak kabul edilebilir.

Kore yarımadası (Korece Hanbando), Avrasya’nın Doğu ucundan güneye, Japon takımadalarının güneybatı kesimindeki Kyushu adasına doğru uzanmaktadır. Kore Boğazı, Koreli liman Busan ve Japon Fukuoka arasındaki mesafe zorlukla 200km ulaşır. Kore ve Japonya en dar yerde, Japon (veya Doğu) Denizi tarafından ayrılır. Batı Kore yarımadası Çin’den Kore’yi ayıran sarı (veya Batı) deniz suları ile ayrılır. Kuzeyden güneye, Kore yarımadası yaklaşık 1000 km uzunluğundadır ve batıdan doğuya en dar noktada genişliği 175 km’dir.

Kore toprakları aktif volkanik aktivite bölgesinde yer almaktadır ve yarımadadaki jeolojik platformların hareketi sonucunda görülmeye değer vadilerle dolu eşsiz bir dağ manzarası oluşturulmuştur. Doğu kıyısının tam uzunluğuna uzanan dağ silsilesi, Busan şehrinin güneyindeki denize Jeju adasına doğru dik bir şekilde iner.

Yüzyıllar boyunca Kore, şiirsel adı «sabah tazeliği ülkesi»olan tek bir devletti. Dünya Savaş’ının sona ermesinden sonra, Kore, ABD ve SSCB’nin şiddetli ideolojik mücadelesine karışmıştı ve sonuç, 38 paralelinde bölünmüş iki Kore devletinin oluşmasıydı. Kore Yarımadası’nda meydana gelen bir meydanda Soğuk Savaş oldu. Ve Güney Kore aslında dış dünyadan Batı, Güney ve doğudan denizler ve kuzeyden ayrılmış bir ada devleti haline geldi – Kuzey Kore ile dünyanın en korunan sınırı sıkıca kapatıldı.

Kore Cumhuriyeti, 9 ilden (önce veya sonra), başkent Seul şehirlerinden ve 6 metropolden oluşur: Busan, Daegu, Incheon, Gwangju, Daejeon ve Ulsan.

Güney Kore’ye bir gezi planlarken, seçim yapabileceğiniz çok şey var.

Ülkenin başkenti Seul’de geçmişin ruhu solmaz, ancak Metropol aynı zamanda modern uygarlığın ve yüksek teknolojinin en üstünde yer alır. Eski mimari anıtlar, saraylar ve geçmiş dönemlerin Kraliyet mezarları, en son eğlence parkları, alışveriş merkezleri ve teknik yeniliklerle yan yana.

Gyeongju beldesinin ılıman iklimi sadece vahşi güzel plajları memnun etmeyecektir. Pulguksa Manastırı ve Sokkuram mağara Tapınağı, Thumuli Park tarafından eski kralların mezar yeri – UNESCO Dünya Mirası alanları ile Silla antik krallığının başkenti karşısında görünecektir. Bu şehri tanımak, en zengin Gyeongju Ulusal Müzesi’ne yardımcı olacaktır.

Plaj tatil köyleri, her şeyden önce, Jeju Adası, bir tür «Kore Hawaii»dir. Yüksek kayalıklara ve yaprak dökmeyen ormanlara sahip görülmeye değer manzaralar dikkat çekicidir ve volkanik siyahtan beyaz kumlara kadar uzanan Plajlar mükemmeldir. Tatil beldesinin ve Busan kentinin yüksek rütbesinde, zorlu bir turisti bile hayal kırıklığına uğratmayacak bir yolculukta geride kalmayın.

Kabarık deniz dalgalarını anımsatan Güney Kore’nin dağlık arazisi, kayak için mükemmel bir doğal yaratımdır. 2018 kış Olimpiyatlarının Kore Pyeongchang’da gerçekleşeceğini söylemek yeterlidir. Ünlü kayak merkezleri de snowboardcular arasında popüler olan Yongphen, Phoenix Park turist kasabası, Togyusan Milli Parkı’nda Muju, Kore’deki en kaliteli karla Tamyun Vivaldi’dir.

Güney Kore Vizesi Nasıl Alınır?

Kore Vizesi

Güney Kore ile Türkiye arasında 25 Şubat 1979 tarihinden beri karşılıklı vize muafiyeti yürürlüktedir. Buna göre en az 6 ay geçerli pasaport sahipleri 3 at turistik amaçlı ülke’ye giriş ve çıkış yapabilirler. Sadece kalıcı olarak giden Türk vatandaşlarının ( yaşama, öğrenci vb.) gitmeden önce vize almaları gerekmektedir. Ülkede kalma süreniz 90 günden az ise vize ücretiniz 40 USD, 90 günden fazla ise 60 USD olarak ücretlendirilecek tir (2020).

