SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Avustralya

Yerel Saat
(GMT+10)
Kur Farkı
1 Avustralya Doları : 3,93 TL
Priz Tipi
I Voltaj : 230 V
Nüfus
24,6 milyon (2017)
Diller
İngilizce
Para Birimi
Avustralya Doları
İklim
Alp iklimi, Muson iklimi,

Resmi adı Avustralya Milletler Topluluğu‘dur. Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Avustralya‘nın en büyük şehri Sidney‘dir. Devlet yapısı Anayasal Monarşi (federal) sistemi vardır. Avustralya’nın nüfusu 24,6 milyon (2017)’dir. Avustralya‘da kullanılan para birimi Avustralya Doları‘dır. Avustralya’nın telefon kodu +61’dir. Avustralya‘nın kodu AU (AUS)’dur.

Avustralya’nın Coğrafi Konumu


Avustralya, dünyadaki bütün kıtayı kapsayan tek ülke konumundadır. Dünyadaki en büyük ülkelerden biridir. Her ne kadar doğal kaynaklar açısından zengin ve verimli bir araziye sahip olsa da, Avustralya’nın üçte birinden fazlası çöldür.

Çoğu Avustralya şehri ve çiftliği, iklimin daha rahat olduğu güneybatı ve güneydoğuda yer almaktadır. Kuzeydoğuda yoğun yağmur ormanları vardır. Ünlü taşra bölgesi (uzak kırsal alanlar), kavurucu sıcaklıklar, az su ve neredeyse hiç bitki örtüsü olmayan ülkenin en büyük çöllerini içermektedir.

Avustralya‘nın doğu ve güneydoğu kenarı boyunca koşmak Büyük Bölünme Aralığıdır. Bu 2.300 kilometrelik (3.700 kilometrelik) dağ, Avustralya‘nın en önemli nehirlerine ve dünyanın en büyük yeraltı suyu kaynağı olan Büyük Artezyen Havzasına su göndermektedir.