Çin Halk Cumhuriyeti

Yerel Saat
GMT+8
Kur Farkı
0,77 TL (2018)
Priz Tipi
ACI 220 volt
Nüfus
1 373 541 278 (2016 г.)
Diller
Çince
Para Birimi
Çin Yuanı (CNY)
İklim
Subtropikal - Karasal

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti doğu Asya kıtasında bulunmaktadır. Doğu sınırları, Pasifik Okyanusu’nun batı denizine kıyıdır. Çin kuzeybatıda Rusya ve Kazakistan, kuzeyde Moğolistan, kuzeyde Rusya ve DPRK, batıda Afganistan, Kırgızistan ve Tacikistan, güneybatıda Butan, Pakistan, Nepal ve Hindistan ile sınır komşusudur. Güney sınırları Vietnam, Myanmar, Laos’un yanından geçmektedir. Çin, kapladığı alan bakımından Asya’nın en büyük ülkesi ve dünyada ise yalnızca Rusya ve Kanada’dan sonra üçüncü olan ülkesidir.

14.500 km uzunluğa sahip Çin Halk Cumhuriyeti kıyıları, kuzeydeki Kuzey Kore’den güneydeki Vietnam’a kadar uzanmaktadır. Kore Körfezi, Doğu Çin, Sarı ve Güney Çin Denizleri Çin’e kıyıdır. Tayvan Boğazı, anakaradan Tayvan Adasından ayrılıyor.

Şaşırtıcı ve eşsiz bir şekilde Çin, modern mimari tarzı, gelecekle ilgili filmlerden alınmış gibi dev gökdelenlerle birleştiriliyor ve geleneksel stile de değer veriyor: hiyerogliflerle süslenmiş, ejderhalar ve aslan figürleri, eğimli çatılı ulusal küçük evler. Ülke eski geleneklere sadık kalır, ancak aynı zamanda aktif olarak büyük şehirlerin modern yaşam ritmini de izler.

Çin Halk Cumhuriyeti Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Çin, Pasifik Okyanus’unun Batı denizlerinin suları ile sınırları kesişen ve Doğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Çin’in arazi alanı- 9,6 milyon km karedir. (sadece Rusya ve Kanada’dan sonra yüz ölçümü bakımından dünyada en büyük 3. büyük ülke olmasını sağlamaktadır.). Çinin toprakları meridyen yönünde, Nanshatsundao takımadalarının en güney ucundaki Zengmuansha karal resiflerine kadar, Mohe şehrinin kuzeyindeki Heilongjiang Nehri yatağının orta hattından 55 bin km boyunca uzanır. Enlem yönünde, Çin toprakları, Heilongjiang ve Usulizzian nehirlerinin birleşmesinden Pamir yaylalarının Batı kenarına 5,2 bin km uzanıyor.

Ülkenin kara sınırının uzunluğu 22,8 bin km’dir. Doğu ve güneydeki anakara Çin kıyıları Bohai, Sarı, Doğu Çin ve Güney Çin denizlerinin suları ile kesişir. Karasularının toplam alanı – 4, 73 milyon km karedir. Bu denizlerde Çine bağlı 5, 4 bin ada bulunmaktadır. Çin’in kıyı şeridinin toplam uzunluğu 32 bin km, kıta kıyı şeridinin uzunluğu 1.8 bin km, ada kıyı şeridinin uzunluğu 14 bin km’dir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Doğu Asya ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik, ticari, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlarla giden Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Çin Vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri ise Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacakları 30 gün süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’ya seyahat ettikten sonra Çine geçmek isteyen Türk vatandaşlarının ise Çin vizesi almasına gerek yoktur. Hong Kong ve Makau bölgelerinden Çine giriş vizesi almak mümkün değildir.

15 Şubat 2016 tarihinde yeni vize düzenlemeleri gereği Türkiye vatandaşlarının Çin vize taleplerine ilişkin değişiklikler yapılmıştır. Buna göre; turizm amaçlı olarak Çine turistik amaç ile seyahat etmek isteyen kişiler, bireysel olarak Çin Vizesi’ne başvuru yapamayacaklar. Çin Turistik vizesine sadece Çin’e grup olarak gidecek Türk vatandaşları başvuru yapabilecekler.

Ayrıca Çin Ticari amaçla gidecek olan vatandaşlarımız için Çin’deki firmadan gönderilen davet mektupları artık kabul edilmemektedir. Ticari amaçla gitmek isteyen kişilerin Çin’deki Belediyelerden aldıkları ‘Davetiye Mektubu ile başvurmaları gerekmektedir.

İlk kez Çin vizesine başvuru yapacak olan kişiler, tek girişli veya çift girişli vize talebinde bulunabilirler. Tek girişlik vizelerin geçerlilik süresi 3 aydır. Eğer tek girişli bir vizeniz varsa vize veriliş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Çin’e giriş yapmak ve sadece 30 gün için ikamet edebilirsiniz.

