SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Arjantin

Yerel Saat
(GMT-3)
Kur Farkı
1 Arjantin Pesosu : 0,10 TL
Priz Tipi
C ve I tipi ( 220V)
Nüfus
44,27 milyon (2017)
Diller
İspanyolca
Para Birimi
Arjantin Pesosu
İklim
Subtropikal ve Subpolar İklim

Resmi adı Arjantin Cumhuriyetidir.

Hükumeti Cumhuriyettir.

Arjantin‘in başkenti Buenos Aires’dir.

Resmi dili İspanyolca’dır.

Para birimi Arjantin Pesosu’dur.

Ülkenin yüz ölçümü 2,780,400 kilometre karedir.

Arjantin, Güney Amerika’nın güney kesiminde bulunan geniş bir ülkedir.

Arjantin Coğrafyası

Arjantin, Güney Amerika’nın güney kesiminde bulunan geniş bir ülke konumundadır. Dünyanın sekizinci en büyük ülkesidir, Brezilya’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci ülkesi ve ABD’nin üçte biri kadardır. Arjantin, And Dağları ve Şili tarafından batıya sınırlanmıştır.

And Dağları’nın doğusunda, ülkenin içi düz, Pampalar adı verilen verimli otlaktır. Ülkenin doğu sınırı Atlantik Okyanusu‘dur. Bolivya kuzeybatıda, Paraguay kuzeydedir. And Dağları’nın Cordillera adı verilen yüksek dağ omurgası, Şili ile 3,195 mil (5,141,9 kilometrelik) sınırında doğal bir sınır oluşturur.

Ülke dört bölgeye ayrılmıştır: And Dağları, Kuzeyi, Pampalar ve Patagonya. Pampalar tarım yürekleridir.

Arjantin’in Tarihi

İspanyollar 1516’yılına kadar ve 300 yıl boyunca ülkeyi yönetti. 1806’da İngiliz bir güç Buenos Aires‘teki İspanyol ordusunu güçlendirdi ve Falkland Adaları olarak da adlandırılan Malvinas Adaları‘na saldırdı. Yerel halk başkenti yeniden ele geçirdi ancak adaların kontrolünü asla geri alamadı. Bu olaylar İspanya’nın Arjantin‘e olan tutkusunun gevşemesine yol açtı.

1810’da Napolyon’un güçleri İspanya’daki bütün büyük İspanyol şehirlerini fethetti ve Arjantin halkı ülkelerinin kontrolünü ele geçirmek için yetkilendirildi. 1816’da bağımsızlık kazandılar.

1946’da Juan Perón, işçi sınıfı ile olan popülerliğinden dolayı başkan oldu. Evita olarak bilinen eşi Eva, bir vakıf kurdu ve fakirlere para ve fayda sağladı. 1952’de kanserden öldüğünde, insanlar çok üzülmüşlerdi. Arjantin‘deki bütün fakirlere umut vericiydi. Juan Perón güçlerini artırmaya çalıştıktan sonra görevden alındı. Görevinden ayrıldıktan sonra bile takipçileri siyasi güç için savaşmaya devam etti.

Şiddetli yılların ve yakın iç savaşın ardından, Perón başkan seçildi ve yeni karısı Isabel başkan yardımcısı oldu. Birden öldü ve Isabel başkan oldu ve yakında ülke ekonomisi dağıldı.

Ordu, 1976’da ülkenin kontrolünü ele geçirdi ve 20.000-30.000 devrimcinin veya sempatizanın öldürüldüğü “şiddetli savaş” olarak adlandırılan bir şiddet dönemi başladı.

1982’de Arjantin Devlet Başkanı General Leopoldo Galtieri, İngilizlerin kavga etmeyeceğini düşünerek Atlantik Okyanusu’ndaki Falkland Adaları’nı işgal etti. Galtieri yanlış hesapladı ve İngiliz kuvvetleri kolay bir zafer kazandı. Yenilgiden sonra, ülke demokrasi ve sivil idare yönüne geçti.