Finlandiya

Yerel Saat
Türkiye ile arasında saat farkı yoktur
Kur Farkı
1 Euro=6,68
Priz Tipi
230 V
Nüfus
5.503 milyon
Diller
Fince,İsveççe
Para Birimi
Euro
İklim
Soğuk-ılıman iklim

Finlandiya Hakkında Temel Bilgiler

Finlandiya ya da resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesidir. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki’dir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır. Nüfus yoğunluğu az ve yaşam standartları açısından dünyada en kaliteli ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim açısından adından çok söz ettiren bir ülkedir. Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkede eğitim herkese ücretsiz ve eşit olarak verilmektedir. Üniversiteler standart ve politeknik olarak ikiye ayrılır. Standart üniversiteler teorik derslere , politeknik üniversiteler de pratik derslere ağırlık vermektedirler. Kısa ders saatlerini tercih ederler.Öğrenciler sınıftan içeri girdiklerinde ayakkabılarını çıkarırlar. Bu onların kendilerini evlerinde hissetmeleri içindir.

Finlandiya, Orta Asya ve Sibirya kökenlidir.Daha sonrasında Nordik ülkeler arasına katılmıştır. Yönetim olarak yarı başkanlık sistemini benimsemişlerdir. Ülkenin yüzde 90’ından fazlası Fin’dir. Kuzeyde Lapanlar, güney kesimlerde ise İsveçliler yoğun olarak yaşamaktadır. Finlilerin saunaya ayrı bir ilgisi vardır. Adeta saunası olmayan ev yoktur.Terlemenin ve yıkanmanın dışında sosyal bir işlev olarak dış dünyadan kopup aile ve dostlarla birlikte muhabbet etmeye de yaramaktadır. Saunaya kadınlar ve erkekler ayrı girmektedir. Ve saunalar da önemli kararlar alınan toplantılar da yapılır.Şirketin saunası yoksa sauna kiralanır.Aynı zaman da Finliler tam bir doğa aşığıdırlar ve balıkçılık buralar da çok yaygındır.Sakinliği, yalınlığı severler tatil evleri doğanın ortasında herkesten uzaktadır. Hatta şirketler iş hayatına da yansıdığı için çareyi sosyallik eğitimi yapmakta bulmuşlardır. Dünyada ilk kez oy kullanan kadınlar Finliler, 1906′ da bu hakkı kazanan kadınlar tam bir asırdır aktif politikanın içindeler. Finlandiya bu senenin başına kadar tamamen kadınlar tarafından yönetiliyordu. Hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakanı kadındı. Finli kadınların %70 ‘ i tam gün çalışıyor. Bu Avrupa geneline göre çok yüksek. Resmi olarak 10 ay doğum iznine sahip anne ve babalar bunu kendi araların da paylaşabiliyorlar.  Yeme ve içme konusunda Finlandiya her ne kadar pahalı olsa da elektronik açıdan Türkiye’ye göre daha uygun. Ulaşım konusunda insanlar genelde bisiklet kullanıyorlar. Ayrıca vergi konusunda gayet katı bir yapıya sahiptirler.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Bayrağı

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Haritası

Finlandiya Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Avrupa kıtasında bulunan Finlandiya, 303.815 kilometrekarelik araziyi ve 34.330 kilometrekarelik suyu kaplamaktadır. Bu da toplam 338.145 kilometrekarelik alana sahip dünyanın 65. en büyük ülkesi konumundadır. 1917’de ayrı ve özgün bir ulus olarak kurulmuştur. Finlandiya’nın nüfusu 5,513 milyon (2018) ‘ dir ve ülke kilometrekare başına 17 kişilik bir yoğunluğa sahiptir.

 • Finlandiya’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Ayrıca, Finlandiya halkı Fince olarak adlandırılmaktadır.
 • Ülke için arama kodu 358 ve Fin siteleri için en üst düzey internet alan adına sahiptirler.
 • Finlandiya 3 ülke ile kara sınırlarını paylaşmaktadır. Bunlar; Norveç, İsveç ve Rusya’dır.

Türkiye’den Finlandiya’ya seyahat etmenin birçok yol bulunmaktadır. Havayolu, denizyolu, demiryolu ve karayolundan Finlandiya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan başkent Helsinki’ye aktarmasız, yaklaşık olarak 3 saatte uçakla gidebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

 • Umuma Mahsus Pasaport Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşları  üç aydan kısa süreli konaklamaları için Finlandiya Schengen vize prosedürüne tabi tutulurlar.  Finlandiya vize başvuruları ikiye ayrılmaktadır.  90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler  için, Schengen vizesi ve üç aydan daha uzun sürecek ziyaretler için Oturma izni (çalışma, öğrenci, evlilik…) talep edilmektedir.  Finlandiya turist vizesi Schengen kategori içerisine girmektedir. Finlandiya turistik vize talebinde bulunacak kişi, parmak izi vermek için şahsen kendisi gelmek zorundadır.  Finlandiya vizesi başvuru formu eksiksiz ve şahsen imzalanmış olmalı ve vize başvuru sahibi yanında bir adet pasaport için uygun  fotograf  bulundurmayı unutmamalıdır.
 • Finlandiya turistik vize başvurusu Finlandiya diplomatik temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.   Finlandiya turistik vize başvuruları için randevular vize merkezlerinden alınmalı, Finlandiya vize başvurusu elektronik olarak tamamlanmalıdır. Finlandiya turistik vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Finlandiya Konsolosluğuna yapılmaktadır.
 • Finlandiya Turistik Vizesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 15 iş günü sürmektedir.  Finlandiya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde bu süre uzayabilmektedir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Belgeler

 • Finlandiya vize başvuru formu.
 • Pasaport. (Aslı ve Fotokopisi)
 • 2 adet Biometrik Fotoğraf  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler.
 • Finlandiya Turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi.
 • Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler.
 • Kişinin çalıştığını gösteren belgeler.
 • Finlandiya’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi.
 • Finlandiya Schengen turistik vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge.

Uçak Bileti

Türkiye ve Finlandiya arasında en sık uçan havayolu firmalarıdır. Türk Hava Yolları, Scandinavian Airlines, Norwegian Air, Norwegian Air Shuttle ve Aeroflot. En popüler ise İstanbul – Helsinki olup, Aeroflot ve Scandinavian Airlines bu hatta en çok uçan hava yollarıdır.

 • Ankara Helsinki Uçuşları: 5 saat 40 dakika
 • İzmir Helsinki Uçuşları: 6 saat 40 dakika
 • İstanbul Helsinki Uçuşları: 3 saat 20 dakika
 • İstanbul Rovaniemi Uçuşları: 7 saat 30 dakika
 • İzmir Rovaniemi Uçuşları: 11 saat 10 dakika

Finlandiya Bölgeleri ve Şehirleri

Finlandiya’nın bölgeleri, Finlandiya’nın birinci düzey idari bölümleridir. Finlandiya 19 bölgeye ayrılmıştır, bu bölgeler konseyler tarafından yönetilmektedir. Bölgeler, ek olarak belediyelere ayrılmaktadır.

Finlandiya’nın popüler şehirleri

 • Helsinki
 • Vantaa
 • Espoo
 • Kauniainen
 • Tampere
 • Turku
 • Oulu
 • Tampere
 • Kotka
 • Lahti

Finlandiya Popüler Gezi Rotaları & Turları

Suomenlinna Adası – Helsinki

Başkent Helsinki’den hareket eden teknelerle ulaşım sağlanan Suomenlinna Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Adaya Sveaborg Kalesi (İsveç Kalesi) bulunmaktadır. Bu kale XVIII. yüzyılın yarısında Rusların Baltık’a erişimini engellemek için yapılmış bir yapıdır. 1808-1809 İsviçre ve Rusya savaşı sırasında Rusya adayı almış ve sonrasında genişletip güçlendirmiştir. 1918’de Finlilerin eline geçen adaya Fince Suomenlinna (Fin Kalesi) adı verilmiştir. 1950 ve 1960’larda, askerler tarafından sivil yetkililere teslim edilen ada, kültür ve eğlence amaçlı kullanımı için dönüştürülmüş ve yeniden restore edilmiş.