Uzun vadeli Çin vizeleri çok girişli olarak verilmektedir. Ancak  vizenizin süresi uzun olsa da Çine girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün içerisinde giriş – çıkış yapmanız gerekmektedir. Toplam ikamet hakkınız 30 gün ile sınırlandırılmıştır.

Çine giriş yapmadan önce vizenizin tek girişli mi yoksa çift girişli mi olduğunu mutlaka kontrol edin. Çin’de kaldığınız zaman içerisinde vizenizin süresini geçirmemeye özen gösterin. Aksi takdirde, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından vize ihlalinde bulunduğunuz için para veya hapis cezası alabilirsiniz. Hatta Çin hükümeti gelecek seferler için ülkeye girişinizi bile iptal edebilir.

Türkiye’de Çin vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi Ankara’daki Çin Büyük-elçiliği ve İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’ndadır. Kısa süreli vize başvuruları Çin Büyük-elçiliği tarafından yetkilendirilmiş  acenteler tarafından yapılmaktadır. Uzun süreli Çin vizesi almak isteyen kişiler, şahsen Çin Büyük-elçiliği ve Çin Başkonsolosluğu’na müracaat etmeleri gerekmektedir.

Çin vizesi almak için aşağıdaki belgeler gereklidir;

 • En az 6 aylık geçerlilik süresi olan pasaport;
 • Pasaportun ilk sayfasının ve önceki Çin vizelerinin bir kopyası (varsa). Önceki Çin vizelerinin eski pasaportta olması durumunda, bu pasaportun ilk sayfasının bir kopyası da sağlanmalıdır;
 • Tamamlanmış Vize Başvuru Formu;
 • Açık bir arka plan üzerinde pasaport boyutunun 1 renkli fotoğrafı (tercihen önceden ankete yapıştırın);
 • Kişisel veriler ve kayıt ile genel pasaport sayfalarının kopyaları;
 • Seyahatin amacını kanıtlayan belgeler;
 • İki yönlü biletler (elektronik uçak biletlerinin çıktıları veya demiryolu biletlerinin kopyaları);
 • Otel rezervasyonları Çin’de kalış süresi için onay veya seyahat çeki;
 • Davet (seyahatin amacı özel bir ziyaretse) davet edilen kişi hakkında bilgi içeren bir kuruluştan veya özel bir kişiden ve planlanan ziyaretle ilgili bilgiler(varış ve çıkış tarihleri, konaklama yerleri, yaklaşık rota);
 • Bazı Konsolosluklarda ÇHC gerekebilir de bir sigorta poliçesi (orijinal ve kopya) ülkede kalınıcaktüm üreyi kapsayan. (kapsama miktarı — en az 15 000 $);
 • Çin vizesi ilk kez talep edilirse, konsolosluk personeli bir iş belgesi ve banka ekstresi talep edebilir.

Çin Halk Cumhuriyeti Popüler Gezi Rotaları & Turları

Bir haftadan bir aya kadar Çin boyunca güzergahlar listemiz aşağıdaki gibidir. Size gerçek yolculuklarda hazır ve kanıtlanmış birkaç rota sunuyoruz. Onları nasıl kullanabilirim? Birkaç seçenek var.;

 • Rotalardan biri size mükemmel veya kısmen uyuyorsa – ögelerin bir listesini alın ve kullanın. Kendiniz daha ayrıntılı bir şekilde kayıt yapabilir, konaklama ve tren Biletleri sipariş edebilirsiniz.
 • Hazır bir rota satın alın ve seyahati tamamlayın
 • Eğer aşağıdaki rotalar sizin için uygun değilse; kendiniz için bir rota oluşturabilirsiniz.

Güzergahlar, ayrı bir geçiş, bir araba rehberi ve aynı milletten gelen gezginlerin zorunlu mevcudiyetine ihtiyaç duyan TAR Eyaleti dahil değil, illerin ve turistik yerlerin çoğunu kapsamaktadır.

Konuya göre rota listesi, aşağıda ayrıntılı bir şekilde listelenmiştir;

 Orta Çin için Rotalar 中

 1. Çin altın yüzük (15 gün)
 2. Phoenix uçuşu (15 gün)
 3. Lotus yaprağı (13 gün)
 4. Pekin, Şangay ve çevresi (14 gün)
 5. İlk tarih (8 gün)

Kıyı ve Güney Çin Rotaları 南

 1. Bak! (13 gün)
 2. Yunnan ve Guangdong (14 gün)
 3. JUGG (17 gün)

Uzun seyahat gerektiren Rotalar 长

 1. Cross-China (21 gün)
 2. Kutsal göle göçebelerin yolları (21 gün)
 3. Ejderha tarzı yolculuk (25 gün)
 4. Altı doğa rezervleri (25 gün)

Rotası belirlenmiş Organize geziler 团

 1. Tibet, Çin Rotaları (14 gün)
 2. Beş doğa rezervleri (16 gün)
 3. On bin li (14 gün)
 4. Çay Çin (12 gün)
 5. Bulutlu Güney (12 gün)

Çin Halk Cumhuriyeti Bölgeleri ve Şehirleri

Çin Halk Cumhuriyeti, Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük üçüncü ülkesidir. Binlerce yıllık geçmişi olan dünyanın en eski devleti Doğu Asya’da yer almaktadır. Ülkenin başkenti Pekin şehridir.