Güney Kore Popüler Gezi Rotaları & Turları

Güney kore turları

Türkçe Güney Kore’de geziler artık egzotik değildir. Gerçekten yüksek kalitede bir ürün alacağınızı bilerek kendinize sorunsuzca sipariş verebilirsiniz. Bu, «sundress radyo» etkisinin yüksek derecesinden kaynaklanmaktadır, çünkü turistler onları sevenleri tavsiye etmektedir. Buna ek olarak, bu insanlar – turizm profesyonelleri, şehrinize aşık ve size hem popüler hem de dünyaca ünlü manzaraları ve en gizli köşelerini göstermeye hazır.

Güney Kore’de bir tur satın almak genellikle mantıklıdır – eğer şirket tarafından dolaşıyorsanız, bu oldukça fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Ve eğer yalnız seyahat ediyorsanız, birkaç kişinin Bu turistik yerin bilgisi açısından sizinle benzer ilgi alanlarına sahip olması utanç verici bir şey değildir. Ayrıca, şirket şehri keşfetmek için çok daha eğlenceli olacak, tek başına ve deneyimli bir eşlik eden rehber-tur rehberi yardımcı olacak optimize hareket süreci, ulaşmak için tüm eğlence yeterli bir zaman dilimi içinde.

Bu arada, Güney Kore’deki gezilerin maliyeti bu durumda önemli ölçüde azalacak, bu yüzden başka biriyle bir gezi paylaşmak isteyebileceğiniz başka bir neden olabilir. Her halükarda-bireysel bir turun bir parçası olarak, bir grup olsa da-hayal kırıklığına uğramayacaksınız, çünkü bu şehre gerçekten aşık olan ve onun için duygularını gezginlerle paylaşan ilginç bir turistik yer göstereceksiniz..

Güney Kore Bölgeleri ve Şehirleri

Güney Kore idari olarak 9 ile (1 tanesi özerk), 1 özel statü şehri ve 6 Metropol kentine ayrılmıştır. Bu birimler sırayla bir dizi küçük formasyona ayrılır: şehirler, ilçeler, Belediye bölgeleri, kasabalar, ilçeler, kentsel alanlar ve köyler.

Seul

seul

Seul, Güney Kore’nin başkenti, 14. yüzyılın sonlarında Hanyang adı verilen bir yerleşim yerine dayanmaktadır. Ken Bock Kraliyet Sarayı’na ev sahipliği yapan yerleşim yakında güçlendirildi. 1910 — 1942 yıllarında şehir Kenson olarak adlandırıldı ve şu anki adı Seul (korece’den — «sermaye») 1945’te alındı. 1948’den beri Seul, Kore Cumhuriyeti’nin resmi başkenti ve ana ekonomik, politik ve kültürel merkezi olmuştur.

Incheon

Incheon

Incheon, büyük bir metropol şehridir (Kore’deki en fazla üçüncü kişi) ve Sarı Deniz kıyısında bir limandır. Incheon, büyük limanı ile “Seul kapısı” dır ve bir dereceye kadar büyük Seul’e atıfta bulunur. Seul ve Incheon ulaşım sistemleri (özellikle metro hatları) birbirine bağlıdır. Incheon’da 2003 yılında kurulmuş bir serbest ekonomik bölge var.

İnsanlar Neolitik çağda Incheon topraklarında yerleşti. IV. yüzyılın sonlarından beri ESA şehri Kore’nin büyük bir alışveriş merkezi haline geldi ve orta çağlar boyunca böyle kaldı. 1883’te, ilk olarak yabancılarla ticarete açılan Chemulpho Limanı kentte kuruldu. Incheon Limanı, 1904’te Rus-Japon Savaşının başlatılmasıyla ünlüdür — burada bir Japon filosu, batan ancak düşmana teslim olmayan Rus kruvazör Varyag’a saldırdı.1950’de Incheon, Kore Savaşı sırasında bir dönüm noktası olan Amerikan inişinin iniş yeri oldu.

Incheon, Yongzhong, Volmi ve Mui adalarıdır. Yong-Jong Adası, Yong-sa Manastırı ve spa kompleksine sahip mineral kaynakları ile Bagong-San Dağı ile turist çekmektedir.