Finlandiya gezi rehberi

Suomenlinna Adası – Helsinki

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi – Helsinki

Finlandiya Sanat Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İstasyon Meydanı’nın güney tarafında bulunan bu Ulusal Sanat Müzesi, 1887 yılında Theodor Höijer tarafından tasarlanmış ve tamamlanmıştır. Finlandiya’nın tarihi çalışmalarda hatta çağdaş sanatta en iyi sanat koleksiyonlarını bulundurmaktadırlar. Müzenin Finlandiya bölümünde A. Edelfelt (1854-1905), E. Järnefelt (1863-1937), P. Halonen (1865-1933), ve A. Gallen-Kallela’nin (1865-1935) çeserler yer almaktadır. Yabancı ustaların eserleri arasında diğer 650 uluslararası sanat çalışması ile birlikte Auvers-sur-Oise Rembrandt’ın Monk Reading ve Vincent Van Gogh’un “Street in Auvers-sur-Oise” eserleri bulunmaktadır. Heykel salonunda Fin heykeltıraşlar V. Vallgren, W. Aaltonen, W. Runeberg, ve S. Hilden yapıtları bulunuyor. Girişin önünde V. Vallgren tarafından yapılan Albert Edelfelt’in bronz figürü yer almakta.

Finlandiya gezi rehberi

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi – Helsinki

Rovaniemi

Finlandiya Laponya’nın başkenti olan Rovaniemi, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda tamamen yok edilmiştir. Sonuç olarak, mimarinin büyük kısmı yeniden inşa edilmiştir. Çok eski ve muazzam tasarımları bulunmaktadır. Rovaniemi, Noel Baba için Finlandiya’nın evi olarak tanımlanmaktadır. Ziyaretçiler, Noel Baba Köyü’nü gezebilir, Noel Baba Posta Ofisinden pul alabilir ve hatta Santa temalı yeraltı eğlence parkını ziyaret edebilirler.

Finlandiya gezi rehberi

Rovaniemi

Helsinki Katedrali – Helsinki

Hüküm sürdüğü dönemde Finlandiya Dükü unvanıyla da anılan Rus Çarı I. Nikolay anısına 1830-1852 yılları arasında inşa edilen Helsinki Katedrali, mimari güzelliğiyle yıllar içerisinde kentin sembolü haline gelmiş bulunmaktadır. Dini yapı, Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1917 yılına kadar St. Nicholas Kilisesi adıyla da anılmıştır.Neoklasik tarzda, antik Yunan ve Roma izleri taşıyan ve şehrin neredeyse her yerinden görebileceğiniz kubbelere sahip katedral Lutheran Katedrali olarak da bilinmektedir. Katedralde dini törenlerin dışında evlenme töreni gibi etkinlikler düzenleniyor.

Finlandiya gezi rehberi

Helsinki Katedrali – Helsinki

Kaya Kilisesi – Helsinki

Helsinki Kaya Kilisesi, 1960’ların sonunda Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından bu yapı tasarlanmıştır. Helsinki yarımadasının sert kayalıklarının içi oyularak yeraltında inşa edilen kilisenin içerisi, camlı kubbeden gelen muhteşem doğal ışıkla göz kamaştırıyor. Kilisenin camdan bir kaburga üzerinde taşınan, 13 metre yüksekliğinde bakır kaplama dairesel bir kubbesi vardır. Kilise, içte işlenmemiş kaya yüzeylerinin muhteşem akustiği nedeniyle konser salonu olarak da kullanılıyor.

Finlandiya gezi rehberi

Kaya Kilisesi – Helsinki

Seurasaari Adası – Helsinki

Şehir merkezinin doğusunda yer alan Seurasaari adası, bir yaya köprüsü ile ana karaya bağlanmaktadır. Eski köylü evleri, Kiruna’dan bir kilise ve diğer ahşap yapılarla adeta bir açık hava müzesidir. Modern Çağ’dan önce eski zamanlarda Finlilerin nasıl yaşadığını buraya gelerek görmeniz mümkündür. Eski ahşap eve şimdi Fin El Sanatları dostları yerleşti. Burada geleneksel dokuma ve tekstil ürünleri sergileniyor. Ziyaretçiler, dokumacıları çalışırken izleyebiliyorlar.

Finlandiya gezi rehberi

Seurasaari Adası – Helsinki

Uspenski Katedrali – Helsinki

Başkent Helsinki’de yer alan Ortodoks katedralidir. Katedral Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış olup, mimarın ölümünün ardından 1862-1868 yılları arasında bu yapı yapılmıştır. Avrupa’daki en büyük Doğu Ortodoks Katedrali olması en önemli özelliğidir.

Finlandiya gezi rehberi

Uspenski Katedrali – Helsinki

Rovaniemi Katedrali – Rovaniemi

Rovaniemi Katedrali, II. Dünya savaşında yıkılan tarihi kilisenin yerine, 1950 yılında aslına uygun olarak Mimar Bertil Liljequist tarafından tasarlanmış. Kilisede haftanın bazı günleri içerisinde bulunan 45 tuşlu Org da kullanılarak kilise orkestrası tarafından akustik konser verilmektedir.

Finlandiya gezi rehberi

Rovaniemi Katedrali – Rovaniemi

Turku Kalesi – Turku

Şehrin güneyinde bulunan kale Turku’nun en popüler turistik yerlerinden biridir. 1280’de bir adaya inşa edilmiş ve şehrin zamanla çökmesi ile ana karaya bağlanmış. XVI. yüzyılda İmparator Johan burada ikamet etmiş ve o dönem kullandığı eşyalar kale içerisinde sergileniyor.

Finlandiya gezi rehberi

Turku Kalesi – Turku

Turku Katedrali – Turku

Turku, XIX. yüzyılın çoğunda Finlandiya’nın başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin en eski kenti olduğuna inanılmış bir şehirdir. Helsinki başkentlik görevini uzun süredir sürdürmesine rağmen, Turku hâlâ Finlandiya’nın önemli kent konumundadır ve sayısız tarihi mekanlarına ve kültürel simgelerine ev sahipliği yapmaktadır. Turku’da görülmesi gereken en önemli yerlerden bazıları, XIII. yüzyıldan kalma Turku Kalesi, Aboa Vetus & Ars Nova adlı ikiz müzeler ve şehirde XIX. yüzyıldan kalma Luostarinmäki semtidir.

Finlandiya gezi rehberi

Turku Katedrali – Turku

Finlandiya’da Konuşulan Diller?

Finlandiya’nın iki tane resmi dili vardır. Bunlardan %90 Konuşulan Fince ve %5 ise İsveççe konuşulmaktadır. Fince ve Türkçe Ural-Altay dil ailesine mensuptur.

Finlandiya Gece Hayatı

Finlandiya gece hayatı büyük bir bölümü Helsinki’de yaşanıyor. Burası bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinav yarımadasında bulunan bu ülke, Norveç, Rusya ve İsveç’e komşudur. Bölgede eğlence kültürü de dolayısıyla komşu kültürlerle etkileşim içinde. Rusya’nın dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Finlandiya, aslında aynı kültürde bulunduğu komşularıyla aynı kültür yapısını halen korunmaktadır. Burada eğlenmek demek, sadece içmek demek değil.

 • Bar
 • Gece kulübü
 • Parti mekânları
 • Konser salonları
 • Konser alanları

çok sayıda ve hepsi de aktif olarak çalışmaktadır. Eğer Helsinki’deyseniz, Her an çok kaliteli tiyatrolar, operalar ya da konserler izlemeniz mümkündür. Burası kültürel olarak bir hayli gelişmiş bir yer olarak biliniyor. Bölge halkı sanatsal faaliyetlere katılım göstermeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş ve kendi kültürü haline getirmiştir. Sanatın ilerlediği, sanatı eğlencesine katabilen toplumlarda da huzuru tesis edilebiliyor. Helsinki de buna örnek yerlerden biri.

A21 Cocktail Lounge

Burada genellikle kokteyl tarzında bir eğlence söz konusu. Biraz atıştırmalıklar da bulabiliyorsunuz. Muhabbetle eğlenmek isteyenler için mekân oldukça uygun. Finlandiya gece hayatı seçenekler arasında elit yerlerin başında burası geliyor.