Belki de Çin’in idari bölünmesi, hiyeroglif alfabesi ve zarfları kadar karmaşıktır. Çoğu zaman, «geleneksel bölgeler» gibi bir kavramla karşılaşacaksınız, daha sonra etkilenebileceklerdir.

İdari bölümün üç seviyesi vardır: iller, ilçeler (şehirler) ve ilçeler (kasabalar).

Ülke 22 il, 5 özerk bölge ve merkezi 4 şehre ayrılmıştır. Özerk bölgelerinde idari birimleri özerk ilçeler, ilçeler ve şehirleri içerir. Özerk bölgeler ve ilçeler ulusal özerklik bölgeleridir. İdari bölgeler, ilçeler ve aymaki hükümet yetkilileri değildir, ancak ilgili ilçeler (hoshunami) veya şehirler üzerinde yargı yetkisi veren illerin ve özerk bölgelerin gücünü temsil eder. Bu kentsel alanları temsil eder veya şehrin bölgelerine bölünmemesini sağlar. Bazı illerde ilçe idari birimleri kaldırılmış ve onların yerine il boyun eğme şehirlerinin yetkisi altında bölgesel boyun eğme ilçeleri yerleştirilmiştir. Bugüne kadar, Çin’in toprakları, aşağıdakileri içeren üst düzey otuz bir idari bölgeye ayrılmıştır:

Üç merkezi boyun eğme şehri Pekin, Şangay ve Tianjin’dir.

Yirmi iki il — Hebei, Shanxi, Liaoning, Jilin, Heilongjiang, Shaanxi, Gansu, Qinghai, Shandong, Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Jiangxi, Fujian, Henan, Hubei, Hunan, Guangdong, Sichuan, Guizhou, Yunnan, Tayvan.

Beş özerk bölge İç Moğolistan, Ningxia, Sincan, Guangxi ve Tibet’dir.

Bu şehirler, iller ve özerk bölgeler kendi yetkisi altında 31 özerk bölge, 321 şehir ve 2046 ilçe var.

Ekonomik, coğrafi ve iklimsel bir yaklaşım vardır. Çin’in merkezi bölgeleri, Güney ve Kuzey bölgeleri tüm göstergelere göre değişir. Geleneksel yaklaşıma odaklanalım, bu isimler en çok turist rehberlerinde bulunur. Sizin için Altı ekonomik bölgeye bağlı ülkenin bölgelerinin adlarının bir listesini derledik:

Doğu Çin: Şangay, Anhui, Fujian, Jiangsu, Shandong, Jiangxi, Zhejiang

Kuzey Çin: Pekin, Tanjin, Hebei, Shanxi, İç Moğolistan

Kuzeydoğu Çin: Heilongjiang, Jilin, Liaoning

Kuzeybatı Çin: Gansu, Qinghai, Shaanxi, Sincan, Ningxia

Orta Güney Çin: Guangdong, Hainan, Henan, Hubei, Hunan, Guangxi, Hong Kong, Makao

Güneybatı Çin: Chongqing, Guizhou, Sichuan, Yunnan, Tibet

Çin bölgelerinin gezi ve turistik şehirleri kendi topraklarında dağılmış, özellikle ilginç bir alan ayırt edilemez. Ardından, Çin’in gezi yerlerini okuyabilir ve en çok ilgilendiğiniz şeyi seçebilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyetinde Konuşulan Diller?

Çin dili, modern dünyada en yaygın olanlardan biridir: yaklaşık 1,3 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Her ikisi de farklı dil ailelerine ait olduğu için Çince’nin Türkçe ile hiçbir ilgisi yoktur. Ama yine de Çince öğrenmeye karar verenler için ana kalıplar ile başlamak en iyi seçenektir (Yapısı, lehçeleri, özellikleri ile başa çıkmak için).

Putonghua-Çin’de konuşulan dilin adıdır. Türkiye’de Çin Dili Çince Olarak bilinmektedir.

Çin yazısının en eski örnekleri, arkeologlar tarafından 14.yüzyılda kaplumbağaların taşları ve kabukları üzerinde keşfedildi. O günlerden bu günlere işaretlerin çoğu, tüm kelimeleri belirtmek için kullanılmıştır.

Çince dil grubu, bir dizi lehçedir. Bu, dil bilimcilerin onu Sino-Tibet (Çin-Tibet) dil ailesinin ayrı bir dil dalı olarak görmelerine neden olmuştur.

Diğer tüm halkların dilleri gibi, tarih boyunca Çince de çoklu değişikliklere maruz kalmıştır. Dört yüzyıl boyunca, Beiping, daha sonra Beijing ve daha sonra Pekin olarak adlandırılan ülkenin merkezi Kuzey kentinin dili zamanla daha popüler ve prestijli hale gelmiştir.

