Arjantin

Yerel Saat
(GMT-3)
Kur Farkı
1 Arjantin Pesosu : 0,10 TL
Priz Tipi
C ve I tipi ( 220V)
Nüfus
44,27 milyon (2017)
Diller
İspanyolca
Para Birimi
Arjantin Pesosu
İklim
Subtropikal ve Subpolar İklim

Arjantin Hakkında Temel Bilgiler

Arjantin Güney Amerika’nın güneyinde And dağları ile Atlas Okyanusu arasında bulunmaktadır. Arjantin Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük toprağına sahiptir. Arjantin’in Başkenti Buenos Aires’tir. Yaklaşık 41 milyon nüfusa sahiplik yapan Arjantin, çok uzun bir sahil şeridine sahip bir ülke konumundadır. Bu ülke Latin Amerika’nın en gelişmiş ve varlıklı ülkelerinden biri olmasına rağmen, enflasyon ve yüksek işsizlik oranına sahip. Arjantin’de resmi dil olarak İspanyolca kullanılmaktadır.  Para Birimi olarak da Arjantin Pezosu kullanılmaktadır. Ek olarak Arjantin ziyaretiniz sırasında yanınızda nakit USD bulundurmanızı öneririz. Çünkü burada yabancı kredi kartlarını kullanırken bankanız düşük kurdan hesaplanıyor ve zarar edebililirsiniz. Arjantin Türkyie’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Arjantin Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nın güney ucunda, And Dağları ile Atlas Okyanusu’nun arasındadır. Kuzeybatıdan Bolivya, kuzeydoğudan Paraguay, doğudan Brezilya, Uruguay ve Atlas Okyanusu, güney batıdan da Şili ile çevrilidir. Türkiye’den Arjantin’e seyahat edecekseniz eğer ülkeye seyahat ederken Arjantin Vizesi almanıza gerek yoktur. Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alan Arjantin’e umumi pasaport dahilinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.90 günü aşan seyahatleriniz için Arjantin Vize işlemlerinizi Arjantin Konsoloslukları veya Vize Merkezleri aracılığı ile yapmanız gerekmektedir. Arjantin’e seyahat edecek olan kişiler genellikle ulaşım bakımından havayolu firmalarını tercih etmekte. Çünkü kara ve deniz ulaşımıyla ülkeye varışınız günler sürebilir. Ülkemizden Arjantin’e aktarmalı ve aktarmasız birçok uçuş bulunmaktadır. Genellikle Arjantin yolculuğu uçakla 7-8 saat sürmektedir. Bu nedenle sizler de Arjantin Uçak Bileti satın alarak ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Arjantin’in birçok eyaletinde havaalanı bulunmaktadır. Fakat en çok uçuş yapılan havaalanları şöyledir;

 • Buenos Aires
 • Cordoba
 • San Carlos
 • Mendoza
 • Salta

Bu havaalanlarına yapılan uçuşlar arasından uçak bileti araması yaparak sizler de uygun fiyatlı uçak bileti alabilirsiniz.

Arjantin  Vizesi Nasıl Alınır?

Arjantin, Türkiye’den seyahat edecek Bordo( Umumi) Pasaport, Yeşil( Hususi) Pasaport, Gri( Hizmet) pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamillerinden ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde 90 güne kadar kalış süresi için vize talep etmemektedir. Ancak sınır kapısında ücrete tabi olmayan kapı vizesi verilmektedir. 90 günü aşan süreler için ise Arjantin Konsolosluklarına başvurması ve uzun dönem vizesi için gerekli işlemleri yaptırmaları gerekmektedir.

Belgeler

Arjantin’e giderken seyahat edecek olan kişinin yanında bulundurması gereken evraklar şu şekilde sıralanmıştır;

 • Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve kapı vizesinin vurulabilmesi için 1 sayfası boş olan pasaport
 • Nüfus cüzdan fotokopisi.
 • Konaklama belgeleri.
 • Ulaşım belgeleri.
 • Seyahat Sağlık Sigortası.
 • Arjantin’de yaşayan biri varsa onun tarafından gönderilecek davetiye.

Hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine başvurulmalıdır.

Uçak Bileti

İstanbul ile Buenos Aires arası seyahat uçak ile yapılırsa uçuş süresi 15 saat, 18 dakika sürer. Bu süre rötarsız, aktarmasız ve hava şartlarının normal olduğu sadece havada geçen direkt uçuş süresidir. Ucuz uçak bileti için lütfen tıklayınız..

Arjantin Bölgeleri ve Şehirleri

Arjantin’in şehirleri arasında olan Buenos Aires ülkenin başkentidir. Arjantin, 23 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan bir ülke konumundadır.  Ülkenin en büyük şehri başkenti olan Buenos Aires’dir.  Ülkenin eyaletleri ve federal bölgelerini aşağıdan görmeniz mümkündür.

 • Buenos Aires (Federal Bölge ve Eyalet, ayrıca ülkenin en büyük şehridir.)
 • Catamarca
 • Chaco
 • Chubut
 • Cordoba
 • Corrientes
 • Entre Rios
 • Jujuy
 • La Pampa
 • La Rioja
 • Mendoza
 • Misiones
 • Neuquen
 • Rio Negro
 • Salta
 • San Juan
 • San Luis
 • Santa Cruz
 • Santiago del Estero
 • Santa Fe
 • Tucuman
 • Tierra del Fuego

Arjantin Buenos Aires

Güney Amerika kıtasının en büyük ikinci şehri olan Buenos Aires,  Arjantin’in başkentidir. Buenos Aires adı İspanyolca’dan gelmektedir. Şehrin isminin anlamı Güzel Havalar‘dır. Arjantin’in resmi nüfus sayımı sonrasında Buenos Aires’de yaşayan insan sayısının 2,7 milyon olduğu bilinmektedir. Genellikle burada yaşayan insanların büyük çoğunluğu İspanyol ve İtalyan asıllı olduğu söylenmektedir.

Arjantin Catamarca

Catamarca Arjantin’in kuzeybatısında bulunan bir şehirdir. Şehrin geçim kaynağı genellikle madencilik ve hayvancılıktan oluşmaktadır. Şehrin yer altı kaynakları bakımından bir hayli zengin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Catamarca’da Bakır ve Altın madenleri bulunabilir. Tarım da tüm şehirde önemli bir yere sahiptir. İnsanlar genellikle üzüm, ceviz, limon gibi ürünler yetiştirmektedir.

Arjantin Cordoba

Arjantin’in en büyük ikinci şehri Cordoba’dır. Şehri ziyaret ettiğinizde tarihi yapılara ve müzeleri çoğunlukla görebilirsiniz. Cordoba, Arjantin’in en çok tarihi yerini ve müzesini bulunduran şehirlerinden biri konumundadır. Birçok turist tarihi yerleri görmek için Cordoba şehriniz ziyaret etmektedir.

Arjantin Popüler Gezi Rotaları & Turları

Ushuaia – Perito Moreno Buzulu 

Kaşif Francisco Moreno’nun adını alan Perito Moreno buzulu Patagonya’nın erimeyen üç buzulundan birisidir. 30 kilometre uzunluğundaki buzul, bazen L şeklindeki “Lago Argentino” ile birleşerek doğal bir baraj özelliği göstermekte ve iki yarısını birbirinden ayırmaktadır. Nehrin olduğu taraftaki su seviyesi, gölün normal su seviyesinin 30 metre üstüne çıkmakta. Suların itilmesinden doğan büyük basınçlar, bu buzdan barajı olağanüstü bir şekilde kırabiliyor. Bu buzul kırılma döngüsü sürekli olan bir döngü değildir, bu olay senede sadece bir kerede olup 10 yıldan uzun bir sürede kendini tekrarlamakta. Perito Moreno Buzulu, Güney Patagonya Buz Alanı’nın bir parçası ve dünyanın en büyük üçüncü temiz su rezervi olarak geçmektedir. Perito Moreno Buzulu UNESCO’nun koruma altındaki dünya mirasları listesindedir.