Liberty of Death

Burada çeşitli gösteriler de izleyebiliyorsunuz. Dilerseniz biraz yemek yeme şansınız da var. Biraz çünkü burada her gece sadece tek bir yemek yenebiliyor. Geceye özel bir sunumla tek çeşit yemeğinizi yiyor ve dans etmeye ya da gösteriyi izlemeye başlıyorsunuz. Grup gelmezseniz üzülmeyin çünkü burada hemen arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz.

Brew Dog Helsinki

Dışarıdan soğuk ve renksiz görünen mekânın içine girdiğinizde şaşırmamak mümkün değil. İçeride çok doğal bir ihtişam var. Aslında her şey sade ama her şey sanki çok güzel bir tablodan çıkmışçasına kusursuz görünüyor. Detaylarda zenginlik yok ama doğallığın vermiş olduğu bir kendinden eminlik var. Burada kendinizi çok genç ve çok oldun hissedebilirsiniz. Burada neyseniz o olabilirsiniz. Kendinizi bir filmin içinde hissetme oyunu oynayabilirsiniz. İşte o filmdesiniz ve içki içip eğleneceksiniz. Burada turist değilsiniz. Parayı ödeyecek ve geceyi burada bitireceksiniz. Başka mekâna gittiğinizde, içinizde başka bir film oynamaya başlayacak Bunları hissetmek istiyorsanız, adres belli.

Finlandiya’daki Kültürel Etkinlikler

Finlandiya gerçekten farklı kültürleri ve aktiviteleri deneyebileceğiniz mükemmel bir ülkedir. Avrupa’nın kuzey kısmında yer alan Finlandiya, size sunmuş olduğu çeşitli aktiviteler ile harika zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Eğlencenin doruklarını yaşayacağınızdan eminiz.

Finlandiya’da spor denildiğinde akla bir takım farklılı aktiviteler gelebilmektedir. Hem popüler hayatın tercih edilmesine imkan tanıyan yapısı hem de yerel güzelliklerin doğru ve verimli bir şekilde göstermesiyle dikkat çeken Finlandiya, aktiviteleriyle adeta güzel bir fırsatı önümüze sunmaktadır.

Finlandiya Eş taşıma yarışması

Finlandiya halkı çılgınlıkta sınır tanımıyor. Dünyanın en eğlenceli ve renkli görüntülerine sahip olan eş taşıma yarışması ile güzel vakit geçirebilir ve muhteşem fırsatları değerlendirerek gerek profesyonel gerekse de amatör bir halde yarışmaya katılabilirsiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Eş taşıma yarışması

Finlandiya çamurda futbol

Futbol her dönem milyonları ilgilendiren bir spor haline gelmiştir. Finlandiya’da ise biraz daha farklı yanlarıyla dikkat çekecektir. Finlandiya’da oynana çamurda futbol organizasyonu gerçekten hoşunuza gidecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Eğer sizde Finlandiya’ya yolunuz düşerse ve futbol hayranıysanız mutlaka çamurda futbolu denemelisiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Çamurda Futbol

Finlandiya dünya buzda yüzme şampiyonası

Finlandiya halkının spor ve yüzme konusunda ki deneyimlerini ve sevmeyeni yoktur. Öyle ki yüzme işlemleri yalnızca bir yarış olmaktan çıkmış, popüler kültürün önemli temsilcilerinden biri olarak görülmektedir. Buzda yüzme şampiyonası ile farklılık yaratan Finlandiya, etkinliğini tüm dünyaya duyurarak daha geniş katılımların önünü açıyor. Eğer üşümem bende buzda yüzebilirim diyorsanız, buyurun efendim.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya da Buzda

Finlandiya ren geyiği yarışı

Ülkenin simgesi olarak görülen Geyik, farklı yarışmalar içinde karşınıza çıkmaktadır. Farklı bir tatil yapmak isterseniz yapmanız gereken tek şey ren geyiği yarışlarına katılmak olacaktır.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya telefon fırlatma yarışı

Çılgın eğlencelerden bir tanesi de telefon fırlatma yarışmasıdır. Bileğine güvenen herkesi bekleyen bu yarış, mükemmel zaman geçirmeniz için harika bir fırsat olacaktır.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Telefon Fırlatma Yarışı

Finlandiya İklimi ve Hava Durumu

Finlandiya’daki hava durumu oldukça farklı görebilirsiniz.  Bu İskandinav ülkesine hangi ayda seyahat etmeniz gerektiğini büyük ölçüde hava durumu etmen olacaktır. Finlandiya soğuk-ılıman bir iklime sahiptir. Finlandiya havalarının temmuz ayında çok sıcak ve şubat ayında çok soğuk olduğunu dönemlerdir. Şubat ayı aynı zamanda Finlandiya’nın en kurak ayı iken, Ağustos hava durumu yılın en sıcak ayıdır. Avrasya kıtasının kıyı bölgesinde yer alan Finlandiya hem deniz hem de karasal iklimine sahiptir. Finlandiya’daki havalar değişkenlik göstermektedir, ve çok hızlı bir şekilde değişebilir. Bu da İskandinavya’da hava durumu için yaygındır. Batıda rüzgarlar olduğunda, hava genellikle Finlandiya’nın çoğu bölgesinde sıcak ve açıktır. Finlandiya, tropik ve kutupsal hava kütlelerinin buluştuğu bölgede yer almaktadır, bu nedenle Fin havaları özellikle kış aylarında hızla değişme eğilimindedir.

Finlandiya Mutfağı

Turistlerin genellikle fin yemeklerinde fark ettikleri ilk şey baharat eksikliğidir. Hatta bazıları ilk bakışta fin yemeklerinin sıkıcı olduğunu söyleyebilir. Turistler Finn yemek kültürünü tanımak için oldukça zaman harcamaktadırlar. Sonucunda damak tadına uygun yemekleri bulmalarında zorluk yaşamamakta ve o yemekleri ülkelerine döndüklerinde aramaktadırlar. Finlandiya’da yemek kültüründen bahsetmek biraz zor çünkü iki ana farklı eğilim mevcuttur. Bir yandan yemek kültürü, özellikle büyük şehirlerde uluslararası trendlerden çok etkileniyor. Birçok yerli yeni gıda trendleri ve tatlar sunuma açıktır.

Geleneksel fin yemekleri

Fin yemek kültürü üzerindeki iki ana etki, ülkenin Batı kesimlerinde İsveç ve Doğu Finlandiya’daki Rusya idi. Finlandiya, II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar çok zengin bir ülke olmadığından, fin halkı yerel olarak üretebilecekleri şeyleri kullanmak zorunda kalmışlardı. Çünkü nüfusun çoğu süslü malzemeler için çok fazla ödeme yapamadılar. Sert iklimi ve kısa yazlar hiçbir seçenek bırakmadı. insanlar kısa ilkbahar ve yaz aylarında büyüyebilecekleri şeyleri kullanmak ve yıl boyunca saklamak zorunda kaldılar. Bu nedenle patates, birçok geleneksel fin ana yemeğinin ana bileşenidir. Sınırlı seçeneklerin de olumlu bir tarafı vardı. Finliler, doğanın onlara sağladığı şeyleri takdir etmeyi öğrendi. Yerel ve organik uzun zamandır fin yemek kültürünün bir parçası olmuştur. Günümüzde bile insanlar yaz aylarında ormandaki meyveleri toplarlar, sonbaharda mantarları toplarlar ve nehirlerden veya denizden balık alırlar (balık avlamadan  önce bir balıkçılık lisansı satın almanız gerekmektedir, lisanssız herhangi bir yerde serbestçe balık avlayamazsınız). Doğal malzemeler basit ama lezzetli yemekler için kullanılabilir. İsveç kirazı reçeli ve patatesli köfte (puolukkahillo ja lihapullat), örneğin mökki’de somon çorbası (lohikeitto) veya taze füme balık gibi gerçek bir Nordic balıktır. Finliler yılın belirli bir noktasında belirli yemekleri yeme konusunda çok gelenekseldir. Noel’de havuç güveç, geleneksel fin rutabaga güveç ve patates güveç ile Noel jambon (joulukinkku) var. Paskalya’da mami ve Paşa yiyorlar ve yaz aylarında kulüp sezonunu yengeç (rapujuhla) yiyerek kutluyorlar. Karjalanpeirakka, insanların yıl boyunca yedikleri tipik bir fin pastasıdır. Benzersiz bir şey denemek istiyorsanız, deniz topalak reçeli (tyrnihillo) ile leipäjuusto’yu denemelisiniz.