Bugün, çince’nin adı, kullanım alanına ve aralığına bağlıdır:

Guanhua veya “Mandarin konuşması «resmi, resmi (dolayısıyla Batı adı»Mandarin” idi). Bugün, bu Lehçe ülkenin Kuzey ve batı kesiminde kullanılmaktadır;
Guo Yu-Ulusal, Tayvan dağıtılan;
Putonghua, Pekin lehçesinden türeyen» genel olarak anlaşılabilir«,» konuşma ” dır.
Putonghua, Günümüzde Çin, Singapur ve Tayvan’ın resmi, devlet modern dilidir. Bu isim sözlü konuşmaya atıfta bulunur, zarfın yazılı formu “baihua”olarak adlandırılır.

Putonghua, Pekin bölgesinde konuşulmakta, devlet genelinde ana akım olarak kullanılmaktadır (Çin nüfusunun yaklaşık %90’ı tarafından konuşulmaktadır) ve BM’deki 6 çalışma dilinden biridir.

Bugün Çince konuşan ülkelerin listesi şunları içerir:

 • Endonezya;
 • Laos;
 • Kamboçya;
 • Myanmar;
 • Vietnam;
 • Singapur;
 • Tayland;
 • Makao;
 • Tayvan.

Çin Halk Cumhuriyetinde Gece Hayatı

Çinin gece hayatı temelde gündüzden farklıdır. Gevşemeye ve eğlencenin ritmine dalmaya yardımcı olan tamamen farklı bir dünyaya açılır. Büyüleyici duyguların ve harika bir ruh halinin atmosferine dalmış çok sayıda gece kulübü ve bar bulunmaktadır.

Ziyaret edilecek en popüler yerler nelerdir?

Gece Kulüpleri

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, bir gece kulübüne gitmek, Çin’de tam anlamıyla çıkmanın en popüler yoludur. Tüm kulüplerin çoğu Pekin, Şangay, Hong Kong gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Bu metropollerde her zevke ve renge uygun dans kurumları bulabilirsiniz. Örneğin, Pekin’de, gece kulüplerinin (Sanlitun) olduğu bir bölge vardır. Kulüpler burada müzik tarzı, halk ve statüye göre farklılık gösterir. Avrupa kulüpleri ve tamamen Çinliler arasında bir ayrım var. Saygın insanlar için Gençlik parti kulüpleri de bulunmaktadır. Genel olarak, beğeninize göre bir şey bulmak zor olmayacaktır.

Bazı gece kulüpleri gösteri programlarını ile “övünebilir”. Bunu yapmak için kulüpler veya mini sahneler şeklinde özel alanlar yaratılmıştır. Çin kulüpleri çoğunlukla kalabalık, hatta Pazartesi günleri bile kalabalıktır.

Makao’daki kumarhaneler

Çin topraklarında oyun kurumları resmen yasaklandı, bu nedenle tüm heyecan severler ya kapalı tip kulüpler yaratıyorlar ya da özel bir statüye sahip özel bölgeye yöneliyorlar — Macau’da. Macau’daki Özel bölge sakinleri arasında oldukça yaygın bir yer, hem de ziyaretçiler açısından. Birçok kişi şansınızı denemek ister ve bunun için daha iyi bir kumarhane ne olabilir? Burada resmi olarak kumar oynamaya izin verilir ve birçok kişi bu nedenle bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Burada kıyafet Kodu ve yüz kontrolü yapılmamaktadır. Tek kontrol, insanların girişte bir metal detektörü ile kontrol etmektir. Ancak bu, gece hayatı mekanları için ve özellikle muhteşem para miktarlarının döndüğü bir yer için oldukça yaygındır.

Makao topraklarında 33 casinonun faaliyet gösterdiğini belirtmek gerekir. Temel olarak, zengin Çinliler tarafından ziyaret edilir. Avrupalı tutkunları Asya oyuncu kitlesinde kaybolur. İlk kumarhanenin inşası yaklaşık on yıl önce başladığından beri, kumarhaneler (kitlesel erişilebilinirlik) Çin için oldukça yeni bir eğlence yoludur. Ancak, işlerini çabucak bulduklarını ve zengin Çinlilerin en sevdiği tatil yeri olduklarını belirtmek gerekir.

Barlar & KTV


Barlar herhangi bir yerde, hatta ufak bir kasaba bile var, ama büyük şehirlerde kesinlikle kitlesel dağıtım var. Çinliler stresi azaltmak, içmek ve biriyle tanışmak için bu tür kurumlara gidiyorlar. Barlarda her zaman iyi bir eğlence programı, atmosferik müzik hazırlanır.

Pekin ve Şanghay’daki herhangi bir barda, her zaman bir bardak ithal fıçı biranın arkasında, ABD veya Avrupa’daki en son haberleri tartışan samimi bir yabancı şirketle tanışacaksınız. Çinliler atmosferi daha çok tercih ediyor ve içmekten daha çok yemek yiyorlar… canlı müzik dinlemeyi ve bardakların ritminde olmayı seviyorlar

Küçük karaoke barlarıda (KTV) çok popüler-belki de Çinliler arasında dinlenmek için en popüler yer.  Genel olarak, Göksel olarak, zevkinize ve renginize göre bir gece Kurumu bulacaksınız, ana şey tercihleri belirlemektir. Geceyi bir bardak kokteyl veya bira için geçireceğiniz bir yer bulmak zor olmayacaktır.