Misiones – Iguazu Ulusal Parkı

Arjantinin Ulusal Parklarından birisi olan Iguazu Ulusal Parkı, 550 kilometrekarelik bir alana sahip bir ulusal parktır. Yerli Guarani dilinde “Büyük Sular” anlamına gelen Iguassu, Arjantin en büyük doğal güzelliklerinden biri olan Iguazu Şelalelerini anımsatmaktadır. Bu şelaleler, tropikal ormanlarla çevrilidir. 1934 yılında kurulan parkta yer alan şelaleler topluluğu, 2,7 kilometre boyunca 275 şelaleden oluşur ve çoğu 60-80 metre arasında olmak üzere aşağıya dökülmektedir. Şelalelerin en büyüğü olan “şeytanın gırtlağı” 150 metre genişliğinde ve 700 metre uzunluğundadır. İguazu Nehrinin karşısında Brezilya’nın benzer bir park olan Iguaçu Ulusal Parkı uzanmaktadır. Park alanı 10.000 yıl önceki avcı-toplayıcı Eldoradense kültürünün yaşadığı alan olarak bilinmektedir.Park, Alto Paraná Atlantik ormanları ekolojik Bölgesi içinde yer almakta olup, faunası birçok tehlike altındaki hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Iguazu, 1984 yılında Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Buenos Aries – La Boca

Arjantin’de konuşulan diller arasında olan İspanyolca ülkenin resmi dilidir. İspanyolcanın resmi dil olarak kabul edilmesindeki en büyük etken Arjantin topraklarının uzun yıllar boyunca İspanyolların hakimiyetinde olmasından kaynaklanmaktadır. Latin Amerika ülkeleri arasında yer alan Arjantin’de özellikle gençler arasında en yaygın olarak konuşulan dil İngilizcedir. İspanyolca ve İngilizcenin yanı sıra ülkede Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi dünya dilleri konuşulurken Mapudungun ve Keçuva gibi yerel diller de konuşulmaktadır. Arjantin’de konuşulan dünya dilleri ve yerel dillerin sayısının toplamı 40’tır.

Arjantin Gece Hayatı

Buenos Aires’in gece hayatı canlı ve efsanedir. Akşam yemeğinin akşam saat 9’dan önce nadiren başladığı bir ülkeden başka ne bekleyebilirsiniz ki. Bazı mahallelerde, şık bir kokteyl salonu, atmosferik eski kafe veya lüks şarap barı bulmak caddede yürümek kadar kolaydır. Gece baykuşları kendini cennete hissedecekler. Şehrin gece geç saatlerde tango mekanları ve ünlü DJ’leri sergileyen gece kulüpleri vardır. Gecenize Buenos Aires’in en eski semti San Telmo’da bulunan şehrin daha rahat barlarından bazılarına gitmeye başlayabilirsiniz. Doppelganger (yerel olarak Doppel olarak adlandırılır) negronis ve pisco sours gibi klasik kokteyllerde uzmanlaşmıştır. Sonra bir zamanlar antika bir koleksiyoncu için büyük bir depolama birimi olan Napoles Bar’a gitmenizi tavsiye ederiz.

speakeasies

Buenos Aires’te başarılı bir yeraltı bar sahnesi vardır. Çok güzel görünüyle ve eşsiz gizlilikte olan bu bar mükemmel bir yerdedir. Belkide girerken kapıyı bulmanız zorlaşacaktır.