Salmiakki (salty licorice)

ABD‘de bulunan meyan kökü ile karıştırılmamalıdır, Bu siyah şeker güçlü, tuzlu bir tat vermek için amonyum klorür ile tatlandırılır. Çoğu insan ilk denemede onu sevmeyebilir, ancak onu yiyen Finliler için salmiakki bağımlılıktan başka bir şey değildir. Hatta “siyah altın” olarak adlandırmışlardır. Finlandiya’ya giden insanlar çoğu kez Salmiakki şekerini sipariş vermektedirler. Onlarca farklı salmiakki şekerine ek olarak, dondurma, çikolata, şekerleme ve en popüler pastanelerde görmeniz mümkündür. Süpermarketin şeker reyonunda da bulabilirsiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi

Salmiakki (salty licorice)

Ruisleipä (rye bread)

Çavdar ekmeği, Finliler tarafından o kadar sevilmektedir ki, 2017’de ulusal gıda olarak seçilmiştir. (aynı yıl Finlandiya, Rusya’dan 100.bağımsızlık yılını kutladı). Kahvaltıda, öğle yemeğinde bir yan olarak ve atıştırmalık olarak yenen ruisleipä, genellikle jambon ve peynir veya tereyağı ile servis edilen Fince bir durumdur.

En yakın süpermarkette veya köşedeki fırında olsun, reikäleipä, ortada bir delik olan büyük bir yuvarlak ekmek veya düşük sıcaklıkta pişmiş sert bir ekmek olan jälkiuunileipä dahil olmak üzere birçok çeşit bulabilirsiniz. Ayrıca, näkkileipä ve hapankorppu adı verilen ve Finn Crips olarak bilinen birkaç kuru versiyon da vardır. Çavdar ekmeği, Maya hamurundan yapıldığı ve lif bakımından yüksek olduğu için sağlıklı bir seçenek arayanlar için iyi bir seçimdir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Ruisleipä (rye bread)

Korvapuusti (cinnamon bun)

Tarçın ve kakule ile dolu tatlı bir rulo olan kanelbulle’a bu muamelenin fin versiyonunun meraklı bir adı var, korvapuusti, “kulağa bir tokat ” anlamına geliyor.” Kimse bu pastanın adını nasıl aldığını kesin olarak bilmiyor, şeklini bir çift kulağa benzemesidir. Tarçınlı çörekler fırından taze olarak yenir, yanında bir fincan kahve veya bir bardak soğuk süt ile ikram edilir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Korvapuusti (cinnamon bun)

Karjalanpiirakka (Karelian pie)

Finlandiya’nın Doğu kesimindeki Karelya bölgesinden, kalın pirinç lapası ile doldurulmuş bu çavdar kabuğu böreği ülke genelinde popüler bir atıştırmalık haline gelmiştir. Karjalanpiirakka yemenin en yaygın yolu, doğranmış haşlanmış yumurta ve tereyağından yapılmış bir yayılma olan monavoni’dir. Bu yerel muameleyi örneklemenin kolay ve uygun fiyatlı bir yolu, herhangi bir süpermarketteki fırın bölümüne gitmek ve önceden ısıtılmış bir tane satın almaktır. Pirinç lapası dolgusuna ek olarak, rendelenmiş havuç ve pirinçle dolu turtaların yanı sıra patates püresi de bulabilirsiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi

Karjalanpiirakka (Karelian pie)

Leipäjuusto (bread cheese)

Leipâjuusto hafif tatlı peynirdir. Ülkenin her yerinde popüler bir yemek haline gelen bölgesel bir yemektir. Isırdığınız zaman peynir gıcırtılı bir ses çıkarmaktadır. Finlandiya’nın kuzey bölgelerinde özellikle popüler, en iyi üstüne yayılmış bazı cloudberry reçeli ile sıcak güzel bir tat olmaktadır. Parlak turuncu cloudberries İskandinavya’ya özgüdür ve sadece yüksek irtifa bataklıklarında yetişir. Tadı, peynirin şişmanlığını mükemmel bir şekilde tamamlayan tatlı, ekşi ve tart notalarının bir karışımıdır. Daha az yaygın olmasına rağmen, leipäjuusto paneer peyniri yerine katılarda veya hatta Hint yemeklerinde de kullanılabilir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Leipäjuusto (bread cheese)

Uudet perunat ja silli 

Bir Finn’e en sevdiğin mevsim ne olduğunu sorarsanız, cevapları muhtemelen yaz olacaktır. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sadece daha sıcak ve daha uzun günler değil, sadece kısa bir süre için mevcut olan yerel malzemelerin bolluğu anlamına gelmez. En çok beklenen mahsullerden biri bahar patatesleridir. Her zamanki spud’larınızla karşılaştırıldığında, bunlar oldukça küçüktür, güzel bir yoğun dokuya ve biraz tatlı bir tada sahiptir. Finliler yıl boyunca patates yese de, yaz aylarında her zamanki garnitür yerine ana olarak servis edilir. Tipik bir yaz Yemeği Haşlanmış bahar patates, dereotu, tereyağı ve turşu ringa balığı oluşur.

Finlandiya Gezi Rehberi

Uudet perunat ja silli

Poronkäristys (sautéed reindeer)

İskandinav ülkelerinin dışında, ren geyiği Noel Baba’nın küçük yardımcıları olarak bilinmektedir. Finlandiya’da ren geyiği ortak bir protein kaynağıdır. Ren geyiği tadı harika ve sürdürülebilir. Hayvanlar Kuzey Finlandiya ormanlarında serbest dolaşır ve yerel bitki örtüsü üzerinde otlarlar. Tüm oyun eti gibi, ren geyiği de güçlü bir tada ve düşük yağ içeriğine sahiptir. En yaygın yolu patates püresi ve yaban mersini bir tarafı ile başladı yemektir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Poronkäristys (sautéed reindeer)

Lohikeitto (salmon soup)

Fin menüsü balık bakımından zengindir ve şimdiye kadar en popüler balık somondur. Zevk için gerçekten fin yolu çavdar ekmeği bir tarafı ile boru sıcak somon çorbası bir kase sahip olmaktır. Özel günlerde yapılan bu basit çorba, berrak veya sütlü bir et suyu ile yapılabilir. Yemeğe daha görkemli bir lezzet vermek için taze krema eklenir. Somona ek olarak, çorba genellikle patates, havuç ve pırasa içerir. Dereotu bazen özellikle yaz aylarında garnitür olarak eklenir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Lohikeitto (salmon soup)

Paistetut muikut (fried vendace)

Balık ve cips hayranı iseniz eğer, kendi başına veya patates püresi ile servis edilir kızarmış vendace (Tatlı su whitefish), kaçırmayın. Genellikle Finlandiya’da göllerin binlerce birinden kaynaklı, vendace boyutu yoksun lezzet vermektedir. Tarifi basit olan bu yemeğin; balık gutted, çavdar ve sade un karışımı ile kaplanmış ve bol miktarda tereyağında kızartılmıştır. Vendace yemek için en iyi ve tek, doğru yolu bir pazarda taze bir kısmını satın almaktır.

Finlandiya gezi rehberi

Paistetut muikut (fried vendace)

Lihapiirakka (meat pie)

Bu doyurucu pasta, Doğu mutfak geleneklerinden etkilenen başka bir gıda pazarı favorisidir. Bir çörekinkine benzer bir hamurdan yapılan hamur, pişmiş pirinç ve kıyılmış sığır eti ile doldurulur ve daha sonra yağda kızartılır. Ülkenin her yerinde bulunan birçok gece geç ızgara eklemlerinden birinde lihapiirakka bulunabilir. Sosis, kızarmış yumurta ve turşu ile dolu bir denemelisiniz.

