Amerika Birleşik Devletleri

Yerel Saat
(GMT-4)
Kur Farkı
1 ABD Doları : 5,68 TL
Priz Tipi
A, B 110 V
Nüfus
327,2 milyon (2018)
Diller
İngilizce
Para Birimi
ABD Doları
İklim
Karasal İklim, Tropikal İklim, Akdeniz İklimi,

Amerika Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri sahip olduğu 9,8 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle birlikte dünyanın en büyük ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Dünya üzerinde en fazla göç alan ülkelerden bir tanesi olan ülke içerisinde çok sayıda farklı kültür bulunmaktadır.
Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkeleri takip eden ve dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan Amerika içerisinde toplam 50 eyalet ve 1 federal bölge bulunmaktadır. Amerika federal anayasal cumhuriyettir. Amerika içerisinde bulunmakta olan federal bölge Washington DC bölgesidir.
Ülke içerisinde bulunmakta olan bu 50 eyaletin 48 tanesi birlikteyken bu eyaletler içerisinde bulunan diğer ikisi ise Hawaii Adaları ve Alaska’dan meydana gelmekte olan ve kendi anayasalarını yapma ve yönetme hakları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi olarak kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776 tarihidir.

Amerika birçok milleti bünyesinde bulunduran ve birçok kültürün birleşimi ile oluşan ülkelerden birisidir. Tam manası ile Amerika için bir kültür mozaiği diyebiliriz. Tüm bu kültürlerin birleşimi ile aslında ortak bir kültür oluşturan Amerika Birleşik Devletleri birçok devletten farklı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Amerika genel olarak özgürlükçü yapısı ön plana çıksa da eyaletler bakımından birçok noktada sıkı kurallara sıkı sıkıya bağlı bir devlettir. Kuralların en katı şekilde uygulamasının yapıldığı ve yaptırımların fazla olduğu bu ülke hem sonsuz özgürlük ülkesi hem de birçok açıdan sınırlayıcı bir ülkedir. Kısacası kurallara uyduğunuz sürece sonsuz bir özgürlüğe sahipsiniz. Bu yazımızda sizler için Amerika Birleşik Devletleri hakkında genel bir bilgilendirme sağlayacağız.

Amerika Nerededir? / Nasıl Gidilir?

Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika kıtasının incisi olarak adlandırılır. Haritadaki ABD konumu coğrafi ve ekonomik açıdan elverişlidir. ABD coğrafyası hangi özelliklere sahiptir?

ABD toprakları Atlantik Okyanusu’nun doğusundan Pasifik okyanusunun batısına kadar uzanır. Amerika Birleşik Devletleri toprakları homojen değildir. Karayip Denizi’nde, devlet kendi adalarına sahiptir, Kanada’nın Alaska yakınında güce sahiptir ve ayrıca iki uzak devlete sahiptir. Ülkenin sınırları aşağıdaki devletlerin yanında yer alır:

 • Meksika( Güney);
 • Kanada (Kuzey).

ABD deniz sınırı Rusya’nın yanında yer alıyor. Hawaii’nin kendi su sınırları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin etkileyici alanı yaklaşık 9.826.630 km2’dir. Kuzey Amerika ekonomisi, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler arasında en ilerici ve gelişmiş ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Devletler Batı yarım kürede yer almaktadır. Ülkenin topraklarının çoğu Kuzey Amerika kıtasını işgal ediyor. Amerika Birleşik Devletleri topraklarının Pasifik, Arktik ve Atlantik okyanuslarına kıyısı bulunmaktadır. Meksika Körfezi, Eyalet sınırına yakındır.

Devletlerin geniş toprakları çeşitli arazilere sahiptir. Dağlar eski Appalachian sistemi tarafından temsil edilmektedir. Büyük ovalar ülkenin ana ovalarıdır. Cordillera Dağları kıtanın tüm Batı kısmını işgal eder.