Şehrin tartışmasız gece hayatı merkez üssü Palermo’da Harrison Speakeasy’yi bulacaksınız. Eskiden Nicky NY Sushi’nin altında gizlendiği bilinen tamamen gizli, lüks bir mekandı. Güvenliği geçmek sadece üyelere özeldir. Girişiniz biraz zorlaşabilir, ancak içeri girmeyi başarırsanız inanılmaz kokteyllere ve göz alıcı atmosfere karşı karşıya kalacaksınız.

Şehrin en yeni sıcak noktası Uptown’da sıraya girmeye başlamadan önce Verne Club’ı yazarından ilham alan menüsü ve tadına bakmayı deneyebilirsiniz.. Beklemek sinir bozucu olabilir, ancak içeri girdikten sonra New York metrosuna tren, turnike ve kentsel grafiti ile dolu tam bir saygı duyacaksınız.

Villa Crespo’da sakin, ağaçlıklı bir sokakta yer alan 878 yoldan çıkabilir, ancak şehirdeki en misafirperver ve rahat yeraltı barıdır.

Kulüpler

Palermo’da depo tarzı bir yer olan Rosebar, Buenos Aires’in gece kulüpleri caddesi Niceto Vega’nın hemen köşesinde, kulübe gitmek için ideal bir yerdir. Görmek ve görülmek için eski favori Club 69’a gidin ya da müzik önemli olan her şeyse, evlerini ve teknolarını ciddiye alan kulüplerin uğrak yeri olan Under Club’a gidin.

Canlı müzik düzeltmeniz için Makena Cantina Club’ı deneyin, ardından Cumartesi günü Bayside Nightclub olan bir sahil barı Terazas del Este’ye doğru yola çıkın.

Gay Buenos Aires

Buenos Aires, Latin Amerika’daki gece hayatı sahnesine iyi yansıyan en eşcinsel dostu şehirlerden birisidir. Erken kuş sulama deliği San Telmo’daki Pride Café’dir, ancak gerçek parti gece geç saatlerde gerçekleşir – Recoleta’daki Glam, elektronik ve Latin pop için erkeklerin favorisidir veya Palermo’daki Sitges’te bir drag şovu yakalar.

Milongalar

Tango olmadan bir Arjantin gecesi olmazdı, bu yüzden geceyi dans etmek için tasarlanmış bir milonga (tango evi) gitmenizi tavsiye ederiz.

Maldita bir klasik ve canlı orkestrası El Atronfe bir kalabalık çekiyor. Salı günleri “Tango Queer”. Yeni başlayanlar için en iyi yer, rahat ve gayri resmi havasıyla tanınan La Cathedral’dir. Eğer bir gece kuşu değilseniz, El Beso’nun matematiksel milonga’sına, dansın pazartesiden cumartesiye 15: 00’da başladığı Callao metro durağının yakınında gidebilirsiniz. Bütün gece bir etkinlik için Salı geceleri gitmenizi tavsiye ederim.

Arjantin’deki Kültürel Etkinlikler

Meksika, Peru ve Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerinin aksine, Arjantin daha az yerli insan ve Avrupa’dan gelen büyük bir nüfusa sahiptir. Nüfus çoğunlukla İtalya, İspanya ve Almanya’dan gelen, Avrupa kökenli insanların %95 kadarından oluşmaktadır. Yerli nüfusun büyük kısmı Avrupalıların getirdiği hastalıklardan vefat etmiştir. Nüfusun yaklaşık yarısı Buenos Aires çevresindeki bölgede yaşamaktadırlar. Buenos Aires, Avrupa etkileri nedeniyle “Güney Amerika’nın Paris’i” olarak adlandırılmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız..

Arjantin İklimi ve Hava Durumu

Arjantin topraklarının büyük bir yüz ölçümüne yayılması nedeniyle bölgeler arası iklim farklılıkları bulunmaktadır. Arjantin’in güney kesimleri genellikle nemlidir. Arjantin ikliminin yarattığı sıcaklıklar güney kesimlerde düşük olarak seyreder ve yıl boyunca fazla değişime uğramaz. Arjantin’de ilkbahar Eylül ve Ekim aylarında, yaz ise Aralık ve Ocakta başlar. Buenos Aires mart ve mayıs, eylül ve kasım ayları en uygun iklim koşullarına sahiptir.

