Belarus

Yerel Saat
Saat Farkı Yok
Kur Farkı
1 Ruble : 0,090 TL
Priz Tipi
C, F 220 V
Nüfus
9,508 milyon (2017)
Diller
Belarusça ve Rusça
Para Birimi
Ruble
İklim
Karasal İklim

Belarus Hakkında Bazı Temel Bilgiler

Belarus resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinir. Eski bir SSCB ülkesi olarak bilinir. Kuzey Avrupa da yer alan ve başkenti Minsk olan ülkedir. Moskova hükümetine yakınlığı ile bilinir. Beyaz Rusya Cumhuriyeti Avrupa’da idam cezası veren tek ülkedir.
Toprakları güz ve bataklık arazilere sahip, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke voblast adı altında altı bölgeye ayrılır. Ülkede Belarusça ve Rusça dilleri konuşulur. Hükumet kayıtlarına göre halkın büyük bir kısmı belli bir dine sahip değildir. Ortodoks, Protestanlık, Musevilik ve İslam inançları da bulunur.
Belarus’un nüfusu 10 milyondan azdır. En büyük şehri Minsk olarak bilinir. Ekonomi anlamında ise tarım ve üretim sektörü ağırlıklıdır. Belarus da çalışan kadınların sayısı erkeklerden daha fazladır.

Ülke komşu olarak Polonya, Letonya, Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler ile çevrilmiştir.
1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülke gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmak adına adımlar atmış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmeyi başarmıştır. Ülkenin herhangi bir şekilde denize kıyısı bulunmamaktadır.Ülkenin sahip olduğu toprakla düz ve geniş bataklık araziler ile kaplıdır. 2005 yılında yapılmış olan bir tahmine göre ülkenin yaklaşık olarak %40’lık bir dilimi ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ülke içerisinde 11 bin adet göl mevcuttur.
Ülke toprakları üzerine 6. Ve 8. Yüzyıllar içerisinde şu anki Ukrayna ve Polonya bölgelerden gelmiş olan Beyaz Rusların atası olan Slav kavimler bu ülke toprakları üzerine yerleşmeye başladı. Daha önceleri buralarda yaşamakta olan diğer kavimleri Slavlaştırdılar.

Belarus Nerede Bulunur? Nasıl Gidilir ?

Resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus, Kuzey Avrupa’da yer alır. Eski bir SSCB ülkesidir. Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ile komşudur. B Denize kıyısı olmayan bir ülke ve büyük bir çoğunluğu ormandan oluşur. Başkenti ve en büyük şehri ise Minsk şehridir.Ülkede genellikle Ortodoks, Protestan ve Katolikler yaşamaktadır. Belarus voblast adı verilen 6 bölgeye ayrılır. 102 şehri bulunur. Gomel şehri ülkenin 2. Büyük şehridir.
Minks de bulunan havalimanı şehir merkezine 45 km uzaklıktadır. Ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir de otobüsle her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 50 dakika da şehir merkezine ulaşım sağlamanız mümkün. Minibüs ve taksiler de oldukça gelişmiştir. Şehre geldiğiniz zaman hiçbir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla ulaşım bulabilirsiniz. Para birimi olarak belarus rublesi bulunur. Ülkeden giderken para işlemleriniz hallederek gitmeniz de fayda var.

Belarus’a Nasıl Gidilir ?

THY ve Belavia şirketleri ile ülkemizden bu ülkeye 2 saat içerisinde ulaşmak mümkündür. Uçak fiyatları konusuna gelince bu fiyatların biraz pahalı olduğunu söylemekte yarar bulunmaktadır. Kişi başı bilet fiyatları yaklaşık 1200 TL civarındadır. Bu ülkeye kara yolu ve tren yolu ile de gitmek mümkündür. Bu tercih biraz uzun sürdüğünden çok fazla tercih edilmemektedir. Bu ülkenin oldukça soğuk olduğu bilinmektedir.

Ülkemiz üzerinden bu ülkeye vize bulunmadığı sebebiyle oldukça yoğun bir turist akımı yaşanmaktadır. Bu ülkenin gece hayatının iyi olması ve yemek kültürünün oldukça güzel olması sebebiyle bu ülke tercih edilmektedir. Bu ülkenin en olumsuz yanı oldukça soğuk olmasıdır. Bu soğuk miktarının oldukça fazla olmasına rağmen turistler tercih etmekten geri durmamaktadır.

