Avustralya

Yerel Saat
(GMT+10)
Kur Farkı
1 Avustralya Doları : 3,93 TL
Priz Tipi
I Voltaj : 230 V
Nüfus
24,6 milyon (2017)
Diller
İngilizce
Para Birimi
Avustralya Doları
İklim
Alp iklimi, Muson iklimi,

Avustralya Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adı Avustralya Milletler Topluluğu’dur. Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Avustralya’nın en büyük şehri Sidney’dir. Devlet yapısı Anayasal Monarşi (federal) sistemi vardır. Avustralya’nın nüfusu 24,6 milyon (2017)’dir. Avustralya’da kullanılan para birimi Avustralya Doları’dır. Avustralya’nın telefon kodu +61’dir. Avustralya’nın kodu AU (AUS)’dur.

Avustralya Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Avustralya, dünyadaki bütün kıtayı kapsayan tek ülke konumundadır. Dünyadaki en büyük ülkelerden biridir. Her ne kadar doğal kaynaklar açısından zengin ve verimli bir araziye sahip olsa da, Avustralya’nın üçte birinden fazlası çöldür. Çoğu Avustralya şehri ve çiftliği, iklimin daha rahat olduğu güneybatı ve güneydoğuda yer almaktadır. Kuzeydoğuda yoğun yağmur ormanları vardır. Ünlü taşra bölgesi (uzak kırsal alanlar), kavurucu sıcaklıklar, az su ve neredeyse hiç bitki örtüsü olmayan ülkenin en büyük çöllerini içermektedir. Avustralya’nın doğu ve güneydoğu kenarı boyunca koşmak Büyük Bölünme Aralığıdır. Bu 2.300 kilometrelik (3.700 kilometrelik) dağ, Avustralya’nın en önemli nehirlerine ve dünyanın en büyük yeraltı suyu kaynağı olan Büyük Artezyen Havzasına su göndermektedir.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya’ya gidebilmek için gerekli olan vize başvuruları, Avustralya Büyükelçiliği resmi internet adresinden online olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte, başvuru dosyalarının Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliği Vize Ofisi’ne hazır bir şekilde posta ile gönderip o şekilde de yapabilirsiniz. Avustralya vize başvurusu için online olarak başvuru yapanların işlemlerine öncelik tanındığından, internet üzerinden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Avustralya vize başvuruları turistik, iş ziyareti, kısa süreli çalışma, yatırım, tıbbi ziyaret, eğitim-araştırma, aile, arkadaş ziyareti ve dil eğitimi gibi sebeplerle geniş bir çerçeve de yapılabilmektedir. Bu nedenle, alınmak istenen vize türüne göre çeşitli farklılıklar içermektedir.

Belgeler

 • Pasaport(Seyahat dönüşünden itibaren 6 ay daha geçerli ve en az 2 sayfası boş)
 • 2 adet 3,4*4,5 cm ölçülerinde biometrik fotoğraf (en geç 1 ay içerisinde çekilmiş olacak)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Vize başvuru dilekçesi
 • Vize ücretinin( gişede veya elektronik ortamda)
 • Aktif olarak kullanılan bir banka hesabının son 3 aylık hesap hareketleri dökümü ve en az 3000 TL’lik bakiye
 • Mali durumu gösteren tapu, araç ruhsatı vb. fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği(Nüfus Müdürlüklerinden alınabilir.)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Varsa Avustralya’da ziyaret edilecek kişiden gelen davetiye
 • Konaklamanın yapılacağı yer ile ilgili belgeler
 • Seyahat belgeleri
 • İngilizce olmayan tüm belgelerin yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş ve onaylanmış hali
 • Kişi maaşlı çalışan ise; maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi gibi iş durumunu gösteren ek belgeler
 • Kişi iş yeri sahibi ise; vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi vb. ek belgeler
 • Kişi emekli ise; emekli maaşını gösterir belgeler
 • Kişi öğrenci ise; diploma fotokopisi, varsa transkript, yurt dışı seyahati süresince kendisine sponsor olacak kişinin kişisel ve mali bilgilerini gösteren dökümler, eğitim için gidiliyorsa kabul edildiği okul veya eğitim programına dair belgeler gibi ek evraklar
 • 18 yaş altındaki çocuklar için; ebeveynleri veya yasal vasisi tarafından noterden alınmış muvaffakatname