Arjantin Mutfağı

 • Arjantin Mutfağı, genellikle ete dayalı bir mutfaktır. Ülke dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesi olduğu için üretimin tüketime dönüştüğü düşünüldüğünde bunun mutfak kültürüne de çok hızlı bir şekilde yansıdığı görülmektedir. Arjantin’de kişi başına yılda 55 kg sığır eti tüketimi düşmektedir.
 • Ülke mutfağı genellikle İngiliz ve İspanyol mutfaklarından etkilenmiştir. Bunun yanı sıra komşu ülkelerin mutfaklarından etkilenen ve bu mutfakları da etkileyen Arjantin’de birçok lezzetli yiyecek bulunmaktadır.
 • Arjantin’de yapılan yemekler genellikle uzun süreler boyunca pişirilmektedir. Ülkede domuz, tavuk, inek ve sığır etinden yapılan yemekler genellikle 6-7 saat boyunca pişirilmektedir.

Empanada

İspanyol mutfağının etkileriyle Arjantin mutfağına da giren bir yemektir. Genellikle tüketimi fazla olan bu yemek tüm Güney Amerika ülkelerinin mutfağında yer almayı başlamıştır.  Empanada, genellikle hamur içine koyulan et, kıyma ve sebzelerin fırında pişirilmesiyle yapılmaktadır. Arjantin genelinde bu yemek fırında pişirilerek yapılsa da kızartarak yapanlara da rastlamanız mümkündür. Fakat Arjantin seyahatiniz esnasında Empanada tüketmek isterseniz kesinlikle fırında yapılanlardan yemenizi tavsiye ediyoruz.

Choripan

Genellikle Buenos Aires’in Boca bölgesinde en çok karşınıza çıkacak yemek türüdür. Türk mutfağındaki sucuk ekmeğe benzese de içinde domuz eti bulunmaktadır. Eğer İslamiyet inancına sahip bir kişiyseniz Arjantin’de choripan yememenizi öneririz fakat farklı bir dine mensupsanız eğer bu eşsiz lezzeti denemeden ülkeden dönmemenizi öneririz.

Locro

Arjantin mutfağında oldukça çok tüketilen Locro, bir çorba türüdür. Fakat Locro, bizim alıştığımız Türk mutfağı çorbalarından biraz daha koyu kıvamda yapılmakta. İçerisine mısır, havuç gibi malzemeler koyulan Locro genellikle kış aylarında tüketilmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Mate Çayı

Arjantin’in vazgeçilmez içeceklerinden olan Mate çayı, genellikle ülkede en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Mate çayı tüketimi son zamanlarda arttığı için İstanbul’da Kapalıçarşı’daki aktarlarda bu çayı bulma ihtimaliniz mevcuttur. Fakat Arjantin’de içeceğiniz mate çayına benzemeyeceğini söyleyebiliriz. Siz de ülkeye seyahat edecekseniz hem detoks etkisi olan hem de eşsiz bir tadı olan bu çayı denemeden dönmeyin deriz.

Şarap

Arjantin’e kadar gitmişken Mendoza şehrine gidebilir ve ülkenin en güzel şaraplarını içebilirsiniz.

Arjantin’de Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

 • Arjantin’den alınacak hediyelik eşyalar listesi bir hayli kabarık olsa da bu bölümde size en makul fiyatlarda alabileceğiniz eşyaları önereceğiz. Genellikle ülkede en çok tüketilen içeceklerden birisi olan Mate çayının ülkemizde yarım kilosu yaklaşık 100-200 lira aralığında satılmakta.
 • Arjantin’e gideceğinizi düşünürsek sevdiklerinizin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kolay bir şekilde toksinlerinden kurtulmasına yardımcı olacak olan bu çayı hediye olarak onlara alabilirsiniz.
 • İkinci bir hediyelik eşya önerimizi de tabi ki Arjantin Şaraplarından yana kullanabilirsiniz. Fransız Şaraplarıyla neredeyse yarışacak olan Arjantin şaraplarını Mendoza şehrinden satın alabilirsiniz.
 • Ülkeyi temsil eden bayraklar ve magnet alabilirsiniz.