Çin Halk Cumhuriyetinde Kültürel Etkinlikler

1966 yılında Çin KP Merkez Komitesi Başkanı Mao Zedong, ÇHC’de «kapitalizmi restore etmek» ve «iç ve dış revizyonizmle mücadele etmek» için tasarlanmış bir «Kültür Devrimi»nin başlangıcını duyurdu. Tarihçilerin belirttiği gibi, bu ideolojik ve politik kampanyalar dizisi, partinin yönetim organlarından siyasetine muhalifleri ortadan kaldırmayı amaçladı.

50-ies’in sonunda, Uluslararası komünist hareketin bölünmesine yol açan SSCB ve Çin arasındaki ilişkilerde bir anlaşmazlık vardı. Mao Zedong, Çin Komünist partisi’nde, KPSS XX Kongresi’nde, kruşçev’in ekonomideki kademeli liberalleşmeye yönelik kişisel kültünü açığa çıkarmak için kendi gücüne yönelik bir tehdit gördü.

Buna karşılık, SSCB de memnun politikası Mao ve geri çekti tüm Sovyet uzmanları çalıştı Çin. İki ülke arasındaki çatışmanın doruk noktası, Ussuri Nehri üzerindeki Daman Adası çevresindeki sınırda çatışmalar oldu.

«Kültür Devrimi» nin bir başka nedeni «büyük sıçrama»politikasının başarısızlığıydı. 1958’de Çin’de «yeni Çin»in inşası için bir ders açıklandı. Başlangıçta Sanayi tabanını güçlendirmeyi ve ekonomiyi keskin bir şekilde yükseltmeyi amaçlayan Çin halkının en büyük trajedilerinden biri haline geldi.

Seçilen ders yaklaşık 70 milyon kişi açlıktan öldü, yaklaşık 45 milyar $Çin mal oldu. Bu siyasi kurstan memnun kalmamak, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Liu Shaoqi ve Deng Xiaoping’in de dahil olduğu muhalefeti şekillendirmeye başladı. İktidarı tutmanın daha zor olduğunu anlayan Mao, kitlesel terör politikası başlattı.

Çin’deki “kültür Devrimi’nin” başlangıcı, Çinlilerin (parti üyeleri de dahil olmak üzere) hatalarını partiden önce yazılı olarak belirtmeleri gereken bir başka «öz eleştiri» kampanyası ile çakıştı. Bu tuhaf gelenek, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Liu Shaoqi’nin yanı sıra Mao’nun kendi çıkarları için kullandığı yoldaşları tarafından takip edilmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti İklimi ve Hava Durumu

Çin’de iklim oldukça çeşitlilik göstermektedir – güneydoğuda subtropikaldir ve kuzeybatıda keskin bir karasaldır. Musonlar havayı güney sahilinde dikte eder. Mevsim rüzgârları yaz aylarında bol miktarda nem içerir, kışın ise kurudur. Musonların başlangıcı ve çekilmesi, ülke genelinde yağış miktarını ve dağılımını güçlü bir şekilde belirler.

En kuzeydeki Heilongjiang eyaleti ile güneydeki Hainan adası arasındaki sıcaklık farkı kışın büyüktür, ancak yazın sıcaklıklar arasındaki fark azalır. Çin’in kuzeyinde, kışın sıcaklık −38 ° C’ye düşebilir, ortalama Ocak sıcaklığı −16 ° C civarındadır. Bu bölgede ortalama Temmuz sıcaklığı 20 ° C’dir. Güneyde, ortalama sıcaklık Ocak ayında 10 ° C ile Temmuz ayında 28 ° C arasında değişmektedir.

Ülke genelinde yağış da bölgelere göre büyük ölçüde değişmektedir. Qinling Dağları’nın güney yamaçlarında, özellikle yaz musonunda, büyük miktarda yağış düşmektedir. Çin’in kuzeybatı bölgelerinde ise en kurak ve Takla Makan, Gobi ve Ordos çöllerinde neredeyse hiç yağmur yoktur.

Çin halk Cumhuriyetin’de Kültür ve Sanat

Çin kültürü dünyadaki en eski kültürlerden biridir. Daha önce, kültürel isimleriyle bilinen büyük İmparatorluk ve şimdiki adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, güzelliği ve ihtişamıyla dünyayı büyülemektedir.

İlginç bir gerçek, Çin’in yalnızca en eski kültür ve çeşitli mimari anıtlar için değil, aynı zamanda Çinliler için de tanınmasıdır. Bu şaşırtıcı ve çalışkan ulus, fikrine ve değerlerine içtenlikle inanmaktadır. Çinlilerin üstün karakter özelliklerinden bahsedersek, asıl mesele elbette atalarının eski geleneklerini ve geleneklerini takip etmenin sarsılmaz bir güveni olmasıdır. Çin milleti çeşitliliğinin zenginliği ile gurur duyuyor ve onları takdir ediyor. Ayrıca misafirperverlik, nezaket, sebat, samimiyet, saygı, çalışkanlık, tasarruf, sabır ve vatanseverlik gibi niteliklerden de bahsetmek istiyoruz.