Gwangju

Gwangju, Güney Jeolla eyaletinin başkenti, güzel doğal manzaralarla çevrili, merkezi Kore bölgesinde bulunan bir metropol şehridir. Gwangju ülkenin ünlü kültürel ve bilimsel merkezidir. Şehir M. ö. 57 yılında kuruldu.e. 370’ten beri, daha sonra Hanam Vireson adı verilen şehir, Baekje eyaletinin başkentiydi. Gwangju adı 940 yılında kabul edildi.

Gwangju — Punvonni’nin banliyölerinden biri, 15. yüzyıldan beri seramik üretim merkezi olarak bilinen Kore beyaz porseleninin çoğunun her zaman üretildiği yerdir.

Son zamanlarda, Gwangju gelişmiş altyapıya sahip modern bir metropoldür. Hala Kore seramik endüstrisinin önemli bir merkezi olmaya devam ediyor. Şehir, Jeonjinam Hıristiyan Tapınağı (XVIII.yüzyıl), Namhanson Kalesi (1626), geniş bir arkeolojik ve seramik koleksiyonuna sahip bir Devlet Müzesi gibi birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Gwangju etkinlikleri arasında Fuar ve yarışmalar, dünya seramik fuarı ve yıllık Eylül beyaz seramik Festivali ile domates Festivali öne çıkıyor.

Busan

Busan

Busan, Kore’nin Güney kıyısında yer alan bir metropol şehri statüsüne sahip ülkenin ikinci büyük şehridir. Busan’da, dünya çapında dördüncü sırada yer alan büyük bir şehir Limanı var.

X-XIV yüzyıllarda, Busan busanpo olarak adlandırıldı (cor. – “körfezde kazan şeklinde dağ»). 15. yüzyıldan beri, şehir Kore ve Japonya arasındaki ticareti başarıyla geliştirdi ve şimdiye kadar olduğu gibi çok müreffeh bir liman haline geldi.

Busan, nam ve Haeundae bölgelerini birbirine bağlayan Kwan-nan Köprüsü (7420 m uzunluk); Kale duvarlı pomo-sa Budist Tapınağı( 678 yıl); Chakalchi bölgesindeki 9 katlı Balık Pazarı-ülkenin en büyüğü; Park, 69.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Endu — San Botanik bahçesidir. M; gözlem güvertesi ile Busan Kulesi (120 m yükseklik).

Busan bölgesinde ayrıca temizlik ve konfor ile karakterize birçok plaj ve donnay Kaplıcaları termal kompleksi bulunmaktadır.

Daegu

Daegu

Daegu, Güney Kore’nin (Seul, Busan ve Incheon’dan sonra) Gyeongsangbuk-do eyaletinin başkenti olan dördüncü büyük şehridir. İdari olarak, doğrudan boyun eğme şehridir. Tarihi boyunca Daegu, Seul’den Busan’a giden yolda büyük bir ulaşım merkeziydi.

Daegu topraklarında insanlar 1500-3000 yıllarından beri yerleşti. M. ö.şehir 261 yılında kuruldu. Kroniklere göre, Üç Krallık zamanında Daegu, Delgubel olarak adlandırıldı ve Silla Krallığı’nın bir parçasıydı. Modern isim-Daegu-şehir 757 yılında alındı. 15. yüzyıldan beri daegu’da piyasa ticareti gelişti. Antik pazarların en ünlüsü, şifalı otlar için bir pazar olan Yannensi’dir.

Bu Daegu turistik yerler arasında Budist tapınakları ve Kore Savaşı Müzesi bulunan Apsan parkı, çok sayıda manastırın bulunduğu Phalgonsan Parkı, Antik kalede bulunan talson Parkı ve Turyu eğlence parkı bulunmaktadır.

Gyeongju

Gyeongju

Gyeongju, Japon Denizi kıyısındaki Gyeongsangbuk-do eyaletinin Güneydoğu kesiminde yer alan büyük bir Kore şehridir. Kültürel ve tarihi mirası nedeniyle, Gyeongju uzun yıllardır Kore’nin tanınmış bir turizm merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor ve birçok turist çekiyor.

Kentin mevcut Gyeongju’nun bulunduğu yerdeki varlığının ilk belgesel kanıtı, çağımızın başlangıcına kadar uzanmaktadır. Muhtemelen, Şehir M. ö. 57 yılında kuruldu. e. IV-X yüzyıllarda, şehir Silla devletinin başkentiydi ve VII yüzyıldan beri ülkenin tanınmış bir kültür merkezi olmuştur. 940 yılında Gyeongju bugünkü adını aldı ve yakında önemini kaybetti. 20. yüzyıla kadar, kentte arkeolojik araştırmalar başladığında, gyeongju’nun tarihi anıtları defalarca yıkıldı ve yağmalandı. Kentin sanayi ve turizm merkezi olarak yeni gelişme sadece 1970-ler aldı.