Finlandiya gezi rehberi

Lihapiirakka (meat pie)

Finlandiya’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Helsinki alışveriş zevkli ve ayırt edici ürünlerin olağanüstü bir dizi için basit ve kolay birçok mağazalar, alışveriş merkezleri ve butik dükkanlar bir araya demetlenmiş şehrin kalbinde bir tasarım bölgesi oluşturulması ile yapılır. Fin başkenti gezmek için iyi bir şehirdir, tarama ve çoğu mağaza kadar hafta içi açık kalan alışveriş 08:00 – 18:00 saatleri arası Cumartesi günleri açıktır. Kendinize sınırsız şehir içi Ulaşım ve önemli turistik mekanlara giriş sağlamanın yanı sıra çeşitli mağazalarda bazı indirimler alabileceğiniz bir Helsinki şehir kartı almayı unutmayınız.

Geleneksel duvar asma (Takana ve Marimekko)

Marimekko kumaşları, çılgınca yaratıcı desenleri ve coşkulu tasarımları ile uluslararası olarak ünlüdür. Marimekko’nun duvar askıları farklı boyutlarda mevcuttur. Sekiz metre genişliğinde ve beş metre yüksekliğinde olabilirler, böylece bir duvarın iyi bir bölümünü işgal ederler. Bazı duvar asma çocuk yatak ve oyun odaları için özel olarak yapılmış ise küçük duvar asma, bir mutfak köşe aydınlatmak için kullanılabilir. Ryijas gibi, onlar mükemmel hediyeler yapmak. Bir takana, çift örgü ile asılı geri dönüşümlü bir duvardır. Bir Taraf ana renk olarak mavi ve ikincil renk olarak açık kırmızı bir tasarıma sahip olabilir, ters taraf aynı tasarıma sahip olurken, şimdi Açık Kırmızı baskın renk ve mavi ikincil. Açıkçası, bu zaman zaman oda dekorunu çeşitlendirmeye yardımcı olabilir. Önemli bir konuşma parçası olmanın yanı sıra iki duvar asma olması gibi. Bazı takanas asılı kolaylaştıran bir dikişli üst olabilir.

Iittala Cam

Iittala Züccaciye yemek odaları, oturma odalarına koymak ve sunmak için, özenle hazırlanmış ve göz alıcı şekiller için dünya çapında ünlüdür. Geniş ürün listesi, işlevselliği ve dekoratif kullanımları için belirtilmiştir. Ayrıca oldukça sağlam ve uzun ömürlü olarak kabul edilirler. Birçok ürün yeme, içme ve yemek pişirmenin yanı sıra bir evin kilit alanlarını süs için de kullanılabilir. Yemek takımı, çatal bıçak takımı ve servis kaplarının yanı sıra çeşitli kupalar, güveç yemekleri, sürahi, kupalar, kaseler, tavalar, tencere vb.mevcuttur. Tuhaf cam kuşlar gibi eğlenceli ve eğlenceli nesneler özellikle popüler bir özelliktir. Vazolar ve mücevher kutuları da diğer birçok ögeyle birlikte vardır.

Finlandiya Gezi Rehberi

Iittala Cam

Sauna Kova Ve Pota

Antik kullanımda, saunalar neredeyse steril ortamlarda nerede bir yabancı maddelerin kendi vücut temizlemek, ama aynı zamanda yemek hazırlamak ve hatta doğum yapmak için buharlı odalar kullanılmaktadır. Helsinki’ye gelen pek çok ziyaretçi, odun sobası veya duman saunasını deneyerek kuru ısıyı, serinletici bir duşu ve daha sonra bira ile anın keyfini çıkartmaktadır.

Temizleme işleminde kişinin vücuduna su atmak için kullanılan ahşap kovalar ve kepçeler, genellikle görünmez dikişleri olan huş ağacından yapılır ve dekoratif ahşap şeritlerle kaplanır. Dokunmak için pürüzsüz olabilirler. Bazıları, bir galon için olabilecek suyu tutmak için forma uygun ve çıkarılabilir plastik uçlara sahip olacaktır. Ünite çok daha uzun bir ömre sahipken ahşabın güzelliği korunur. Sauna kovaları ve kepçeleri mağazalarda ve diğer mağazalarda satılmaktadır.

Finlandiya Gezi Rehberi

Puukko

Fin av bıçağı hem dekoratif hem de günlük hayatta kullanılmaktadır. Çoğu ziyaretçi, elbette, güçlü bıçağı dekoratif bir öğe olarak ve mükemmel bir hatıra olarak kullanır. Bıçak, bir ilmek olan bir kın ile birlikte gelir, böylece kancalardan ve tırnaklardan asılabilir ve kemerlere takılabilir. Bıçağın kendisi yaklaşık üç inç uzunluğunda, pommel veya SAP ile aynı uzunlukta ve yaklaşık bir inç genişliğindedir. Sağlam bıçak iyi temperli çelikten yapılmıştır. Çekici, göz alıcı kın geleneksel fin tasarımlarına sahiptir. Bazı el yapını Puukko bulmanız biraz zor olabilmektedir.. Popüler bir öge olan puukkos, büyük mağazaların yanı sıra bazı süpermarketler de dahil olmak üzere birçok yerde satılmaktadır.

Finlandiya Gezi Rehberi

Puukko

Kalevala Takı

Onların canlı ve cesur şekiller için ünlü kalevala takı tasarımları, çoğunluğu kalevala, renkli Ulusal Halk destan türetmek. Bazı modeller ayrıca arkeologlar tarafından keşfedilen eski Demir Çağı mücevherlerinin kopyalarıdır. Takı öğeleri tüm oldukça çarpıcı ve onların ayırt edici bir görünüm nedeniyle dikkat çekmek olasıdır. Özellikle yıldönümleri ve doğum günleri gibi durumlar için mükemmel hediyeler yaparlar. Sunulan birçok öge arasında kolye, kolye, küpe, broş, bilezik, takılar vb.vardır. Erkekler için kravat iğneleri ve kol düğmeleri de mevcuttur. Altın, gümüş ve bronz kullanılan temel malzemelerdir. Bronz küpelerdeki kancalar altın kaplama gümüşten yapılmıştır.

Fazer Şekerler

Finlandiya’da çok popüler bir marka olan Fazer, oldukça lezzetli şekerleme ürünleri yapmak için uluslararası olarak da bilinir şekerler, çikolatalar, hamur işleri , ekmekler, likör, pastiller, şekerlemeler, turtalar, sakızlar, vb. bulunmaktadır. Fazer’de sütlü çikolatanın yanı sıra nane çikolatası, kuru üzüm, fındık çikolatası ve hatta votka çikolatası alabilirsiniz. İsveç kirazı ve cloudberry gibi Arktik likörlerle dolu gurme çikolata şekerleri popüler ürünlerdir. Ahududu ve yoğurt diğer yaratıcı dolgular arasındadır. Kahve veya çay ile yenen tatlı bir ekmek olan Bulla, kafelerde ve evlerde yaygındır. Çavdar ve buğday ekmeği ve gevrek yassı ekmek en popüler ekmeklerden bazılarıdır. Birçok mağazada çeşitli şekerler paketleri mevcuttur. Özellikle tavsiye edilen Kauppakartanonkatu 3’te bulunan Itakeskus şehir Pazarı.

Kuksa İçme Kupası

Kuksas Kuzey Finlandiya’da Lapps veya Sami insanlar tarafından yapılan ahşap içme fincan türüdür. Lapp’lerin kendi kültürleri ve dilleri vardır. Genellikle, huş ağacı kabuğu veya burl geleneksel kuksas’ta kullanılmıştır, bu da onları oldukça sağlam ve çatlaması muhtemel değildir. Onları bir ömür boyu kullanabilirsiniz. Lapp olmayan sanatçılar kuksas’ı hediyelik eşya olarak kullanılabilmekte. Onları seramik veya camdan da yapılanları vardır. Bunlardan hangisinin kesinlikle dekoratif amaçlı olduğundan ve sıcak ve soğuk içecekler veya çorbalar için kullanılabileceğinden emin olun. Onlar sabun ve su ile yıkanabilir, ama hiç bir bulaşık makinesine onları koymayınız.