Ülke içerisinde ciddi bir oranda Türk yaşamaktadır. Bu insanlarımızın büyük bir çoğunluğu Türk yemekleri üzerine çalışmaktadır. Bu ülkenin yemeklerinin beğenilmemesi durumunda bu vatandaşlarımızın yerlerinden yemek yenilebilir.

Belarus Vizesi Nasıl Alınır?

Belarus Viza

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Belarus Türk vatandaşlarından belirli şartlardaki seyahatler için vize istememektedir. Bu şartlardan en önemlisi ise yapacağınız seyahatin süresiyle ilgilidir. Belarus en fazla 30 gün sürecek seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Ancak sürenin 30 günü geçmemesi gerekmektedir.
Ülkeye girerken seyahat amacıyla gelen kişilere bir göçmenlik kartı verilmektedir. Bu kartta Belarus seyahatinizin kaç gün olacağı ve kalmış olduğunuz süre boyunca nerede konaklayacağınız gibi bilgiler yer almaktadır. Ülkeden çıkış esnasında da kart yeniden teslim edilmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Belarus Popüler Gezi Rotaları & Turları

Minsk

Minsk Belarus

Ülkenin başkentidir. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Minsk, Svislach ve Niamiha nehirlerinin kıyısına kurulmuş ufak bir yerdir. Türkiye’den İstanbul şehrin yaklaşık 2 saatlik bir uçuş mesafesindedir ve Türk vatandaşlarına da vize uygulaması yoktur. Bu nedenle oldukça sık tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Dümdüz bir alana kurulmuş olan şehir gezilmesi gereken rahat alanlara sahiptir. Özellikle yeşil alanları, park ve bahçeleri, sakin hayatı ile gezi yapmak isteyenlere çok güzel doğa hayatı sunmaktadır. Oldukça geniş ve düzenli caddelere sahip olan şehir gelen misafirlerini kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihten çok fazla kalıntıyı içinde barındıran şehir 2. Dünya Savaşından oldukça etkilenmiştir. Minsk’te görmeniz gereken yerler;

 • Aziz Simon ve Helena Kilisesi
 • Gözyaşı Adası
 • Zafer Meydanı

Minsk’e gelme imkanınız var ise buraları mutlaka görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Brest

Polonya sınırına oldukça yakındır. Gezilecek yerleri arasında tarihi caddeleri, küçük ahşap evleri, 2. Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kalesi, Çalınmş Sanat Eserleri Müzesi, Lenin Heykeli gibi yerleri sıralayabiliriz.

Gomel

Belarus gomel

Ülkenin ikinci büyük kentidir. Kentte bulunan askeri müze mutlaka gezilmelidir. Rusça ve İngilizce eğitim veren üniversitelerin bulunduğu şehirde ünlü bilim adamları da ders vermektedir. Başkent Minsk’te bu şehre her gün tren kalkıyor ve tren süresi yaklaşık beş saat sürüyor.

Belarus ile ilgili başlıca gezi rotaları bu şekildedir. Ancak sadece buraları gezmeniz yeterli olmuyor. Bunlar haricinde daha birçok yeri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Örneğin Grodno; tarihi kalıntıları içerisinde barındıran Grodno’da Ortaçağ’dan kalma eski bir kale bulunmaktadır. 19. yy.’dan kalma bu kale görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Günümüzde burası önemli bir sanayi merkezi olarak bilinmektedir. Özellikle kimyasal gübre, sentetik elyaf üretilen kentte tarım fakülteleri ve tıp fakülteleri bulunuyor. Buranın haricinde Vitebsk de görülmesi gereken yerler arasındadır. Kültürel bir merkez olan Vitebsk’de her yıl Slav müzik festivali yapılıyor ve çok sayıda turist bu bölgeye akın ediyor. Ayrıca burada Yakup Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Ratusha Kent Sarayı, saat kulesi, Sn. Barbara Katolik Kilisesi gibi tarihi yerleri de mutlaka görmelisiniz.