Bugün, Gyeongju’yu ziyaret eden turistler, zengin arkeolojik nesneler koleksiyonuyla ünlü Gyeongju ulusal Müzesi’nde Silla’nın kültürel mirasını keşfediyorlar. Ayrıca, çevredeki Buda ve bodhisatv heykelleri ve Bunhwan-sa Manastırı’nın (7. yüzyıl) kalıntıları ile bir zamanlar büyük Hwannen-sa tapınağının Harabeleri, yerel cazibe merkezleri arasında göze çarpmaktadır; şehir merkezindeki Kerim Kraliyet nekropolü, eski Chhomsonde Gözlemevi (647). Buna ek olarak, şehir sokku-RAM mağara tapınağını (8.yüzyıl) ve Toham-San tepesinde yeniden inşa edilen Pulguk-sa antik manastırını (528 yılı) ve Silla devletinin birkaç kalesini incelemeye değer.

Jeju Adası

Jeju Adası

Jeju, Kore’nin en büyük adası ve aynı zamanda Jeju şehrinde aynı adı taşıyan idari merkezi olan ülkenin en küçük eyaletidir. Ada, ülkenin Güney kıyısına 100 km uzaklıktaki Kore Boğazı’nda yer alır ve Kore’nin en iyi tatil beldelerinden biri olarak kabul edilir. Ada, 10 metreye kadar derinliklere dalmış efsanevi şnorkel hane’nin doğum yeridir.

Jeju Adası, şimdi sönmüş olarak kabul edilen halla-San yanardağının (1950 m yükseklik) patlaması sonucu oluşmuştur. Donmuş lav akıntıları volkanın yamaçlarında mağaralar, mağaralar, tüneller ve sütunlar şeklinde tuhaf kabartmalar oluşturdu. Burada yaklaşık 2000 bitki türüne ev sahipliği yapan ve 4000 hayvan türüne ev sahipliği yapan bir milli park kuruldu. Benzersizliği için ada UNESCO Dünya doğal mirası listesinde yer aldı.

662 yılına kadar, daha sonra Thamna olarak adlandırılan Jeju, Silla tarafından fethedilen ayrı bir devletti. 938’de, Silla’nın düşüşünden sonra, ada Corah tarafından yönetildi. 1910 yılında Japon himayesi döneminde, Jeju (Japonca telaffuz kolaylığı için) Saisu değiştirildi ve Japonlardan Kore kurtuluşu sonra, bunun bir parçası haline geldi. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Jeju Adası büyük bir turizm merkezi olarak gelişmeye başladı.

Tatil sezonunun Temmuz-Eylül ayları arasında sürdüğü ada, plajları ile ünlüdür. Hem beyaz ince kumlara hem de siyah volkanik kumlara sahip Plajlar var. Kıyı suları, adayı dalış meraklıları için bir cazibe merkezi haline getiren flora ve faunanın zenginliği ile doludur. Zhejju Adası’nın kıyı sularında dalış yapmanın yanı sıra Rüzgar Sörfü, şnorkelli yüzme ve balıkçılık da popülerdir.

Adanın güney kıyısında, Mandarin tarlaları ile çevrili oldukça büyük bir şehir olan Sogipo bulunmaktadır. Mandarin Müzesi ve Chonban Şelalesi, Asya’nın okyanusa su döken tek şelalesidir. Adanın bir başka tesisi olan Chunmun, plajları ve yakındaki Chusan Cholli-dae’nin volkanik direkleri ile ünlüdür. Kimnen beldesinin yakınında,monchan-gul mağarasını görmeye değer — dünyanın en uzun lav Mağarası: uzunluğu 13422 m ve yüksekliği yaklaşık 10 m’dir.

Güney Kore’de Konuşulan Diller?

Kore. Modern Kore’de çeşitli lehçeler vardır, ancak şu anda Korelilerin çoğu Seul lehçesine dayanan edebi bir dil kullanmaktadır. Sokaklarda, ulaşımda vb. hemen hemen tüm tabelalar İngilizce olarak dublajlıdır, ancak çoğu Koreli konuşulan İngilizceye sahip değildir.