Lapp Hat

Kuzey Finlandiya’daki Sami halkı tarafından giyilen ancak Helsinki’de hediyelik eşya olarak satılan renkli Lapp şapkaları, süslemeler ve hediyeler için farklı malzemelerdir. Bu kişisel kıyafetleri için değil, ama birçok turist bu şapka ile hatıra fotoğrafları çektirmektedir. Yün ve belki de pamuktan veya ipekten yapılmış yüksek tepeli şapkalar, genellikle Kraliyet veya lacivert kumaştan zengin tonlar içermektedir. Ancak diğer renkler de kullanılabilir. Daha geleneksel şapkalar deri veya kürk olabilir. Kafa bandı, omuzların üzerinde asılı keçe flamalar ile çok sayıda parlak renkli örgülü desene sahiptir. Üst Boncuklu bir bez Palyaço olabilir. Lapp şapkaları diğer bazı öğeler kadar yaygın değildir.

Finlandiya Gezi Rehberi

Lapp Hat

Fin Votka

Bazı fin votkalar, güçlü likör tüketildikten sonra dekoratif amaçlı tutmak isteyebileceğiniz göz alıcı şişelerde bulunmaktadır. Tüm mağazalarda bulunmayan bu tür şişeler gördüğünüz yerde almanızı tavsiye ederiz. Koskenkorva Votkasının şekersiz yapılabileceğini ve alkolde daha yüksek olabileceğini unutmayın. Oldukça sıradan görünümlü bir şişe votka için 10-12 dolar harcamanız gerekmektedir. Ancak birçok ilginç lezzet yeniliği var. Örneğin Finlandiya, kızılcık, mango, greyfurt ve kireç ile tatlandırılmış votkaya sahiptir. Yaban mersini, ananas, mandalina, yeşil elma ve frenk üzümü diğer olasılıklar da vardır. Hepsi farklı tatlar yanı sıra canlandırıcı alkollü içeriğe sahip. Vanilyalı votka bile vardır.

Finlandiya’nın Kısa Tarihi

Finlandiya’ya ilk yerleşim Buzul Çağı sonrasında başlamıştır. Araştırmalar, ilk yerleşimlerin tahmini olarak M.Ö. 8300-5100 yılları arasında gerçekleştiğini söylemektedirler. Dil bakımından ise, Fince Türkçe’nin de yer aldığı Ural-Altay Dil Grubunda yer almaktadır. Estonca ve Macarca ile Ural alt grubunda sınıflandırılmaktadır.
Finlandiya 1155 tarihinde İsveç Krallığı’na dahil edilmiştir. İsveç hakimiyeti altında olduğu 1809 tarihine kadar süren dönemde, kamu idaresi, siyasi sistem ve sosyal hizmetlerin temelleri atmışlardır. Laik kuruluşların yanı sıra, Katolik Kilisesi ve XVI. yüzyıldaki Reformların ardından Evanjelik Lüteryen Kilisesi güçlü kuruluşlar arasındaki yerlerini almış. Rusya devrimi ile Finlandiya, bağımsızlığını ilan etmek için 6 Aralık 1917 tarihinde büyük fırsat elde etmiştir. Sovyet Hükümeti 31 Aralık’ta ise Fin bağımsızlığını tanımıştır. Ocak 1918’de  yönetimi ele geçirmek ve ardından Sovyetler’e katılmak isteyen Sosyalistler ile milliyetçiler arasında bir iç çatışmalar başlamıştır. İç savaştan sonra, 1918’de Parlamento monarşik bir anayasayı kabul etmiş ve Hessen (Almanya) Prensi Friedrich Karl tahta yükselmiştir. Almanya’nın I. Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyeti ile Krallık sona erdirilmiş ve 1919’da gerçekleştirilen seçimleri Cumhuriyetçi Anayasa Temmuz 1919’da kabul edilmiştir.

Finlandiya iki savaş arası dönemde, ilk defa bağımsız bir ülke olarak barış ve huzur içinde yaşamışlardır. Bu dönemde ülke kurumları pekişmiş, ekonomik ve sosyal alanlarda düzenlemeler kaydedilmiştir.

Ancak, bu barış dönemi çok uzun sürmemiş ve Finlandiya 30 Kasım 1939 tarihinde, Sovyetler Birliği’nin saldırısına uğramıştır. Sovyet saldırısına tek başına üç aydan fazla direnen Finlandiya, daha sonra barış istemek zorunda kalmış ve 13 Mart 1940 tarihinde yapılan barış anlaşması ile doğudaki topraklarının bir kısmını (Karelya’yı) Sovyetler Birliği’ne terk etmek zorunda kalmışlardır. Finlandiya, Karelya’yı geri almak için 1941 yılı Haziran ayında Almanya’nın yanında Sovyetler Birliği’ne karşı tekrar savaşa girmiş, ancak bu savaştan da yenik ayrılmışlardır. 1944 Eylül ayında yapılan ateşkes ile Finlandiya, Karelya’nın yanısıra, ülkenin kuzeydoğusundaki bir kısım topraklarını da Sovyetler Birliği’ne kaybetmiştir. Bu durum, 1947 Paris Andlaşması ile teyid edilmiş, 1948 yılında ise Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması imzalamışlardır.

Sovyetler Birliği ile imzalanan söz konusu bu Antlaşma, Soğuk Savaş döneminde Finlandiya dış politikasının temellerini oluşturmuştur. Bu dönemde Sovyetlerin tepkisinden çekinen Finlandiya, Doğu ve Batı bloklarına katılmayarak bağlantısızlık politikası izlemiş ve Batı ile ilişkilerini sınırlı tutmak istemiştir. Bununla birlikte, Finlandiya bu dönemde BM ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı gibi platformlarda aktif rol almaya çalışmıştır.

Soğuk Savaşın son dönemlerinden başlayarak, Batı dünyası ile ilişkileri geliştirmeye hız vermeye başlayan Finlandiya bu çerçevede, 1986’da EFTA’ya ve 1989’da Avrupa Konseyi’ne katılmıştır. Soğuk Savaşın ardından 1995 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Finlandiya, askeri tarafsızlık politikasını devam ettirmekle birlikte, Birliğin Güvenlik ve Savunma Politikasının dışında kalmamaya çalışmış, NATO ile de Barış için Ortaklık Programı çerçevesinde işbirliğini geliştirmeye gayret göstermektedir.

1947 Paris Antlaşması çerçevesinde Sovyetler Birliği’ne yüklü oranda savaş tazminatı ödemek durumda kalması, Fin sanayisinin gelişiminde olumsuz bir rol oynamıştır. Finlandiya, teknolojiye ve eğitime yaptığı yatırım ile, bugün ise dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yerini almıştır.

Finlandiya’nın devlet yapısı parlamenter cumhuriyettir. Cumhurbaşkanı iki turlu seçimlerle altı yıllık bir süre için seçilmektedir. Cumhurbaşkanının siyasi yetkileri zaman içinde ve son olarak 2000 yılında kabul edilen yeni Anayasa ile azaltılmıştır. 2000 yılında gerçekleştirilen seçimlerde ise Sosyal Demokrat Parti adayı olarak, Finlandiya’nın 11. ve ilk bayan Cumhurbaşkanı seçilen Tarja Halonen, 29 Ocak 2006 tarihinde ikinci altı yıllık dönem için yeniden bu göreve seçilmiş oldu.

Hükümet, Başbakan dahil 20 Bakandan oluşmaktadır. Siyasi olarak Parlamentoya karşı sorumludur. Finlandiya’nın 1960’ların sonundan itibaren büyük çaplı koalisyonlarla yönetildiği dikkat çekmektedir. 18 Mart 2007 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimler ardından iktidarda, halihazırda Merkez Parti (MP) Başkanı Matti Vanhanen başkanlığında Merkez Parti, Muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi, Yeşiller Ligi ve İsveç Halkının Partisi’nden oluşan bir koalisyon hükümeti bulunmaktadır. Parlamento 4 yıl süreyle görev yapan 200 milletvekilinden meydana gelmektedir. Finlandiya, idari olarak 6 eyalet, 20 bölge ve 416 belediyeden oluşmaktadır. Eyalet yönetiminin başında Cumhurbaşkanınca atanan Valiler yer almaktadır. Ülke nüfusunun sadece % 5.6’sının ana dili İsveççe olmakla birlikte, Fince’nin yanında İsveççe’de eşit statüde resmi dil olarak kabul edilmiştir.