Arjantin Ekonomisi & Para Birimi

Arjantin‘de ekonomik durum, Brezilya ve Meksika’dan sonra Latin Amerika’nın en büyük üçüncü ve Güney Amerika kıtasının Brezilya’dan sonra en büyük ikinci ekonomisini oluşturmaktadır. Ekonomik alandaki inişli çıkışlı statüsüne rağmen ülke genel itibarıyla yüksek bir potansiyele sahip bir ülkedir. Kurşun, çinko, kalay, bakır, petrol, demir, manganez, uranyum gibi zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Dünyanın en iyi balıkçılık alanlarından bir ülke olarak 4.650 kilometrelik kıyı şeridi ve daha birçok özelliği ile Arjantin, önümüzdeki süreçte dünyanın en önemli ekonomileri arasına girmesi beklenen bir ülke konumundadır. Zaten XX. yüzyılın başlarından itibaren yakaladığı yükselme ile Arjantin dünyanın en zengin ülkelerinden biri konumuna yükselmiştir, ancak birkaç sene içerisinde yaşanan durgunluk ve siyasi süreçler ekonomiyi olumsuz etkilemiştir. Son yıllarda Arjantin‘de büyüme rakamlarında inişli çıkışlı bir grafik sergilenmekte olup, enflasyon ve yoksulluk oranları yüksek seyretmektedir. Gelir dağılımı arasındaki fark açılmaktadır. Ayrıca yüksek kamu borçları ve ekonomi politikalarındaki küresel müdahaleler de ülkeyi olumsuz etkilemektedir.

Arjantin ekonominin ana maddeleri, tarım ve tarıma dayalı sanayilerdir. Millî gelirin %10’u tarım, %30’u sanayi, %60’ı ise hizmet sektöründen elde edilmektedir. Son yıllarda tarım ürünlerinin fiyatlarında görülen artış, Arjantin ekonomisine katkı sağlamıştır. Başlıca tarım ürünleri soya fasulyesi, mısır, ayçiçeği, limon, tütün, üzüm, yer fıstığı, buğday ve çaydan oluşmaktadır. Öte yandan ülkede balıkçılık ve hayvancılık sektöründe’de gelişmiştir. El işi ürünler genellikle Arjantin’in birçok pazarında satılmaktadır. Ülkedeki seyahatiniz esnasında deriden yapılmış birçok çanta ve çarığı da hediyelik eşya olarak tercih edebilirsiniz. Arjantin’in para birimi Arjantin Pesosu’dur. Arjantin para birimi olan Arjantin Pesosu’nun kısaltması ARS’dir ve para $ işaretiyle gösterilmektedir. 1 Arjantin Pesosu 100 cenvatosa bölünür. Ülkenin para birimi olan Peso, Central Bank OF Argentina tarafından denetlenmektedir. 1 Ocak 1992 tarihinden beri kullanılan Arjantin pesosunda 6 adet madeni para ve 8 adet ise kâğıt para bulunmaktadır.

Arjantin Din ve İnanç

Arjantin‘de din dağılımı %94 Hristiyan, %2 Yahudi, %1 Müslüman, %3 diğer (Son yıllarda Hristiyan nüfusun ciddi biçimde ateizme kaydığı bilinmekle birlikte, bu konuda kesin veriler bulunmamaktadır.)