Güney Kore Gece Hayatı

Kore gece Hayatı

Seul’de hayat günde 24 saat sürer: öğleden sonra, sağlam erkekler ve ofis hanımları, 12’ten 13’e kadar her yerde bulunan «take-out» kahvesini elinde tutan ve çalışmak için acele ediyorlar. Seul’de, günün her saatinde çalışan kurumların gerçekten diğer şehirlerden daha fazla olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin, Tokyo’da, çoğu bar 1 gecesinde kapanıyor-Seul için mutlak saçmalık. Ve tüm bu kurumlar hedef kitleye ve fiyatlara göre değişir.

Geceleri Kore’de ne yapabilirsiniz? İlk olarak, bunlar kesinlikle kulüpler. Seul’de, her zevke ve şehrin herhangi bir yerine çok şey var. Gece kulüpleri hakkında konuşursak, Kore’de iki tür vardır « “naitha «ve kelimenin normal anlamında» gece kulübü”. “Naithy” aynı zamanda bir tür gece kulübüdür, ancak her şeyden önce, çok sayıda oturma yeri, yani masalarla kanepeler ve içindeki erkeklerin daha fazla ödeme yapması, garsonların masalarında çalışan kızlara (oldukça sıradan kızlar) yol açması gerçeğinden farklıdır. Ancak bu eğlencenin kendine özgü özellikleri vardır, daha fazla para gerektirir ve açıkça söylemek gerekirse, genellikle belirli hedefleri takip eder. Seul, sadece «konutun daha pahalı olduğu» ilkesiyle değil, çeşitli tarihi ve diğer nedenlerle bölgelere açık bir bölünme ile karakterizedir. Ve birisi, örneğin, Apkuzhon’da «takılırsa», zaten tat, zenginlik ve sınıftan bahseder, ancak çoğu zaman gençler «serin» yerlerde «takılırlar», çünkü bu, bireysel zevklerini yansıttığı için değildir.

Kısa bir süre için gelen veya Kore’de yaşayan insanlar için gece Seul’de nerede dinlenebileceğinizi net bir şekilde anlamak için, şehrin kulüplerini bölgesel olarak tanımlamak en uygun olanıdır. Seul’deki kulüpler çok kompakt bir şekilde gruplandırılmıştır ve kulüp bölgelerini ziyaret etmeye değer dört tane vardır: hongdae, Ithewon, Apkuzhong ve cheondamdon, St.M. «Kannam»bölgesi.

Güney Kore’deki Kültürel Etkinlikler

Güney Kore, denilince akıllara hemen dizileri ve müzik grupları gelmesin akıllara, tabii bunlarda günümüz kültürünün içerisinde ama ondan eski bir kültüre sahiptir. Öncelikle size geleneksel kültüründen bahsetmek istiyorum.Yazının devamı için tıklayınız.

Güney Kore Din ve İnanç

Nüfusun çoğu budizm’i (51,2% inananlar) olarak kabul edilmektedir, ancak son zamanlarda Hıristiyanlığın etkisi hızla artmaktadır. Hem Protestanlık (34,4%) hem de katoliklik (10,6%). İnananların az sayıda şamanizm ve konfüçyüsçülük (%1.8) takipçileri vardır. Nüfusun yaklaşık %4 ‘ü ateisttir.

Güney Kore İklimi ve Hava Durumu

Güney Kore İklimi

Güney Kore’nin iklimi muson, yazlar sıcak ve nemli, kışlar uzun, soğuk ve kurudur.

Ülkenin güney kesiminde subtropikal muson iklimi hakimdir. Doğudaki dağlık bölgelerde daha şiddetli hava koşulları görülmektedir. Yılın en sıcak ayı Ağustos, en soğuk Ocak.

Yaz aylarında dağlarda, gündüz sıcaklığı +25°C’ye yükselir — +27°C, gece saatlerinde +13°C — +15°C’ye düşer. kışın, gündüz 0 dereceden -10° C — -8° C’ye kadar olan sıcaklıklar gözlenir. Kore’nin kuzeybatı kesimindeki ovalarda, gündüz yaz sıcaklıkları +30°C’ye ve gece — +22°C’ye ulaşır. kışın, hava sıcaklıkları burada +2°C — +4°C gündüz ve -4°C–6 ° C’dir. Ülkenin Güney kısmının iklimi daha hafiftir: gündüz yaz hava sıcaklıkları +28°C — +30°C, gece – + 23 ° C – + 25°C, kış aylarında gündüz sıcaklıkları +8°C — +10°C ve gece -1°C — +1 ° C’dir.