6 eyaletten birisi olan, Finlandiya ile İsveç arasında yer alan ve halkı (26.000) İsveç asıllılardan oluşan Aland Adaları, 1920 yılından buyana özerk konumundadır. Aland özerk bölgesinde İsveççe tek resmi dildir. Öte yandan, Finlandiya’da yaşayan 7.000 civarındaki “Sami “indigenous” halk kabul edilmektedir. Çoğunluğu Finlandiya’nın kuzey sınırlarına yakın bölgelerde yaşayan Samiler 1973 yılından buyana 20 üyeden oluşan bir Parlamentoya ve bazı kültürel haklara sahiptir.

Finlandiya’nın Başkenti – Helsinki

1550 yılında İsveç Kralı Kusta Vaasa tarafından Vantaa nehri ağzına kurulan Helsinki, Tallin ile beraber Baltık Denizi’nde bir ticaret üssü haline gelmiş. 1600’lü yılların ortasında ise, günümüz Helsinki sehri inşa etmeye başlamıştır. 1748’de İsveç Krallığı, gittikçe artan Rus saldırılarına karşı, Helsinki’yi daha iyi koruyabilmek amacıyla bir ada üzerine yapılmış deniz kalesi özelliğini taşıyan Suomenlinna’yı inşaa yaptırmıştır. 1809 yılında Ruslar Finlandiya’yı ele geçirerek, 1812’de Helsinki’yi Çar Dükalığı’nın başkenti ilan etmişlerdir.

Finlandiya’nın 1917 senesinde bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Helsinki başkent olarak önemini arttırmış, geleneksel ve aynı zamanda işlevsel bir çizgi ile yeniden düzenlemeye başlanmıştır. 1952 senesinde savaşın etkisinden kurtulmuş olan Helsinki, büyük bir başarı göstererek Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Hızlı gelişimini sürdüren Helsinki, zamanla bölgesinde önemli bir metropole dönüşmüş ve 1975 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Toplantısı gibi büyük toplantı ve zirvelere ev sahipliği yapmıştır. 560.000 civarında nüfusa sahip Helsinki, Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden biri haline gelmiştir.

Helsinki’nin çok eski tarihi bir geçmişi olmasa da, XVIII. yüzyılda inşa edilmiş binalar bile sıkı bir şekilde korunup muhafaza edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Şehir neo klasik ve günümüzün modern mimarisi ile harmanlanmış yapıları ile dikkat çekmektedir. 1822-1852 yılları arasında ünlü mimar Carl Ludvig Engel tarafından tasarlanmış ve inşa edilen Helsinki’nin sembollerinden birisi olan şehir merkezindeki Tuomio Kilisesi görülmeye değer bir yapıdadır. Yine 1700’lerde inşa edilen, 1800’li yılların ortalarına doğru Engel tarafından otel olarak yeniden tasarlanan ve 1930 senesinde Belediye Binası olarak tamamlanan  bina Senato meydanında Tuomio Kilisesi’nin karşısındadır. Senato Meydanı’nda ayrıca, 1757 senesinde inşa edilen ve şehrin en eski taş binası olan Soderholm de bulunmaktadır. Helsinki’nin merkezindeki Katajanokka semtinde bulunan, 1868 tarihinde Bizans – Rus mimarilerle yapılmış ve Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Uspenski Kilisesi görülmeye değer bir yapıdadır.

Helsinki, genellikle yaz aylarında çok sayıda günübirlik ve kısa süreli turistler ağırlamaktadır. Yazın, halkın yanı sıra, turistlerin de ilgi gösterdiği Kauppatori’de, günlük taze sebze, meyve, balık gibi gıda ürünlerinin yanı sıra, Finlandiya’da üretilen el işlerini de bulabilmeniz mümkündür. Meydana yaklaşık yüz metre uzaklıkta bulunan Esplanade Parkı, dinlenmek ve yaz aylarında düzenlenen halka açık konserler için tavsiye edilebilecek yerler sunmaktadır. Helsinki’nin savunması için XVIII. yüzyılda yapılan ve 1991’de UNESCO tarafından kültürel miras olarak tanımlanan Suomenlinna adasındaki kale ve surlar da görülmeye değer yapıdadır. Adaya tekne ile yaklaşık 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan, “açık hava müzesi” olarak adlandırabileceğimiz ve koruma altında bulunan Seurasaari adasında, Fin halkının geçmişteki yaşamı örnek yapı ve maketlerle sergilenmekte. Helsinki’de Finlandiya Ulusal Müzesi, Kültürler Müzesi, Savaş Müzesi gibi tarih ve Ateneum Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Helsinki Sanat Müzesi gibi birçok kültür ve sanat ağırlıklı müzeler bulunmaktadır. Özellikle kısa yaz döneminde düzenlenen festival, konser ve benzeri etkinlikler Helsinki’nin kültürel hayatına renkler katmaktadır. Bu çerçevede 1951 yılından buyanda gerçekleştirilmekte olan Helsinki Festivali Ağustos ayında düzenlenmektedir. Helsinki şehrinde, Ren geyiği, Baltık Denizi’ne özgü balık çeşitleri, mantar ve doğal çalı meyvelerinin ağırlıkta olduğu Fin mutfağı örneklerinin sunulduğu yere kesinlikle Ağustos ayında gitmenizi tavsiye ederiz.

Finlandiya Ekonomisi & Para Birimi

Finlandiya ekonomisi; Fransa, Almanya, İsveç veya Birleşik Krallık gibi diğer batı ekonomileriyle eşit bir kişi başına üretimle son derece sanayileşmiş, karma bir ekonomi yapıya sahiptir. Ekonominin en büyük işkolunu % 72,7 ile hizmetler, ardından % 31,4 ile imalat ve rafine etme işleri oluşturmaktadır. Ekonominin birincil işkolunun ekonomideki payı %2,9’dur.

Dış ticaretle ilgili olarak kilit ekonomi işkolları belirlenmektedir. En büyük sanayiler elektronik, makine, araç ve diğer mühendislik metal ürünleri, orman endüstrisi ve kimyasalların sanayisinden oluşmaktadır. Finlandiya’da önemli miktarda kereste ve çeşitli maden ve tatlı su kaynakları bulunmaktadır. Ormancılık, kâğıt fabrikaları ve tarım işkolu kırsal alan sakinleri siyasi olarak anlayışlıdır.

2004’te bir OECD karşılaştırmasında, Finlandiya’daki yüksek teknoloji imalatı İrlanda’dan sonra 2. sırada yer almıştır. Bilgi yoğun hizmetler, en küçük ve en yavaş büyüyen işkollarını, özellikle tarım ve düşük teknolojili üretim alanlarını İrlanda’nın ardından ülkeyi 2. sıraya yerleştirdi. Yatırım beklenilenden az olmuştu. Genel olarak kısa vadeli görünüm iyiydi ve GSYİH büyümesi birçok AB denginin üzerindeydi. Finlandiya, İsveç, Danimarka ve İngiltere’nin ardından Avrupa’da 4. büyük bilgi ekonomisi konumundadır. Finlandiya ekonomisi, iş sektörü, bilimsel üretim ve hükûmet yardımı ile bilgi ve iletişim teknolojisi arasındaki uyumlu çıktı için Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Global Information Technology 2014 raporunun sıralamasında üst sıralara yerleştirilmektedir

Finlandiya küresel ekonomiye oldukça bütünleşiktir ve uluslararası ticaret GSYİH’nın üçte birini teşkil etmekte. AB toplam ticaretin % 60’ını temsil etmektedir. En büyük ticaret akışları Almanya, Rusya, İsveç, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Çin’e yapılmaktadır. Ticaret politikası, Finlandiya’nın tarım haricinde serbest ticaret destekçileri arasında yer aldığı Avrupa Birliği tarafından yönetilmektedir. Euro Bölgesi’ne üye olan tek İskandinav ülkesi Finlandiya’dır; Danimarka ve İsveç geleneksel para birimlerini korurken, İzlanda ve Norveç AB’ye hiç üye değildir.