Vize başvuruları, herhangi bir aksaklık yaşanmaması halinde ortalama 20 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.  Seyahat planında sıkıntı yaşanmaması için başvuruların seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

Uçak Bileti

 • Ankara Sidney Uçuşları: 21 saat 15 dakika
 • İzmir Sidney Uçuşları: 22 saat 5 dakika
 • İstanbul Sidney Uçuşları: 19 saat 5 dakika
 • Ankara Melbourne Uçuşları: 21 saat 10 dakika
 • İstanbul Melbourne Uçuşları: 19 saat 10 dakika

Türkiye ve Avustralya arasında en sık uçan havayolu firmaları, Türk Hava Yolları, Qantas Airways, Emirates, Jetstar ve V Australia. En popüler parkur İstanbul – Sidney olup, Qatar Airways ve Emirates bu hatta en çok uçan hava yollarıdır.

Türkiye ve Avustralya arasında önümüzdeki 3 aylık dönemde en düşük fiyatlı tek yön uçuşu 24 Haziran 2020 tarihinde İzmir Sidney arasında olup 2.068 TL’dir. En düşük gidiş dönüş bilet ise İstanbul Melbourne arasında olup 4.250 TL’dir.

Avustralya Bölgeleri ve Şehirleri

Avustralya Popüler Gezi Rotaları & Turları

Avustralya’da Konuşulan Diller?

Avusturalya’nın resmi dili İngilizce’dir. İngilizce nüfusun yaklaşık yüzde 81’i İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca ülkede %12 oranında yerli dilleri konuşulmaktadırlar. Aborjin yerlilerinin konuştuğu dilin yanı sıra ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da çeşitli azınlık grupları tarafından konuşulmaktadır.

Avustralya Gece Hayatı

Avustralya’daki Kültürel Etkinlikler

Avustralya kültürü, Avustralyalılar sporları sevmelerinin yanında, sanat ile de çok ilgi duymaktadırlar. Sinemadan edebiyata, müzikten tiyatroya, danstan görsel sanatlara kadar Avustralya’nın çeşitli şehirleri güzel bir kültür çeşitliliği sunmaktadırlar. Ülke çapında nelerin bulunduğu hakkında biraz fikir edinmeniz için aşağıdaki bölümde biraz bilgi vermeye çalıştık, görsel sanatlara odaklanarak her şehirde Avustralya sanatını temsil eden galeriler ve müzeler ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Listelenen yerlerdeki kalıcı koleksiyonları gezmek ücretsizdir. (Adelaide’deki Migration Museum hariç).  Yazının devamı için lütfen tıklayınız.

Avustralya İklimi ve Hava Durumu

Avustralya’da, tropik kuzey bölgelerinden daha iç bölgelerin kuru boşluklarına ve güneydeki sıcak alanlara kadar çok çeşitlilik gösteren farklı iklim bölgeleri bulunmaktadır. Avustralya’da Mayıs ayından Ekim ayına kadar kış yaşanmaktadır ve Temmuz ayında hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyeye ulaşmaktadır. Yüksek dağlık kesimler, 5 ila -5 derece arasında değişen sıcaklıklarıyla en soğuk olan bölgelerken, tropik kesimlerde sıcaklık derecesi, ortalama 5 ila 30 derece arasında değişerek sürekli olarak artı seviyesindedir. Yılın yarisini kaplayan yaz süresince (Kasımdan Nisana kadar), Avustralya’nın güney kesimleri Ocak ile Şubat aylarında en yüksek ortalama sıcaklıklarını yasarken, Aralık ayini kuzeydeki en sıcak ay olarak geçirilmektedir.

Avustralya Mutfağı

Avustralya’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Avustralya’nın Kısa Tarihi

Avustralya’nın tarihi yaklaşık 40 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Aborjinlerle başlayan etnik ve kültürel zenginleşme ile dünyanın her yerinden yaklaşık 20 bin yıl öncesinden başlayan göçlerle birleşerek dünyanın en çok kültür çeşitliliğine sahip olan Avustralya’yı doğurmuştur. Şimdi Avustralya’nın kısa tarihine bir göz atalım.

Resmi kayıtlara göre Avustralya’nın karasını ilk gören kişi Hollandalı Willem Janzsoon’dur. Cape York Yarımadası’nı 1606 yılında gören Janzsoon sonrası Hollandalılar XVII. yüzyıl boyunca tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritalandırmasını gerçekleştirmiştir ancak yerleşmekle ilgili bir atılımda bulunmamışlardır. Yazının devamı için lütfen tıklayınız.