Yıllık yağış 1370 ila 2000 mm arasında değişir, doğu kıyısında — 1500 mm’ye kadar. yağışlı sezon yaz aylarında (Haziran — Eylül) düşer. Sonbaharda, kıyı bölgelerinde Pasifik tayfunları geçebilir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun sezon Haziran ve Ekim ayları arasındadır.

Güney Kore Mutfağı & Restoranlar

Güney Kore Mutfağı

Çin ve Japonlara çok benzeyen Kore mutfağı çeşitlidir, et, balık, deniz ürünleri, yumurta, pirinç, soya, sebze yemekleri içerir.

Kore pişirme, kullanılan baharatların bolluğu ile ayırt edilir. Yani, Kore yemekleri çok baharatlı – çoğu yemekte kırmızı biber, sarımsak ve soğan var. Biber ile tatlandırılmış yemeklerin keskinliği tarihsel olarak gelişmiştir: ülke, ürünlerin korunmasına katkıda bulunmayan sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Yemekler ile tatlandırılmış soslar arasında, Asya için geleneksel soya sosu göze çarpıyor.

Kore masasındaki ana yer, «pabi» püresi, pirinç ekmeği «chhaltok», sebzeli keskin Pirinç Pilavı, «kimpap» pirinç Ruloları ile hazırlanan pirinçtir. Her çeşit turşu ve baharatlı sebze atıştırmalıkları, marine edilmiş etler ve deniz ürünleri — pirinçte mutlaka «kimchi» olarak adlandırılan yemekler servis edilir.

Zenginliği Kore’nin coğrafi konumu nedeniyle olan balık ve deniz ürünleri, ülkenin sakinlerinin menüsünde de çok sık bulunur. Burada, Japonya’da olduğu gibi, çiğ balık yiyin – “hve”. Morina, pollock, pisi balığı, kabuklu deniz ürünleri, Kalamar, karides, istiridye, trepang, ahtapot, deniz yosunu vb. gibi balık türlerinden yapılan birçok yemek vardır. Geleneksel Kore yemekleri kızarmış balık «senson gui», deniz ürünleri ve yeşil soğan «phajon», deniz yosunu salataları, Kalamar («ojino») ve ahtapot («nakji») ile deniz ürünleri«hamul chongol», tortilla güveç olarak kabul edilir.

Kore’deki ana yemeklerden biri, buğday, karabuğday, Mısır ve hatta patates unundan hazırlanan «kuksu» erişteleridir. Erişte sıcak veya soğuk et suyu dökün, haşlanmış, kızarmış veya Marine et ile servis edilir.

Kore yemeklerinde ilk yemekler, özellikle çorbalar mevcuttur. Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için yenirler. Çorba türleri – çok sayıda: solyanka, et, balık, sebze çorbaları. Genellikle çorbalar soya sosu ile terbiyelenir. En popüler çorbalar arasında sığır kaburga çorbası «calby Thanh», yumurta ve istiridye soya çorbası «sundubu chige», baharatlı deniz mahsulleri çorbası «hamul Thanh», baharatlı kulak «meunthan», filizlenmiş soya çorbası «khonnamulguk» vb.

Kore masasında bulunan et yemekleri arasında, öncelikle «pulgogi» den bahsetmeye değer — soya sosu ve susam yağı ile marine edilmiş ince kıyılmış sığır eti ve daha sonra bir wok içinde kızartılır. Diğer popüler yemekler ızgara sığır kaburga «calby«, domuz ya da sığır kaburga» calbichim«, tavuk güveç» takkalbi«, köfte» mandu”, vb.

Korelilerin menüsündeki sebze yemekleri arasında, önde gelen yer baklagillerden yemekler tarafından işgal edilmektedir. Baklagiller çok sayıda sunulmaktadır: soya, bezelye, fasulye, yeşil fasulye «noctu«, kırmızı — » phatch”, vb. genellikle et yemeklerinde bir ikame soya fasulye sidir. Aynı soya fasulyesinden soya sütü, süzme peynir, soya sosu ve makarna üretilir.

Kore masasında tatlılar ve Tatlılar da mevcuttur. Bunlardan en popüler olanı «quadul» — pirinç hamurundan tatlı, meşe palamudu «tothorimuk» dan jöle, «hangwa» kurabiyeleri, «tasik» — bal, kestane, fasulye, susam ve şifalı otlardan yapılan tatlılar. Meyveler arasında persimmons ve mandalina aktif olarak tüketilir.