Finlandiya Din ve İnanç

Finlilerin çoğu Hıristiyan’dır. Finlandiya Ortodoks Kilisesi ikinci büyük dini cemaattir. Nüfusun %1’inden biraz fazlası Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdırlar. Evangelist Luteryan Kilisesi’nin ve Ortodoks Kilisesi’nin Finlandiya’da özel bir yeri vardır. Bu kiliseler, vergi toplamaktadır. Finlandiya’da on binlerce Müslüman yaşamaktadır. Ama sadece bir kısmı İslam Cemaatine bağlıdır. Ayrıca Finlandiya’da yaklaşık iki bin Yahudi yaşamakta. Helsinki’de ve Turku’da sinagog vardır. Finlandiya’daki diğer dini cemaatler Finlandiya Katolik Kilisesi, Pentecostal Kilisesi, Finlandiya Bağımsız Kilisesi, Finlandiya Adventist Kilisesi ve Jehova Şahitleridir. Finlandiya’daki birçok bayramın kökeni Hıristiyanlıktır.

Finlandiya gezi rehberi

Helsinki

Finlandiya’da çocuğun dini

Çocuğun dininin ne olduğuna ebeveynler karar vermektedir. Eğer ebeveynler fikir ayrılığına düşerse, çocuk hiçbir dine mensup olmaz. Eğer mahkeme, ebeveynlerden birini çocuğun velisi olarak atadıysa, bu ebeveyn çocuğun dini konusunda tek başına karar verebilmektedir. Çocuğun okulda kendi dininin eğitimini alma hakkı vardır.

Finlandiya’da din özgürlüğü ve ibadet

Finlandiya’da din özgürlüğü vardır. Finlandiya’da yaşayan herkesin kendi dinini seçme ve ibadet etme özgürlüğüne sahiptir. İstenmiyorsa herhangi bir din seçme gerekliliği yoktur. Ayrıca kimsenin ibadet etme zorunluluğu da yoktur.

Finlandiya’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Finlandiya’daki birçok bayramın kökeni Hıristiyanlıktır. Bazı bayramlar örneğin Noel ve Paskalya genel tatil günleridir. Noel ve Paskalya zamanında ayrıca birçok dükkan ve resmi daire de kapatılmaktadır. Bayram kutlamalarının bir yolu, bayrağı bayrak direğine çekmektir. Finlandiya’da takvimde belirtilmiş belli günlerde bayrak çekilir. Hem resmi kurumlar hem de halk bayrak çekmektedir. Finlandiya’da bayrak törenseldir.

Finlandiya’da Yılbaşı

Yılbaşından bir önceki gün, 31 Aralık, yılın en son günüdür. Yılbaşında havai fişek gösterileri düzenlenlenmektedir. Dükkanlardan fişek satın alınabilir. Fişekler, belirli saatler içinde ateşlenebilir.

Finlandiya’da Epifani

Epifani Noel’in bitiş bayramıdır. O gün bebek İsa’ya hediyeler getirmiş olan üç doğulu yıldız bilimcisi anılır.

Finlandiya’da Runeberg Günü

Johan Ludvig Runeberg (1804-1877) önemli bir Fin şairdir. 5.2. Runeberg Günü’nde runeberg keki yenir.

Finlandiya’da Sevgililer Günü

Sevgililer Günü’nde arkadaşınızı örneğin çiçek veya kart ile hatırlayabilirsiniz. Finlandiya’da sevgililer günü Amerika’daki kadar gösterişli bir şekilde kutlanmaz.

Finlandiya’da Apukurya

Apukurya Bayramı, Paskalya hazırlıklarını başlangıcıdır. Finlandiya’da Apukurya’da kızak kayılır ve içinde krem şanti olan apukurya çöreği yenir.

Finlandiya’da Paskalya

Paskalya, Hıristiyanların bayramıdır. Tarihi değişiklik gösterir ama genelde mart ya da nisan ayında kutlanmaktadır. Paskalya’dan önce Palmiye Pazarı kutlanır. O gün cadı kıyafetleri giymiş çocuklar, süslenmiş söğüt dallarını insanlara vererek sağlık ve mutluluk diler. Çocuklara genelde küçük bir hediye, örneğin biraz şeker verilir.

Kutsal Cuma Günü’nde İsa’nın ölümü anılır. Paskalya Pazarı’nda İsa’nın dirilişi kutlanır. Paskalya Bayramı pazar gününün ardından pazartesi günü, yani ikinci Paskalya günü de devam eder. Paskalya zamanında çoğunlukla kuzu eti, çikolatadan yapılmış paskalya yumurtası ve mämmi, maltlaştırılmış çavdar tatlısı yenir.

Finlandiya’da İsa’nın Göğe Yükseliş Bayramı

İsa’nın Göğe Yükseliş Bayramı’nın kökeni Hıristiyanlıktır. Bu bayramda İsa’nın göğe yükselişi kutlanır. İsa’nın Göğe Yükseliş Bayramı Paskalya’dan 40 gün sonradır.

Finlandiya’da 1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı bahar ve işçi bayramıdır. Finlandiya’da 1 Mayıs değişik şekillerde kutlanmaktadır. İnsanlar piknik yapmak için toplanır. 1 Mayıs’ta halka çöreği yenir ve daha çok gazozu andıran bal şarabı içilir. Pek çok kişi için köpüklü şarap kutlamaların bir parçasıdır. Ev balonlarla ve serpantin ile süslenebilir. Lise mezunları genelde beyaz keplerini giyerler. İşçi kesimi 1 Mayıs yürüyüşü yapar.

Finlandiya’da Anneler Günü

Finlandiya’da Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarı kutlanır. Anneler hediye ve çiçeklerle hatırlanır.

Finlandiya’da Yaz Bayramı

Yaz Bayramı haziran ayının sonlarında kutlanır. Yaz Bayramı yaz ortası bayramıdır. Birçok Finli Yaz Bayramı’nı yazlıklarında geçirir. Şenlik ateşi yani büyük bir kamp ateşi yakmak Fin Yaz Bayramı geleneklerinden biridir. Güney Finlandiya’da çiçekli direk de dikilebilir.

Finlandiya’da Azizler Günü

Azizler Günü kasım ayının başında kutlanır. Azizler Günü’nde ölüler hatırlanır. İnsanlar yakınlarının mezarlarına mum götürürler. Aynı günlerde Cadılar Bayramı da kutlanır. Yine de Azizler Günü Cadılar Bayramı gibi bir karnaval değil, sakin ve saygın bir bayramdır.

Finlandiya’da Babalar Günü

Finlandiya’da Babalar Günü kasım ayının ikinci pazarı kutlanır. Babalar değişik hediyelerle hatırlanır.

Finlandiya’da Bağımsızlık Günü

Finlandiya 1917 senesinde bağımsızlığını kazandı. Bu, 6 Aralık Bağımsızlık Günü’nde kutlanır. Bağımsızlık Günü’nde birçok Finli televizyondan cumhurbaşkanının bağımsızlık günü kutlamasını seyreder.

Finlandiya’da Noel

Noel, Finlandiya’da en önemli Hıristiyan bayramıdır. Noel’de İsa’nın doğumu kutlanmaktadır. Asıl kutlama günü 24 Aralık Noel arifesidir. Birçok insan evine Noel ağacı alır ve ağacı süsler. Noel hediyeleri genelde Noel arifesinde verilir. Domuz eti, rosolli yani pancar salatası, değişik fırın yemekleri, Noel turtası ve zencefilli kurabiye Finlandiya’da yenilen geleneksel Noel yemekleridir. Noel’de Noel şarkıları söylenir. Noel aile ve yakınlarla birlikte geçirilir.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Finlandiya ile ilgili Gezi Notları

Finlandiya ile ilgili İlginç Bilgiler