Belarus Bölgeleri ve Şehirleri

Ülke Voblast adı verilen altı bölgeye ayrılıyor. Gomel, Minsk’ten sonra ikinci büyük şehir ve Gomel de bu bölgelerin merkezidir. Ayrıca Beyaz Rusya’ nın bölgeleri ve yönetimi olan şehirleri de aşağıdaki gibidir;

 • Brest Region
 • Gomel
 • Grodno
 • Mogilev
 • Minsk
 • Vitebsk

Bölgeleri hakkında kısa bilgi verecek olursak örneğin Brest şehri ülkenin en popüler turist merkezidir. Polonya sınırında yer almaktadır. Tarih boyuca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmış olan bu eski şehirde çok fazla kültürel zenginlik bulunmaktadır. Brest sokaklarında tarihte çok fazla kalıntıyı bulabilmeniz mümkündür. Kent ziyaretinizde kentte bulunan müzeleri mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca kentte bulunan tren teknoloji müzesi de çok sayıda ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Kentte ayrıca yine tarihi çok fazla izi içerisinde barındıran Brest Kalesi de bulunmaktadır. Ancak bu kalenin sadece çok az bir bölümü günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Bu nedenle kaleyi ziyaret etmek isterseniz beklentilerinizi yüksek tutmamamızı öneririz.

Beyaz Rusya’nın bir diğer bölgesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere Gomel’dir. Gomel aslında çok büyük bir sanayi şehridir. En büyük ikinci şehri olması sebebi ile de nüfusu diğer şehirlere nazaran daha kalabalıktır. Gomel de tarih boyunca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu dönemde kentin alt yapısının ve sanayisinin gelişmesinde önemli katkılar yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehirde restorasyon çalışmaları yapılmış, caddeler genişletilmiş dar ve kasvetli olan sokaklar biraz daha canlandırmıştır. Çernobil felaketinden en çok etkilenen şehirlerden biri Gomel olmuştur. Ancak o felaketten sonra toparlanması da hızlı yapılmıştır. Gomel Ukrayna sınırına daha yakın bir bölgedir. Bu nedenle Ukrayna halkının çok fazla ziyaretine uğramaktadır.

Belarus’da Konuşulan Diller?

Ülkede 2009 yılında yapılan nüfus sayımına göre Belarus nüfusunun %60’ının ana dili Belarusça olarak tespit edilmiştir. Ancak ülke nüfusunun çoğu hatta %70’e yakını kendi evlerinde Rusça konuşmaktadır. Ülkenin başkentinde, bütün bölge merkezleri ve ülkenin büyük şehirlerinde Rusça hakim dildir. Fakat bunun yanı sıra İngilizce ve Almanca en çok konuşulan yabancı diller arasında yer almaktadır.

Belarus Gece Hayatı

Belarus’ta gece kulüpleri endüstrisi gelişiyor. Minsk’te özellikle yoğun gece hayatı.Diskolar çoğunlukla bütün gece açıktır.Çoğu kulüp pop müzik çalar. Bazı kurumlar çeşitli performanslar sunar.Birçok Minsk kulübünde bilardo ve kumarhane bulunmaktadır.

Beyaz Rusya’daki gece kulüpleri, sadece gençler değil, her yaştan insanlar için popülerdir.

Belarus’daki Kültürel Etkinlikler

Belarus kültürünün tarihi

Belarus’un özgün sanatsal kültürü yüzyıllar boyunca oluşmuştur. Orijinal mimari ve sanat okulları ve eşsiz müzikal ve edebi eserler geçmişten günümüze yaratılmaktadır. Belarus sanatının günümüze ulaşan tüm başyapıtları devletin koruması altındadır. Belarus müzelerinin en büyük koleksiyonlarında, kütüphanelerin koleksiyonlarında tutulurlar. Belarus müziği ve drama klasikleri tiyatro sahnelerinde ve konser salonlarında sergileniyor.

Belarus’un modern kültürel hayatı dinamik ve çeşitlidir. Ülke birçok sanat sergisine, müzik, tiyatro ve sinema festivaline ev sahipliği yapıyor.Bütün bunlar hem belarus’lular hem de ülkenin misafirleri için ilginç ve erişilebilir.

Belarus Güzel Sanatlar

Belarus’un güzel sanatı, stil, yön ve türlerde çeşitlidir. Belarus resminin en ilginç eserleri ve çeşitli dönemlerin heykelleri ülkenin sanat müzelerinde görülebilir. Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi en büyük sanat koleksiyonuna sahiptir. Ulusal sanatı aktif olarak savunuyor. Belarus sanatçılarının eserlerinin sergileri sürekli olarak burada yer almaktadır. Vitebsk Sanat Müzesi, Mogilev bölgesel Sanat Müzesi, Polotsk sanat Galerisi’nde Belarus sanat eserlerinin ilginç koleksiyonları bulunmaktadır.

Belarus’un birçok bölge merkezinde, yerel sanatçıların eserlerini görebileceğiniz sanat galerileri bulunmaktadır.

