SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Belarus

Yerel Saat
Saat Farkı Yok
Kur Farkı
1 Ruble : 0,090 TL
Priz Tipi
C, F 220 V
Nüfus
9,508 milyon (2017)
Diller
Belarusça ve Rusça
Para Birimi
Ruble
İklim
Karasal İklim

Belarus resmi adıyla Beyaz Rusya olarak bilinir. Eski bir SSCB ülkesi olarak bilinir. Kuzey Avrupa da yer alan ve başkenti Minsk olan bir ülkedir. Moskova hükümetine yakınlığı ile bilinir. Beyaz Rusya Cumhuriyeti Avrupa’da idam cezası veren tek ülkedir.
Toprakları güz ve bataklık arazilere sahip, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke voblast adı altında altı bölgeye ayrılır. Ülkede Belarusça ve Rusça dilleri konuşulur. Hükumet kayıtlarına göre halkın büyük bir kısmı belli bir dine sahip değildir. Ortodoks, Protestanlık, Musevilik ve İslam inançları da bulunur.
Belarus’un nüfusu 10 milyondan azdır. En büyük şehri Minsk olarak bilinir. Ekonomi anlamında ise tarım ve üretim sektörü ağırlıklıdır. Belarus da çalışan kadınların sayısı erkeklerden daha fazladır.

Belarus Hakkında Bazı Temel Bilgiler

Belarus, Beyaz Rusya ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti Kuzey Avrupa içerisinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti Minsk adındaki kenttir. Ülke komşu olarak Polonya, Letonya, Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler ile çevrilmiştir.
1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülke gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmak adına adımlar atmış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmeyi başarmıştır. Ayrıca Belarus içerisinde halen idam uygulanmakta ve Avrupa içerisinde idam cezası vermekte olan tek ülkedir. Ülkenin herhangi bir şekilde denize kıyısı bulunmamaktadır.
Ülkenin sahip olduğu toprakla düz ve geniş bataklık araziler ile kaplıdır. 2005 yılında yapılmış olan bir tahmine göre ülkenin yaklaşık olarak %40’lık bir dilimi ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ülke içerisinde 11 bin adet göl mevcuttur.
Ülke toprakları üzerine 6. Ve 8. Yüzyıllar içerisinde şu anki Ukrayna ve Polonya bölgelerden gelmiş olan Beyaz Ruslar’ın atası olan Slav kavimler bu ülke toprakları üzerine yerleşmeye başladı. Daha önceleri buralarda yaşamakta olan diğer kavimleri Slavlaştırdılar.

Belarus ile ilgili İlginç Bilgiler