Birçok Çin geleneği, öncelikle, görgü kuralları, törenler ve hediyelerle ilişkilidir.

Orta Krallık Kültürü, aşağıdaki özelliklere dayanmaktadır:

1. Diğerleriyle ve kendisiyle olan ilişkilerinde uyum. Çinliler asla açık çatışma ve saldırganlığa girmeyeceklerdir. Her zaman barışçıldırlar ve yabancılarla çok arkadaş canlısıdırlar.

2. Yaşlılara saygı gösterin. Bu özellik her kültürde doğaldır, ancak Çinliler yaşlılarını özel sevgi ve dikkatle çevreler.

3. Sosyal sistemin temeli olarak aile ve her bireyin amacı.

4. Küçük armağanların ilişki kurmadaki önemi.

5. Görgü kurallarını ve hemen hemen tüm yaşam alanlarını yöneten törenler.

Çay töreni :

Çay töreni, Çin halkının hayatında özel bir yere sahiptir. Çinliler için çay içmek sadece çay içmek demek değildir. Onlar için bu, içsel bir uyum ve mutluluk elde etmenin bir yoludur. Çince ‘de, “çay” kelimesi “tüm bitkilerin en zekâsı” anlamına gelir ve törenin kendisi de “Gong Fu Cha” (kelimenin tam anlamıyla çay içmenin en yüksek ustalığı olarak tercüme edilir) anlamına gelir. Tören boyunca, özel çay atmosferini, lezzetini, zarif enstrümanlarını ve yemeklerini, tadını ve aromasını tam olarak ortaya çıkarmak için bazı demleme çay yöntemleri kullanılır.

Çin toplumunda aile değerlerine saygı, büyük bir rol oynamaktadır. Onlar için yaşamda huzur bulmak ve başka bir dünyada güvenli bir konaklama sağlamak için gereklidir. Eski inanışları da göz önünde bulundurarak, aile reisi kendi türünün devamlılığına dikkat etmelidir. Konfüçyüs’ün eski ataerkil öğretilerine göre, bir çocuğun doğumu bir aile babası için zorunlu bir gerekliliktir.

Çin’de aile değerleri ve yaşam tarzı, bireyin bireysel ve sosyal yaşamına dayandırılmaktadır. Ebeveynlere ve yaşlılara saygı duymak ve onurlandırmak, sırayla rahat yaşamasını sağlayacak kocanın karısına itaat etmesi, Çin toplumunda ahlakın önemli ilkeleridir.

Çin Halk Cumhuriyeti Mutfağı & Restoranlar

Çin’in ulusal mutfağı dünya çapında yaygın olarak bilinir. Bu, Neolitik Çağ’da yer alan, dünyanın en eski mutfaklarından biridir. Sadece Avrupalılar için sıra dışı yemeklerin tadını değil, aynı zamanda olağandışı pişirme yöntemlerini de seviyor. Çin mutfak uzmanlarının ana kurallarından biri “kötü yiyecek yok, kötü aşçılar var” dır. Çin’deki yemeklerin benimsediğimiz geleneklerin aksine sırayla servis edildiğini unutmayın. Önce çay içer, sonra soğuk atıştırmalıklar servis edilir, ardından sıcak ana yemekler, pirinç ve en sonunda çorba sunulur. Başka bir komik özellikten bahsetmeye değer – beş tadı (tatlı, tuzlu, ekşi, acı, baharatlı) yanı sıra, Çin’de üç tane daha var – hoş kokulu, taze (Çinliler için ekmek ve pirinç) ve altın bir tadı (kumquatın tadı cüce portakal) . Bu nedenle, Çin’deki ulusal mutfak özel bir estetik ve tarihi kültür katmanıdır.

Çin çok büyük bir ülke ve her bölgenin kendine özgü bir mutfağı var. En ünlü ve popüler Pekin, Şangay, Kanton ve Szechuan vardır.

Pekin mutfağı: Pekin mutfağının temeli pirinçtir. Ayrıca, bu mutfakta domuz, kümes hayvanları ve kuzu eti gibi popüler lezzetler yer almaktadır. İşte Pekin mutfağının ünlü yemeklerinden bazıları: “Peking tarzı ördek”; “Çin semaver” – sığır, kuzu, karides, balık, sebze, erişte içeren zengin bir yemek; “Çin köfte”; Mantar, ot, soğan ve lahana dolması, lotus yapraklarına sarılıp fırında kavrulur.