Amerika Birleşik Devletlerinin su sistemi derin su gölleri, tam su nehirleri ve dağ şelaleleriyle doludur. Ülkenin en büyük Nehri Mississippi’dir. Missouri akını ile, bu su oluşumu 6420 km’lik bir alanı kaplamaktadır. Konumu nedeniyle, ülke kıta iklimine tabidir. Rahatlamaya bağlı olarak, bu tür iklim koşulları daha güçlü veya daha yumuşak olarak ifade edilir. Eyalette sıcak devletler, ılıman hava koşullarına sahip devletler ve Kuzey ikliminin sıcak okyanus rüzgarlarına hakim olduğu bölgeler vardır.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi nasıl alınır?

ABD sınırını geçmek ve ülkeye geçici olarak girmek için, Diğer devletlerin tüm vatandaşları, uygun bir vize türü ve süresi almalıdır.

Aynı zamanda, bir ABD vizesi almanın bile ABD’ye giriş için yüzde yüz bir garanti olmayacağını belirtmek gerekir. Amerikan vizesi-bu doğrulama geçti ve ziyaretin belirli bir amacı ile ülkenin sınırını geçmeye niyetini belirtmek hakkına sahip olduğunu belgeleyen sadece bir belgedir, bu vize olsun ya da olmasın, nihayet sınırı geçerken karar verecektir. Ancak bu teori, pratikte onaylanmış ve verilen vize, ülkeye girmek için iyi anlamına gelir ve sınır muhafızı sadece «ziyaretinizin amacı nedir? ” gibi açıklayıcı sorular sorar.”. Ve cevap vize türü ile aynı olmalıdır.

Vize, yabancı bir vatandaşın sürekli yaşadığı bir ülkede ABD resmi konsolosluğunun çalışanını onaylar, verir ve güvence altına alır. Herhangi bir Amerikan vizesi almak için, elçilikte yapılan bir mülakatta, başvuranın yaşadığı ülke ile son derece güçlü ve kırılmaz bağların varlığının doğrulanması gerekir. Bu, vatandaşın vizesinin sona ermesinden önce eve dönmek niyetinde olduğunu ve ABD’ye yapılan ziyaretin geçici olacağını garanti eder.

ABD vize türleri

ABD’ye göçmen olmayan vizeler çeşitli tiplere ayrılmıştır. En sık verilen olanları düşünün.

B1 / B2. İş (iş) veya turist vizesi

Bu vize seçeneği, yalnızca geçici olarak ABD’ye girmek isteyen ve belirli iş hedeflerini takip eden, ülkeyi turist olarak ziyaret edecek veya tıbbi yardım almak isteyen kişiler için tasarlanmıştır.

Amerikan konsolosluğundaki görüşme sırasında, sağladığınız belgelerden ziyade, çalışanın sorularına sözlü cevaplar daha önemlidir. Ama yine de yanınızda kağıt almak gerekli olacaktır. ABD ziyaretinizin amacını açıklayan veya onaylayan her türlü belge yararlı olabilir ve sonuç üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Yurt dışındaki geçmiş seyahatlerle ilgili herhangi bir veri, Anavatanınızla olan bağlantılarla ilgili veriler, seyahatin amacı hakkında daha fazla bilgi veren iş kağıtları.

F, M. öğrenci vizesi

ABD’deki herhangi bir eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim için kabul edilen öğrenciler için f vizeleri sağlanmaktadır. Kurumların listesi hem üniversiteleri hem de dil özel okullarını veya genel eğitim okullarını içerir.

M tipi vize, profesyonel bir özel eğitim programının bir parçası olarak ülkeyi ziyaret edecek kişilere verilir. Bir öğrenci turizm amaçlı ABD’ye gittiğinde, ancak paralel olarak her hafta en fazla 18 Çalışma Saati olan bir eğitim kursuna girecek – böyle bir ziyaret için normal B2 vizesi, bir turist gerekir. Ne tür bir vize başvurusunda bulunmanız ve belgeler oluşturmanız gerektiğini açıklığa kavuşturmak için, Üniversitenizin yönetimine başvurmanız gerekir.

Herhangi bir öğrenci / öğrenci Vizesine başvurmak için, kurumunuzdan onaylanmış bir form I-20 anketine sahip olmanız gerekir. Ayrıca, özel bir sevis ücretinin ödenmesi için yanınızda bir makbuz bulundurmanız gerekir-doğrudan özel bir sitede çevrim içi bir banka kartı ile ödeme yapmak mümkündür.