Belarus’da edebiyat

Edebiyat yüzyıllardır Belarus kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Belarus’un en ünlü yazarları ve şairleri arasında:

 • Simeon Polotsky
 • Janka Kupala
 • Yakub Kolas
 • Maxim Bogdanovich
 • Vasil Bulkov

Ülkenin trajik tarihi, savaşın konusunun uzun zamandır Belarus edebiyatında lider olduğu gerçeğini kanıtlamıştır.

Minsk’teki Belarus Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi, ülkedeki en büyük baskı koleksiyonunun yanı sıra zorunlu bir kopya alma hakkına sahiptir. Burada Rusya’daki kitapların Rusya dışında en büyük koleksiyonu toplandı. 2006 yılında, yeni bir Ulusal Kütüphane binası açıldı, elmas şeklinde benzersiz bir mimari görünüme sahiptir. Belarusluların ulusal gururu olarak bilinmektedir.

Belarus’ta her yıl Belarus yazı günü düzenlenmektedir. Tatil kavramı, belarus’taki tarihsel yazma ve baskı yolunun yanı sıra Belarus edebiyatının ve kültürünün modern aşamada gelişimini de yansıtmaktadır.

Belarus’da tiyatro

Belarus profesyonel Tiyatrosu, eski halk ritüellerinden, başıboş müzisyenlerin yaratıcılığından, Belarus krallarının mahkeme gruplarından, XIX–XX yüzyıllarının amatör gruplarının faaliyetlerinden gelişti. Şu anda, ülke’de 28 Devlet Tiyatrosu bulunmaktadır;

 • Kukla tiyatroları
 • Dramatik tiyatrolar
 • Müzikal tiyatrolar

Cumhuriyetin en ünlü Tiyatrosu, Belarus Ulusal akademik Bolşoy Opera ve Bale tiyatrosudur. Onun prodüksiyonları hem yerli hem de yabancı izleyici arasında büyük bir başarı kazandı.

Belarus’un tiyatro hayatı canlı Festival olaylarıyla doludur. Ülkenin farklı şehirlerinde kalıcı ikamet eden ve dünyanın dört bir yanından gelen ekiplerin geldiği prestijli tiyatro festivalleri gerçekleştirilmektedir. Bunların en ünlüleri:

 • Uluslararası Tiyatro Festivali  “beyaz vezha “(Brest)
 • Uluslararası Tiyatro sanatları Festivali  “Panorama “(Minsk)
 • Uluslararası Öğrenci tiyatro Festivali  “Teatralny kufar “(Minsk)
 • Uluslararası gençlik tiyatro forumu  ” M @ art. iletişim” (Mogilev)
 • Uluslararası tiyatro sanatları forumu  “TEART “(Minsk)
 • Belarus uluslararası kukla tiyatro Festivali  (Minsk)

Uluslararası Sanat Festivali çerçevesinde “Vitebsk Slav Çarşısı “halkın sevdiği”Tiyatro toplantıları” programına ev sahipliği yapıyor.

Belarus’da Kültür ve Sanat

Kültür ve sanat, devlet ideolojisinin ayrılmaz bir parçasıdır, toplumun ruhsal gelişiminin temeli, halkın entelektüel ve manevi güçlerinin bir deposu, ahlaki sağlığının korunmasının garantörüdür.

Ve gayri safi yurtiçi hasıladaki kültür ve sanatın payı 0,5 % iken, bu alanda 90 binden fazla kişi istihdam edildiğinde, toplumun gelişimi üzerindeki etkileri çok büyüktür. İnsanın manevi ve ahlaki niteliklerini şekillendirmek, doğrudan veya dolaylı olarak toplumun tüm alanlarının gelişimini etkiler: endüstriyel, dini, aile, vb. Kültür ve sanat, insanların iletişim kurması için dilsel ve diğer engellere sahip olmamak, farklı halkların yakınlaşmasına katkıda bulunur. Halk kütüphaneleri-3865, kulüp kurumları -3733, film tesisleri – 1212, müzeler – 158, profesyonel tiyatrolar — 27, Zooloji parkları – 5, konser organizasyonları – 16: Belarus Cumhuriyeti’nde kültürel ve eğitimsel faaliyetlerde bulunan kuruluşların ağı, kütüphaneler, kulüp kurumları, müzeler, tiyatrolar, sirkler vb. bugün bulunmaktadır.