Şanghay mutfağı: Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinin mutfak geleneklerine dayanmaktadır. Bu mutfakta ete bol miktarda baharat ve pirinç votkası eklemek gelenekseldir. Ayrıca balık ve deniz ürünlerinden yemekler hazırlayın. Bu tür yemekleri mutlaka deneyin: “Shanghai duck”; “Mantarlı erişte çorbası”; “Tofu”; “Sarımsak soslu kalamar”; “Shaggy tatlı su yengeç”; “Sarımsaklı şarapta yılan balığı”; “Domuz lahanası çorbası”; “Karidesli kızarmış erişte”.

Kanton mutfağı: sıra dışı pişirme yöntemleriyle bilinir. İşte çok popüler “dim sum” – atıştırmalıklar. Ünlü yemekler: “daikon turta”; “Pirinç Noodle ile Rulolar”; “Lomaygay” bir tür dim sum; Jiaozi – Çin Mantısı; “Dim Sum” – bambu sepetlerinde servis edilen buğulanmış köfte; “Köpekbalığı yüzgeci çorbası”; “Kantonca pilav.”

Sichuan mutfağı: yemekleri keskin ve baharatlı yapan çok çeşitli baharatlar ile ünlüdür. “Gongbao tavuğu” – acı biber ve yer fıstığı ile kızartılmış tavuk filetosu; “Küçük tofu”; “Mian haraç” – Sişuan erişte; “Yeşil çay yapraklarında pişmiş ördek”; “Kral sarımsaklı karides”; “Çin köfte” – yemek pişirmek için, 200’den fazla doldurma türü vardır; “Doufu” özel bir turşu soya peyniridir.

Çin’de çok sıradışı tatlılar yapıyorlar. İlk denemek için: “tapyoka pudingi”; “Pirinç keki”; “Tangyuan” – buharda pişirilmiş tatlı pirinç topları; “Çin pamuk şekeri”; “Uebin” – tatlı fasulye veya lotus ile doldurulmuş yuvarlak veya kare hamur işleri; “Tryavy ve ficus jöle”; “Hunguigo” – tatlı pirinç kekleri; “Tatlı şuruplu buz parçaları”; “Nyangao” – Çin pirinç kurabiyeleri; “Çin dondurması”.

Çin’deki alkolsüz içecekler arasında en popüler olanı, çok sıcak ve şekersiz servis edilen yeşil çaydır. Çin çay töreni “Gunfu-cha”, ritüelin karmaşıklığında ünlü Japon olanla yarışıyor.

Çin’deki popüler alkollü içecekler arasında pirinç votka, pirinç birası, pirinç şarabı (“Mitsu”), sarı şarap (“Te Jia Fan”, “Shaoxin”) ve “Baizu” – 60 dereceye kadar dayanıklı beyaz filtreli şarap deneyebilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyetinde Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Çin’de, kendi türünde benzersiz olan ve dünyada benzeri olmayan pek çok hediyelik eşya satın alabilirsiniz: hat sanatı, antikalar, tablolar, ipek, taş oymacılığı ve çok daha fazlası. Her zevke ve cüzdana uygun çok çeşitli kıyafetler, ev aletleri ve mücevherler bulunmaktadır.

Çin’den alımlar hakkında bir konuşma başlatırken söylenecek en önemli şey elbette porselen ürünlerdir. Sonuçta, Çin ülkenin sembollerinden biri olarak kabul edilir. Çin’de, VII. Yüzyılda icat edildi. Bugün, Çin porselenleri dünya çapında oldukça değerlidir.

Çin’den en iyi ürünler hakkında konuşurken İnciler lider bir konuma sahipler. Şüphesiz inci üretimi ve ihracatında dünya lideri olarak adlandırılabilecek bir ülkede, çeşitli türlerde inciler satan ayrı inci pazarları bile vardır: nehir, deniz, siyah, beyaz, altın, vb. İncilerin gerçekliğini doğrulamak için iki inciyi birbirine sürtün. Gerçeklerse, yüzey pürüzlü hale gelir ve yapay olanlar düz ve pürüzsüz kalır.

İpek, Çin’in kartvizitlerinden biridir. Buradaki üretimi Neolitik çağda – M.Ö. III. e. Sevdiklerinize hediye olarak ipek yataklar, geleneksel kıyafetler, elbiseler, nakışlı ürünler ve hatta ipek hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Geleneksel Çin nakışlarından da bahsetmek istiyorum. Nakış sanatı doğuda doğdu. Ve Çin’de gelişmiş ve dikkatlice yabancılardan korunmuştur.

Çin çayı her geçen gün daha popüler hale geliyor. Çin’de, kendiniz için ve sevdiklerinize her çeşit çeşit gerçek Çin çayını satın alabilirsiniz: Puer, Baihao, Maofeng, Te Guanin, Bilochun, Longjing ve diğerleri. Ayrıca Orta Krallık’ta sağlık ve bağışıklığı arttırmak için şifa veren et suları ve vitamin içecekleri bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, geleneksel tıbbın çay dükkanlarını ve eczanelerini ziyaret etmenizi öneririz.