Yemek Koreliler, kural olarak, tatlı pirinç suyu «sih» veya Tarçın ve Trabzon hurması «suzhonkva», bitkisel çaylar, kahve ile bitirirler. Kore’deki alkollü içecekler, çoğunlukla pirinç işleme sonuçları — pirinç şarabı «mackory» veya «nonju», pirinç birası, pirinç votkası ile temsil edilir.

Masada görgü kuralları

Kore sakinleri genellikle çoğunlukla restoranlara davet ederek evde bir ziyafet düzenlemiyorlar. Bir Koreli restoran genellikle yastıklar üzerinde katta otururken yenir. Kış aylarında zemin ısıtılmaktadır. Ayakkabılar girişte bırakılır.

Masadaki geleneksel Davranış Kuralları, yemeklerin nasıl sunulduğu, alkollü içeceklerin tüketilmesinin yolları ve dozları birkaç yüzyıl önce gelişti. Yemek ve masa ayarı için kurallar ayrı bir söze değer.

Örneğin, Koreliler sadece çubuklarla değil, aynı zamanda yaşamın sembolü olan kaşıklarla da (sıvı yemekler için) yemek yiyorlar (ölen kişi hakkında, «kaşığını koyduğunu», yiyenlerin sayısını — kaşıkların sayısı olarak değil, ağızlar gibi). Çubuklarla yemek yerken kullanılan diğer kültürlerin aksine, Koreliler 5. yüzyıldan beri bir kaşık kullandılar. Çubuklar (“chotjarak», «jeotgarak») ve uzun saplı küçük kaşık («sutjarak», «sutgarak») birlikte«sujo» yemek takımı («sujeo», «sutgarak» ve “jeotgarak” için kısa), paslanmaz çelik veya gümüşten yapılmıştır. Kore görgü kurallarına göre, çubukları kullanarak, bir kaşık sıvı bir tabağa sahip bir kasenin kenarına yerleştirilir ve bir kaşık kullanarak — çubuklar sadece masaya konur.

Kore masasında kişisel tabak yok. Masanın tüm yüzeyi, et veya balık ana yemek yükselir merkezinde, salata ve soslar ile küçük kaseler ile kaplı. Yemek katılımcıları hemen tüm plakalardan yemek yiyorlar. Masadaki bir komşunun bir şey servis etmesini istemek kabadır, istediğiniz yemeğe ulaşmaya çalışmanız gerekir. Yere düşen çatal bıçak takımı hiçbir durumda kaldırılamaz – garsonun yenilerini getirmesini istemeniz gerekir.

Restorandaki hesaba sadece ana yemek ve alkollü içecekler dahildir, diğer her şey (çorbalar, salatalar, soslar) ücretsizdir. Fatura ayrıca bahşiş içerir, bu nedenle bahşiş bırakmanıza gerek yoktur.

Güney Kore’de Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Alışveriş için en iyi fırsatlar Seul ve diğer büyük şehirlerde açıktır: birçok büyük alışveriş merkezi, süpermarket, mağaza, butik, mağaza, pazar vardır.

Büyük mağazalar her gün 10:00 — 20:00, mağazalar — 9:00 — 22:00, büyük süpermarketler, alışveriş merkezleri ve pazarlar — genellikle günün her saati ve her gün çalışır.

Turistler için özellikle uygun olan şey, Seul ve Busan’da gümrüksüz mağazaların (vergi ücretsiz alışveriş tabelaları ile işaretlenmiştir) olmasıdır. Para birimi ile ödeme yapabilirler ve satın alma işleminin %10’luk KDV’Sİ havaalanında 30000 won tutarında iade edilebilir. Tek nüans: bu tür mağazalarda alışveriş yapmak için, satıcılara dönüş biletinizi sunmanız gerekir. Buna ek olarak, seçilen ve ödenen malların bazı türleri (alkol, parfümler, Sigaralar) alıcıya verilmez, ancak dikkatli bir şekilde paketlenir ve uçuşun tam zamanında havaalanına nakledilir.

Kore’den, her şeyden önce, ginseng ürünlerini getirmeye değer, çünkü ülke bu büyülü kökün yetiştirilmesi ve işlenmesi için dünya liderlerinden biridir. Böylece, ginseng konsantresi, ginseng kökünde tentür, ginseng çayı, buna dayalı kozmetik satın alabilirsiniz.