Ülkenin Belarus halkının en önemli tarihi ve kültürel değerlerini korumak, onları kültürel ve Turizm dolaşımına dahil etmek de aynı derecede önemlidir. Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Belarus Cumhuriyeti’nin tarihi ve kültürel mirasının 50 öncelikli nesnelerinin bir listesini tanımladı ve koruma ve restorasyon çalışmalarının finansmanı için bir öncelik oluşturdu. Nesvizh’deki Saray ve Park topluluğunun restorasyonu, G. P. Mir Kale Kompleksi, Vitebsk’teki eski tuz depoları, krichev’deki potemkin Sarayı, Ulusal Bolşoy Opera ve Bale Tiyatrosu ve diğerleri tamamlandı.

Belarus Cumhuriyeti tarafından sunulan malzemelere göre, UNESCO Dünya Kültür ve doğal mirası listesi şunları içerir: grodno bölgesinin mir, Nesvizh’deki Radzivil konutunun mimari ve kültürel kompleksi, iki sınır ötesi nesne-bialowieza pushcha ve jeodezik noktaları «Doug Struve». Polonya Cumhuriyeti ile birlikte, UNESCO Dünya Mirası Merkezi için “İnsan ve doğanın yaratılışı” adlı bir dosya hazırlandı. Hazırlık aşamasında, en yüksek değer kategorisinin diğer ikonik miras alanları için malzemeler bulunmaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’ndeki kültürel faaliyetlerin devlet düzenlemesi ve yönetimi, kültür Bakanlığı’na ve oblispolkom ve Mingorispolkom ve dağların(cennet)yürütme komiteleri altındaki kültür bölümlerine ait olan başlıca rolü olan çeşitli devlet yapılarını yürütmektedir.

Belarus İklimi ve Hava Durumu

Ortalama sıcaklık Belarus bölgelerine göre değişir. Temmuz ayında, ortalama sıcaklık kuzeyde +17°C ile güneyde +18.5°C arasındadır. Ocak ayında ortalama sıcaklık güneybatıda -4.5 ° C ila kuzeydoğuda -8°C arasında değişmektedir. Belarus’un bazı bölgelerinde, sıfırın altındaki sıcaklık yılın üçte birinden fazla kalır.

Belarus’da Hava Yağışı
Belarus topraklarında, yıl için ortalama 600-700 mm yağış düşer. Yağmur şeklinde yağışların %70’i Nisan – Ekim aylarında düşer. Beyaz Rusya’da karlı günlerin sayısı güneybatıda 75’ten kuzeydoğuda 125’e. Kar örtüsünün maksimum yüksekliği sırasıyla 15 ila 30 cm’dir.

Belarus’ta seyahat etmek için en iyi zaman

Yaz tatili için, günlük ortalama sıcaklık 15°C’nin üzerinde olan uygun bir zaman periyodu kuzeydoğudan güneybatıya doğru artar- Poozerya’da 70-89 günlerinden Orta beyaz Rusya’da 90-95 günlerine ve polesya’da 96-114 günlerine kadar. Tüm su kütlelerinde yaz aylarında ortalama günlük su sıcaklığı 17°C’yi aşıyor ve Temmuz ayında 19-22°C’dir. Kış tatilleri için, -5 ila -15°C arasındaki sıcaklıklar, güneybatıda 30 gün ile kuzeydoğuda 60 gün arasında değişir ve soğuk kışlarda 130 güne kadar çıkabilir.

Belarus Din ve İnanç

Hristiyanlıkta Slav döneminin başlangıcı ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin oluşumu, Prens Vladimir Krasno Sunnyshko tarafından Rusya’nın vaftiziyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Beyaz Rusya’da, ortodoksluğun başlangıcı Prens Vladimir Rogneda’nın ve oğlu Izyaslav’ın karısı ile başladı. 992 yılında Zaslavl Rogneda’da küçük bir çocukla sürgün edilen kocasının baskısı altında Hristiyanlığı kabul eder ve daha sonra Anastasia adı altında ilk rahibe olur. Polotsk Prensi olan ızyaslav, Hristiyanlığı aktif olarak itiraf ederek putperestliği ortadan kaldırıyor.

Belarus topraklarında Hristiyan inanç gelişiminde bir sonraki aşama Litvanya büyük dukalığı dönemini belirler. 1386 yılında Litvanya ve Polonya büyük dukalığı arasındaki siyasi birliğin bir sonucu olarak, Litvanya topraklarında ve daha sonra Belarus Roma Katolik Kilisesi’nin temsilcileri ortaya çıktı.

14. yüzyılın sonlarında, 15. yüzyılın başlarında Müslüman ve Yahudi toplulukları kayıtlıdır.