Arjantin’de dini inançlar arasında en yaygın din Hristiyanlıktır. Ülke halkının %92’lik kısmı Hristiyanlığın Katolik mezhebine mensuptur. Nüfusun %2’lik kısmı Protestan mezhebine mensupken %2si de Yahudi’dir. Arjantin nüfusunun %4’lük kısmı ise herhangi bir dine inanmadığını belirtmektedir. Arjantin’e seyahat edecekseniz eğer ülkedeki insanların dini inanışlarına göre yaptığı birçok tarihi eseri görebilirsiniz.

 • Plata Katedrali
 • Basílica del Santísimo Sacramento
 • Iglesia de Los Capuchinos
 • Catedral Metropolitana
 • Catedral Basilica de Nuestra Senora del Valle
 • Iglesia Nuestra Senora de La Candelaria de La Vina
 • Our Lady of the Rosary Chapel of Candonga

gibi katedral ve kiliseler ülkedeki inançlarla beraber şekillenmiş yapılardır. Sizler de seyahatinizde bu kilise ve katedralleri gezebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Arjantin’de Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

 • 1 Ocak: Yeni yıl.
 • 27 Şubat: Karnaval pazartesisi.
 • 24 Mart: Adalet Günü
 • 14 Nisan: Katoliklerin Kutsal Günü
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 25 Mayıs: 1810’da Buenos Aires’teki ilk özerk hükümetin kuruluş yıldönümü
 • 20 Haziran: Milli bayrak Günü
 • 9 Temmuz: 1816’da Arjantin‘in İspanya’dan bağımsızlığını kazanma yıldönümü.
 • 20 Kasım: Millli Egemenlik Bayramı
 • 25 Aralık: Noel

Bayramların tarihleri yıllara göre değişiklik göstermektedir.

Arjantin’in Kısa Tarihi

İspanyollar 1516’yılına kadar ve 300 yıl boyunca ülkeyi yönetti. 1806’da İngiliz bir güç Buenos Aires’teki İspanyol ordusunu güçlendirdi ve Falkland Adaları olarak da adlandırılan Malvinas Adaları’na saldırdı. Yerel halk başkenti yeniden ele geçirdi ancak adaların kontrolünü asla geri alamadı. Bu olaylar İspanya’nın Arjantin’e olan tutkusunun gevşemesine yol açtı.

1810’da Napolyon’un güçleri İspanya’daki bütün büyük İspanyol şehirlerini fethetti ve Arjantin halkı ülkelerinin kontrolünü ele geçirmek için yetkilendirildi. 1816’da bağımsızlık kazandılar.

1946’da Juan Perón, işçi sınıfı ile olan popülerliğinden dolayı başkan oldu. Evita olarak bilinen eşi Eva, bir vakıf kurdu ve fakirlere para ve fayda sağladı. 1952’de kanserden öldüğünde, insanlar çok üzülmüşlerdi. Arjantin’deki bütün fakirlere umut vericiydi. Juan Perón güçlerini artırmaya çalıştıktan sonra görevden alındı. Görevinden ayrıldıktan sonra bile takipçileri siyasi güç için savaşmaya devam etti.

Şiddetli yılların ve yakın iç savaşın ardından, Perón başkan seçildi ve yeni karısı Isabel başkan yardımcısı oldu. Birden öldü ve Isabel başkan oldu ve yakında ülke ekonomisi dağıldı.

Ordu, 1976’da ülkenin kontrolünü ele geçirdi ve 20.000-30.000 devrimcinin veya sempatizanın öldürüldüğü “şiddetli savaş” olarak adlandırılan bir şiddet dönemi başladı.

1982’de Arjantin Devlet Başkanı General Leopoldo Galtieri, İngilizlerin kavga etmeyeceğini düşünerek Atlantik Okyanusu’ndaki Falkland Adaları’nı işgal etti. Galtieri yanlış hesapladı ve İngiliz kuvvetleri kolay bir zafer kazandı. Yenilgiden sonra, ülke demokrasi ve sivil idare yönüne geçti.

 

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!