Kore’den gelen diğer geleneksel hediyelik eşyalar, sedef kakma ile süslenmiş vernik ürünleridir — tabutlar, tozlar, kartvizitler; ince kaliteli porselen, seramik, nakış, makrome. Kore tekstilleri ve deri ürünleri de ünlüdür — dış giyim, çanta ve tuhafiye. Herkesin kulakları da Koreli elektroniktir ve şüphesiz, ülkede satın almaya değer — hepsi de Türklerle uyumlu olmayan standartları destekleyen cep telefonları hariç. Koleksiyoncular ve etnika sevenler, hediyelik eşya dükkanlarında ve pazarlarda satın alınabilecek geleneksel Kore «hanbok» kostümüne dikkat etmelidir.

Güney Kore’nin Kısa Tarihi

Kore tarihi M.Ö. 2333 yılında Gojoseun’un kurulmasıyla başladığı söylenir. Kore yarımadasının kuzeyini ve Mançurya’nın bir kısmını kontrolü altına alarak genişlemiştir. Çin Hanedanlığıyla girdiği savaşın ardından üçe bölünmüştür. Bu tarihte Erken üçlü Kore Hükümdarlığı olarak geçer. Gourgeyo- Baekje-Silla olarak üç hanedan hüküm sürmüş. Silla diğerlerinin üzerinde hakimiyet kurarak tek hane olarak yönetmiştir. Yazının devamı için tıklayınız.

Güney Kore Ekonomisi & Para Birimi

Güney Kore wonu

Güney Kore para birimi Vaughn’dur (W, KRW).
Dolaşımda 50000, 10000, 5000 ve 1000 won banknotlar (genellikle “bin” anlamına sadece “chon” olarak adlandırılır) ve 500, 100, 50 ve 10 won paralar (5 ve 1 won değerinde paralar şu anda pratik olarak kullanılmamaktadır ve 2009 reformundan sonra cirodan çekilmektedir).

Bankalar ve döviz bozdurma

Bankalar hafta içi 9.30’dan 16.30’a, Cumartesi günü 13.30’a kadar çalışıyor. Hafta sonu pazar. Atm’ler 9.30 – 22.00 saatleri arasında, bazıları ise 24 saat açıktır.

Para bankalarda, özel döviz bürolarında ve büyük otellerde değiştirilebilir. Birçok küçük mağazada ve pazarda ABD doları yerel para birimi ile eşit olarak kabul edilir, ancak mağazalarda ve büyük mağazalarda dolar hiç kabul edilmez.

VİSA, American Express, Diners Club, Master Card ve JCB kredi kartları evrensel olarak kabul edilmektedir. Seyahat çekleri sadece büyük uluslararası taşımacılık ve seyahat şirketlerinin bankalarında veya ofislerinde nakit olarak ödenebilir.

KDV ve vergisiz Alışveriş

Katma değer vergisi (KDV, %10) tüm mal ve hizmetlerin perakende fiyatına dahildir. Birçok uluslararası otel ve birçok büyük restoran, faturaya otomatik olarak eklenir ve ek yerel vergiler de tahsil edilir. Aynı zamanda, birçok günlük ihtiyaçlar ve hediyelik eşyalar vergisiz olarak satılmaktadır.

30000 KRW’nin üzerindeki bir mağazada tek bir günde satın alırsanız, KDV iadesi alabilirsiniz. Bunu yapmak için, mağazada vergi iadeli alışveriş Cheque (pasaport gereklidir) için bir çek almanız gerekir; bu, ülkeden ayrılırken, havaalanında veya kontrol noktasında bir bankada KDV ödemeniz veya gümrükte bir mühür koymanız gerekir. Ayrılışta para almamanız durumunda, sınırı geçtikten sonra veya eve döndükten sonra, belirlediğiniz banka kartına nakitsiz para iadesi için posta ile bir form göndermeniz gerekir.

Güney Kore’de Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

1 OcakYeni Yıl.
1 MartSamil Günü, Bağımsızlık Hareketi Günü.
5 NisanÜlkedeki ormanların restorasyonuna adanmış bir ağaç günüdür.
1 Mayısİşçi Bayramı.
5 MayısÇocuklar günü.
8 MayısEbeveynlerin günü.
6 HaziranŞehitleri Anma Günü
17 Temmuz1948’de Kore Cumhuriyetinin ilk Anayasasının ilanını onurlandıran Anayasa günü
15 Ağustos1945’te Japon işgalinin tamamlanmasının onuruna kutlanan Kurtuluş günü
3 EkimGangwondo’daki Manisan Dağı’nda kutlanan devletin kuruluş günüdür.
9 EkimHangul günü (Kore alfabesi).
25 AralıkNoel.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Güney Kore ile ilgili İlginç Bilgiler