16. yüzyılın Avrupa Re-formasyonu, Katolik Kilisesinde Protestanlığın ortaya çıkmasına katkıda bulundu, aynı zamanda Litvanya’nın büyük dukalığı topraklarında ilk temsilcileri – lutheranlar ve kalvinistler-ortaya çıktı.

Belarus tarihsel olarak çok dinli bir ülkedir. Resmi olarak kayıtlı 26 mezheplerinden daha önemli bir temsil Ortodoksluğa sahiptir: 1545 cemaat, 11 piskoposluk, 5 manevi eğitim kurumları, 32 manastırlar, 14 kardeşlikler, 1334 mevcut kiliseler.

Roma Katolik Kilisesi, 4 piskoposluk, 475 topluluk, 3 manevi eğitim kurumu, Roma Katolik Kilisesi’nin 9 misyonunu bir araya getiriyor. 464 aktif kilise.

Protestan dini örgütlerin 1005 topluluk, 21 birlik, 22 misyon ve 5 manevi eğitim kurumunda temsil edilen 14 yönü vardır. Protestan inançların en önemli temsilcileri evanjelik inanç Hristiyanlar (505 topluluklar), evanjelik Hristiyanlar baptistler (275 topluluklar), yedinci gün adventistleri (72 topluluklar), Lutheran (27 topluluklar) vardır.

Belarus Cumhuriyeti’nde eski inananların 32 toplulukları, 52 Yahudi toplulukları, 25 İslam toplulukları, Yunan Katolik cemaatleri, Ermeni apostolik kiliseleri, Krishna ve Bahai toplulukları kayıtlıdır.

Belarus Mutfağı & Restoranlar

Belarus mutfağında mantar ve patates öne çıkmaktadır. Kırmızı etin de son derece ön plana çıktığı Belarus mutfağında geleneksel yemeklerin ana iki unsurunu patates ile mantar oluşturmaktadır. Draniki isimli bir tür patates mücveri olan yemek, Belarus mutfağının en meşhur yemeğidir ve patatesten ortalama olarak üç yüz çeşit farklı yemek de yapılabilmektedir. Beyaz Rusya’da tüketilen yemeklerin başında ise kabak çorbası ile pancardan yapılmakta olan Borş çorbası yer almaktadır. Ayrıca Beyaz Rusya’nın meşhur yemekleri arasında kıymalı bir hamur işi olan Piroşki ile sığır etinden yapılan ve bir çeşit sosis olan Zrani’de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri Belarus’ta ucuz olduğu için kaymak, tereyağı, kefir, kaşar peyniri ve bir süzme yoğurt çeşidi olan Smetana peyniri en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca Belarus’un coğrafyasının tamamına yayılmış durumda olan nehirler ile göller sayesinde tatlı su balık çeşitleri, tuzlanmış ve kurutulmuş şekilde de tüketilmektedir. Tüm bunların yanı sıra Belarus’un Ukrayna’ya sınır komşusu olması sayesinde deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilmek de mümkündür.

Belarus’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Beyaz Rusya yani Belarus; ziyaretçilerini gerek doğal güzellikleri, gerek kültürel mirası ve gerekse de çok değişik hediyelik eşyaları ile adeta kendisine hayran bırakmaktadır. Özellikle başkent Minsk, cadde ve meydanları üzerinde sıralanan mağazaları ile çok çeşitli ve çok orijinal hediyelikler bulabileceğiniz yerler arasında.

Belarus’da El Yapımı Matruşkalar

Belerus’tan hediyelik eşya olarak ne alınır diye düşündüğünüzde ilk gözünüze çarpan şeylerden birisi el yapımı matruşkalar olacaktır. Ahşaptan yapılan rengarenk irili ufaklı matruşkaların camdan yapılan çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Rusya’daki matruşkalardan daha farklı olan bu küçük bebeklerin en büyük farkı el yapımı olmalarıdır. Ki zaten bu özelliği nedeniyle de Belerus matruşkaları Rusya matruşkalarına göre daha zahmetli bir şekilde üretildikleri için daha pahalı gelebilir.