Avustralya Ekonomisi & Para Birimi

Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılık ön plandadır. Dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, büyük ölçüde et, günlük ürünler, tahıl, meyve, sebze ve şeker ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Avustralya enerji kaynakları ve mineraller açısından çok zengindir. Dünyanın en büyük kömür ve elmas ihracatçısı konumundadır. 1 Avustralya Doları 3,92 Türk Lirasına denk gelmektedir. Amerikan Dolarından daha az değeri vardır. 1 Avustralya Doları 0,67 ABD Dolarına denk gelmektedir. Yazının devamı için lütfen tıklayınz.

Avustralya Din ve İnanç

Avusturalya’da kabul edilen resmi bir din yoktur. Ülke nüfusunun yüzde 61’lik dilimini Hristiyanlar’dan oluşturmaktadır. Hristiyan nüfusun yüzde 25’lik büyük çoğunluğu ise Katoliktir.

Avustralya’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Avustralya Yeni Yıl Tatili

İsminden de anlaşılacağı gibi yeni yılın başlangıcını kabül eden Ocak ayının ilk günü Avustralya için de resmi tatil olmaktadır.

Avustralya Günü

Her yıl 26 Ocak günü coşkuyla ve heyecanla kutlanan bir gündür.  Avustralya Yerlililer Birliği Günü, Kurtuluş Günü gibi isimler de verilmiştir. 1788 yılında İngilizlerin Avustralya’ya ilk ayak bastıkları günün anısı adına kutlanmaktadır. Günümüzde farklı ulusları bünyesinde bulunduran Avustralya bu günü çok uluslu olmanın önemi, toprak bütünlüğüne sahip olmak hakkında bilinç artıracak kutlamalar yapmaktadırlar. Resmi olarak tatil  26 Ocak günü hafta sonuna denk geldiğinde takip eden Pazartesi günü tatil yapılmaktadır.

Avustralya Canberra Günü

Canberra günü her yıl Mart ayının 2. Pazartesi günü Avustralya’nın başkent bölgesinde kutlanan resmi bir tatildir. Canberra günü Avustralya’nın başkentinde insanların güzelliğini, kültürünü kutlamak amacıyla yapılmakta olan Canberra festivalinin günü olarak görmek mümkündür. Bu festivalde sergiler, spor müsabakaları, müzik, film, dans, tiyatro gibi birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Avustralya Paskalya Bayramı

Paskalya Pazartesisi biten Hristiyan alemi için çok önemli olan bayramlardan biridir. Paskalya Bayramında İsa Peygamber’in çarmıha gerilişinin ardından 3 gün sonra dirilmesi kutlanmaktadır. Yaygın olarak renkli renkli boyanan Paskalya yumurtaları tüm dünya tarafından bilinmektedir. Paskalya’nın kutlandığı gün her yıl değişirken 21 Mart’ta dolunayın görünmesinin ardından ilk Pazar günü kutlanmaktadır.

Avustralya Anzak Günü

Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki savaştan dolayı yitirilen asker ve sivillerin anısına kutlanan bir bayramdır. 25 Nisan günü kutlanan Anzak günü de resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

Avustralya Kraliçe’nin Doğum Günü

Kraliçe II. Elizabeth Avustralya ülkesinin de kraliçesi olduğu için doğum günü resmi tatil olarak kutlanmaktadır. Kraliçe’nin doğum günü her yıl Haziranın 2. Pazartesisi olarak kutlanır.

Avustralya Noel Günü

Noel her yıl 25 Aralık tarihinde kutlanmakta olup Hz İsa’nın doğumu olarak kutlanmaktadır. Hristiyan olmayan toplumlarda da kutlanmaya devam edilen bu Noel dini olmayıp sadece eğlence amaçlı yeni yılı karşılamak amacıyla kutlanmaktadır.

Avustralya Boxing Day (Noel Ertesi)

Boxing Day Noel tatilinin sonraki günü, alışveriş bayramı olarak kullanılmakta olan tatildir. 26 Aralık günü hediye kutularının açılması amacıyla tatil olmuştur. 26 Aralık tarihinde oluşan tatilde büyük alışveriş merkezlerinde ve caddelerde bulunan mağazalar indirimlerle müşterilerini memnun etmek için çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra bugün okullar ve diğer resmi kuruluşlar tatil yapmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!