Çin Halk Cumhuriyeti

Yerel Saat
UTC/GMT +8 час
Kur Farkı
0,77 TL (2018)
Priz Tipi
ACI 220 volt
Nüfus
1 373 541 278 (2016 г.)
Diller
Çince
Para Birimi
Çin Yuanı (CNY)
İklim
Subtropikal - Karasal

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti doğu Asya kıtasında bulunmaktadır. Doğu sınırları, Pasifik Okyanusu’nun batı denizine kıyıdır. Çin kuzeybatıda Rusya ve Kazakistan, kuzeyde Moğolistan, kuzeyde Rusya ve DPRK, batıda Afganistan, Kırgızistan ve Tacikistan, güneybatıda Butan, Pakistan, Nepal ve Hindistan ile sınır komşusudur. Güney sınırları Vietnam, Myanmar, Laos’un yanından geçmektedir. Çin, kapladığı alan bakımından Asya’nın en büyük ülkesi ve dünyada ise yalnızca Rusya ve Kanada’dan sonra üçüncü olan ülkesidir.

14.500 km uzunluğa sahip Çin Halk Cumhuriyeti kıyıları, kuzeydeki Kuzey Kore’den güneydeki Vietnam’a kadar uzanmaktadır. Kore Körfezi, Doğu Çin, Sarı ve Güney Çin Denizleri Çin’e kıyıdır. Tayvan Boğazı, anakaradan Tayvan Adasından ayrılıyor.

Şaşırtıcı ve eşsiz bir şekilde Çin, modern mimari tarzı, gelecekle ilgili filmlerden alınmış gibi dev gökdelenlerle birleştiriliyor ve geleneksel stile de değer veriyor: hiyerogliflerle süslenmiş, ejderhalar ve aslan figürleri, eğimli çatılı ulusal küçük evler. Ülke eski geleneklere sadık kalır, ancak aynı zamanda aktif olarak büyük şehirlerin modern yaşam ritmini de izler.