Belarus’da Alışveriş Merkezleri

Özellikle Minsk tam bir alışveriş merkezi diyebiliriz. Türk markaları olan De Facto, Koton gibi markaların da yer aldığı merkezlerde daha birçok mağazaya ulaşabilirsiniz. Minsk’te bulunan en popüler alışveriş merkezleri ise şöyledir:

 • Gum
 • Na Nemige
 • Galileo
 • Stolitsa
 • Kirmash
 • Zhdanovichi
 • Zamok

Bu alışveriş merkezlerinden özellikle görmeniz gerekenlerden birisi Gum Alışveriş merkezidir. 1934 yılında açılan merkez 2. Dünya Savaşında tamamen yıkılmış ancak 1951 yılında yeniden açılmıştır. Belarus’a özgü birçok hediyelik eşyayı Gum alışveriş merkezinden alabilirsiniz. Zhdanovichi alışveriş merkezi ise Belarus’un en büyük alışveriş merkezidir.

Belarus’a Özel Keten Ürünler

Belarus’tan alacağınız keten ürünler kuzey ülkelerinin pamuğudur. Buraya özgü ketenden yapılan ve oldukça dekoratif bir şekilde sunulan havlu, masa örtüsü, gömlek, takım elbise ve daha birçok ürün oldukça şık ve güzel bir hediyelik eşya olacaktır. Hatta bilindiği gibi özellikle Belarus’lu kadınların giydiği nakış işlemeli keten gömlekler vardır. Bir nevi bu kültürün bir parçası olan işlemeli keten gömlekler ve elbiseler aynı zamanda kültürel bir hediye olarak yerini alacaktır.

Belarus’da Keten Kuklalar

Ketenden birçok şey üreten Beleruslular, gömlek ve elbise gibi giyim eşyalarının yanı sıra Belarus ulusal kıyafetli kuklalar da üretmektedir. Üzerlerinde Belarus ya da Minsk yazan bu keten ulusal kıyafetli kuklalar da oldukça orijinal bir hediye alternatifi olabilir.

Küçük Nesneler – Küçük Hoşluklar

Ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan Belarus temalı bir takım küçük aksesuarlar da hoş bir hediye olabilecektir. Örneğin;

 • Belarus’u seviyorum yazan küçük çanlar, heykeller ve maşrapa gibi aksesuarlar
 • Çamurdan yapılan hediyelikler
 • Troitskoe Predmestye’de eski Minsk evleri şeklinde yapılan şamdanlar. Hatta bu evlerin içerisine mum yakılabiliyor ve oldukça hoş, sıcacık bir görüntü elde ediliyor
 • Ahşaptan yapılan kaşıklar, sepetler, kuklalar ve işlemeli el yapımı kutular
 • Belarus’un doğal güzelliklerinin görsellerinin bulunduğu aksesuar tabaklar da sevdiklerinizin ya da sizin yaşam alanlarında küçük hoşluklar yaratabilecek oldukça hoş aksesuarlar arasındadır.

Belarus’un Kısa Tarihi

Belarus Kısa Tarihi

Belarus aslında çok uzun yıllardan veri varlığını kanıtlamış bir ülkedir. Bu süreçte birçok savaşlar görmüş ve çok sayıda devlete de ev sahipliği yapmıştır.

Belarus Tarihi

1386 yılında Litvanya ve Polonya arasında çeşitli sebeplerden dolayı bir birlik kuruldu. Bölge Polonya’nın parçası olarak yaşamına devam etti. 20 yy.’a kadar bu topraklar Rusya ve Polonya arasında çok büyük çekişmelere sebep oldu. Daha sonra Polonya’nın Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılması ile bölge parça parça olarak Rusya’nın eline geçmiş oldu. 1. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğrayan ülkede Alman kontrolünde Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti kuruldu. Alman ordusu 1. Dünya Savaşı’nda yenilip geri çekilince bu toprakların akıbeti sorun olmaya başladı. Daha sonra Rusya’nın kaybettiği toprakları geri almak isteyen SSCB kendü kontrolünde Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti’ni kurdu. Bu toprakları bu şekilde yaşamını devam ettirdi. 1918 yılında Polonya’nın bağımsızlığı onaylandı ve Rusya’da yaşanan iç savaşı fırsat bilerek toprak kazanabilmek için Rusya’ya saldırıya geçti. Daha sonra 1921 tarihinde imzalanan bir antlaşma ile Beyaz Rusya yani Belarus’un batısı Polonya’ya verildi. Ülkenin geri kalanı SSCB’ye bağlı bir cumhuriyet olarak yaşamını devam ettirdi.