Antika veya antika almadan Çin’den ayrılmak mümkün değil. Tüm bunları perakende satış mağazalarından satın alabilirsiniz. Bu tür ürünleri satın almanın özel mağazalarda olması gerektiğini unutmayın; Unutmayınız ki, özellikle değerli antikalar ihraç ederken, gümrük sizden mallar için belgeler sunmanızı isteyebilir. Bu nedenle, çekleri ve satın aldığınızda size verilen diğer belgeleri saklayın.

Kıyafet – elbette dünyanın her yerindeki herkes bilir, aslanın tüm dünyada satılan giysilerdeki payı Çin’de yapılır. Burada herkes kendi için uygun kıyafetler bulabilir, çünkü Çin’de çeşitli şeyler satılmaktadır. Mağazalarda ve pazarlarda hem el yapımı giyim hem de ayakkabıların yanı sıra modaya uygun markalı ürünler ve ayakkabılar satılmaktadır.

Diğer şeylerin yanı sıra, birçok kişi Çin’de ev aletleri ve elektronik eşya satın almaktan mutluluk duyuyor. Dünyadaki hemen hemen tüm ev aletleri ve elektroniklerinin Çin’de üretildiğini tahmin etmek zor değil. Kârlı ve tasarruflu bir şey satın almak istiyorsanız, o zaman burada yapılmalı çünkü markalar için fazladan ödeme yapmanız gerekmez.

Çin’de alışveriş özellikleri
Çin’deki tüm alışveriş cazibesini tam olarak yaşamak için, yerel ticaretin temel kurallarına aşina olmanız gerekir.

İlk not, malların gerçek fiyatlarının her zaman pazar satıcıları tarafından abartıldığı yönündedir. İkincisi – küçük dükkanlarda satılan herhangi bir malın ödenmesi için önemli ve gereklidir ve en önemlisi pazarlık yapabilirsiniz.

Herhangi bir satın alımın karlı olmasını ve satıcı ile etkileşimin yapıcı ve eğlenceli olmasını sağlamak için takip etmenizi önerdiğimiz temel kurallar şunlardır:
• Hemen satın almayın;
• Dostça ve gülümseyen olmak;
• Hesap makinesini kullanın;
• Cüzdanınıza ve kişisel eşyalarınıza daima dikkat edin;
• Ustaca pazarlık edin

Çin Halk Cumhuriyetinin Kısa Tarihi

Çinli bilim insanlarına göre, Çin uygarlığı dünyanın en eskilerinden biridir, yaşı yaklaşık beş bin yıldır. Geleneksel Han tarihçiliğine dayanan Çin tarihinin bir bölümü var. Yazının Devamı için tıklayınız.

Çin Halk Cumhuriyeti Ekonomisi & Para Birimi

Çin’deki para birimi Çin yuanıdır. Bir yuan, sırayla 10 Fen’e bölünmüş olan 10 Jiao’ya bölünmüştür.

Döviz, Çin Merkez Bankası merkez ofislerinde, bazı otellerde, uluslararası hava alanlarında (en uygun fiyat) ve bazı büyük alışveriş merkezlerinde bulunan ofislerinde takas edilebilir. Değişim sırasında alınan kontrolleri sakladığımızdan emin olun, çünkü ters çevirme işlemi yalnızca sunum sırasında gerçekleştirilebilir. Para birimini değiştirmek için bankadan bir gümrük beyanı veya sertifikası ve bir kimlik belgesi ibraz etmeniz gerekir.

Kredi kartları uluslararası sınıf otel ve restoranların yanı sıra devlete ait büyük alışveriş merkezlerinde de kabul edilmektedir ve bunları yalnızca Çin Merkez Bankası şubelerinde nakden almak mümkündür. Kredi kartı ile alışveriş yaparken, özel bir ücret alınır (satın alma fiyatının% 1-2’si) ve indirim sistemi böyle bir satın alım için geçerli değildir.

KURUM SAATLERİ
Hükumet mağazaları haftanın yedi günü 9: 30-20: 30 arasında açıktır ve 9: 00-21: 00 arasında özeldir ve çoğu zaman daha da uzundur. Piyasalar genellikle saat 7: 00’de (bazıları saat 4’te) açıktır ve 10: 00-12:00 ’a kadar çalışır.

Bankalar resmi olarak 9: 00-12: 00 ve 14: 00-17: 00 saatleri arasında çalışmaktadır, ancak pek çok banka, genel kabul görmüş çalışma programından farklı olarak kendilerini belirlemektedir.

Çin Halk Cumhuriyetinde Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Eski zamanlardan beri, Çin çok çalışkan insanlardı ve her gün şafaktan şafağa kadar çalışıyorlardı, ancak takvimde tatilleri de oldu. Çin tatilleri geçmişte kaldı. Çin’de takvim sistemi, MÖ 2. binyılın ortasında kuruldu. Ayın evrelerinin değişmesi zamanın temel ölçüm birimi olarak kabul edilir, yani. ayın başlangıcı mutlaka yeni ayla, orta ile dolunayla çakışıyor. Güneş yılına daha az dikkat edilmez. Çinliler uzun zamandır 12 zodyak takımyıldızına sahiptir: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek, domuz. Devamını Okumak için Tıklayınız.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!