Belarus’un Bağımsızlığı

Beyaz Rusya yani bugün ki adı ile Belarus 1991 yılına bağımsızlığını ilan etti. Birçok ülke bu bağımsızlığı tanımazken Türkiye Beyaz Rusya’yı tanıyan ilk ülke oldu.Aslında kuruluş temeli 1918 yılında Çarlık Rusya’sının yıkılmasına dayanmaktadır. Bu tarihten sonra Belarus ile ilgili kısa bir tarihçe yapacak olursak;

 • 1921’de Belarus Devlet Üniversitesi kuruldu.
 • 1922’de SSCB’ni Belarus’u ele geçirmesi ile birlikte ülke, SSCB’nin kurucu ülkelerinden birisi oldu.
 • 1986’da Çernobil faciası ile birlikte Belarus’ta çok fazla kayıplar yaşanmıştır.
 • 1991’de SSCB’nin dağılması ile birlikte ülke bağımsızlığını ilen etti.
 • 1995’te Rusya ile dostluk anlatşması imzalanarak aradaki buzlar eritildi.
 • 2006 yılında ülkedeki insan hakları ihlalleri sebebi ile AB tarafından seyahat yasağı konulmuştur.
 • 2012 yılında birçok AB üyesi Belarus’tan büyükelçiliklerini çekmiştir.

 

Beyaz Rusya idam kararını uygulayan tek Avrupa ülkesidir. Bu kararı oldukça tartışma yaratsa da bu karardan dönmeyen Belarus ile ilgili tartışmalar günümüzde de sürmektedir. Avrupa Birliği kurallarını düşünecek olursak bu şekilde idam kararını uygulayan ve hala AB üyesi olan bir ülke gerçekten de tartışma konusu olabilmektedir. Tüm yasal sebepleri bir kenara bırakarak Belarus’u tarihten çok fazla izler barındırdığı gerekçesi ile gezmek isteyen, eşsiz doğa manzarasının tadına varmak isteyen turist sayısı oldukça fazladır. Özellikle Minsk şehri gelen misafirlerini sınırsız gece hayatı ile adeta büyülüyor. Beyaz Rusya’nın eski tarihlerden beri çok sayıda devlete ev sahipliği yapması farklı kültürleri içinde barındırmasına sebep olmuş ve bu özelliği ile de çoğu kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Belarus Ekonomisi & Para Birimi

Belarus Para Birimi

Belarus da para birimi olarak beyaz rusya rublesi kullanılır. Gelişmiş sanayisi hizmeti tarım sektörü ile ihracat yapan ülkelerden bir tanesi. Yük araçları, potasyum gübreleri, inşaat ve kamu hizmet araçları ihracatı ile dünya liderleri arasındadır.
Günümüzde belarus, Devlet kontrolü sayesinde piyasa ekonomisinin iyi bir şekilde yürütmektedir. Yıllık ekonomi büyüme 2000 dönemlerinden itibaren artmıştır.

Minsk şehri Sovyetler döneminden izler taşıyan bir şehirdir. Büyük sınai kuruşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Kamyon, makine, traktör, otomobil, buzdolabı gibi ürünlerin imalatı daha fazladır. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Gomel de ise zırai makineleri ve makine imalatı ağırlıklıdır. Belarus halk din olarak Ortodok dinini tercih eder. Sovyetler Döneminde Belarus en zengin ülkelerdendir.

Belarus da yaşayan halk genellikle doğayla iç içedir. Ülkenin büyük bir çoğunluğu ormanla kaplıdır. Şehrin birçok yerinde parklar bulunur.
Şehir de belarus rublesi geçerlidir. 1 dolar yaklaşık olarak 2.60 beyaz rusya rublesine denk gelir. Belarus da genellikle fiyatlar, Mc donalds menüleri 7-8 ruble, benzin 1.5 ruble, restoran da kişi başı yemek 30 ruble civarıdır.

Belarus’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Belarus Noel

Belarus ülkesi Özel Günler sayesinde oldukça fazla bir şekilde dikkat çeken bir ülke, oldukça fazla resmi tatili olan bu ülke sizlere her zaman tatil yapabilme fırsatını sunuyor. Rus halkı ile geçmiş zamanlarda münasebetleri olması dolayısıyla oldukça fazla bir şekilde ülkede milli bayramlar olmuş ve her yıl devletinde desteği ile en iyi şekilde kutlanmaktadır. Milli bayramlara oldukça fazla bir şekilde değer verildiği gibi ülkede Dini bayramlarda güzel bir şekilde kutlanmakta ve Dini bayramlara da oldukça fazla bir şekilde hem halk tarafından hem de Devlet tarafından gereken önemler her zaman verilmektedir. Dini Bayramlarda da ülke Resmi Tatil uygulamaktadır. Yazının devamı için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Belarus ile ilgili İlginç Bilgiler