Zorunlu listede yer alan belgelere ek olarak, konsolos, sorularına verdiğiniz cevaplar için son derece önemli olacaktır. Ülkenizle olan bağlantılarınızı ve yaklaşan seyahatinizin geçerliliğini ve amacını doğrulayabilen kesinlikle herhangi bir belge sağlanmalıdır. Banka hesaplarından yapılan açıklamalar ve ABD’de kalırken bir turistin eğitim kursunun ve içeriğinin tam olarak ödenmesi için yeterli olan yeterli mali fonların varlığının diğer teyitleri de uygulamaya eklenmelidir.

Daha önceki yabancı seyahatlerle ilgili her türlü belge (pasaportlar, özler, özel mülkiyet belgeleri, eğitim kağıtları, vb.) bir röportaj için her ihtimale karşı almak daha iyidir.

H, L, O, P, Q, R. çalışma vizesi

Göçmen statüsünün yokluğunda ABD topraklarında yasal çalışma ve mesleki faaliyet izni için, her biri yabancı bir vatandaşın işgal etmeyi planladığı spesifik ve faaliyet alanına kesinlikle uygun olan özel bir çalışma vizesi alması gerekir. Çeşitli çalışma alanlarındaki uzmanlar için çeşitli vize türleri sağlanmaktadır:

 • H1B-yüksek nitelikli uzmanlar;
 • L – geçici olarak transfer edilen çalışanlar;
 • P – eğlence alanı veya spor alanı;
 • Q-uluslararası değişim sisteminde çeşitli programlara katılan vatandaşlar;
 • R-dinin kapsamı;
 • O-bazı olağanüstü ve olağanüstü yeteneklere sahip kişiler için özel bir vize türü.

Özel çalışma vizesi türlerinden herhangi birini almak için tam bir belge paketi sunmak için, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından onaylanan I-129 formundaki dilekçeyi doğru bir şekilde doldurmanız ve onaylamanız gerekir. Bu durumda, konsolosa ödenen makbuz numaranızı, bu makbuzun fotokopisini vermeniz önemlidir.

Seyahatinizin amacını ve rotasını teyit edebilecek kağıt ve belgelere ek olarak, konsolosun sorularına her zamanki sözlü cevaplar da önemli olabilir. Kesinlikle tüm belgeleri onaylamak için mesleki yeterlilik (diploma, sertifika, vb), ilgili tür faaliyetleri, niyetinde yürütmek, Amerika Birleşik Devletleri vizesi almak için, mutlaka sizinle konsoloslukta bir konuşma olacaktır. Ayrıca işverenlerden, taze öz geçmişinizden ve diğer kağıtlardan tavsiyeler alabilirsiniz.

J. değişim vizesi

Özel vize türleri, her türlü uluslararası değişim programına katılan kişilere, farklı bilim alanlarındaki öğretmenlere, herhangi bir kültür alanındaki figürlere verilecek şekilde tasarlanmıştır. Döviz vizesi için belgeler Türkiye üniversitelerinde öğrenciler, herhangi bir lise öğretmeni, öğretmenler ve üniversitelerin profesörleri, diğer kurumlar, tüm akademik personel, kursiyerler ve yüksek lisans öğrencileri olabilir. Bu vizeyi aldıktan sonra, kişi özel ve profesyonel eğitim kurumları da dahil olmak üzere ABD’de yasal olarak öğretim ve eğitim faaliyetlerini yürütme fırsatı bulur. Özellikle, Work & Travel programında ABD’ye giden öğrencilerin aldığı bu vize türüdür.

Vize değişim türü, Rus-Amerikan taraflarının çeşitli değişim programları aracılığıyla ek eğitim veya öğretim için ABD’ye girmek isteyen tüm vatandaşlar tarafından alınır.

Değişim vizesi için bir belge paketi göndermek için, SEVIS ücretinin (çevrimiçi sitede ödeme yapılabilen konsolosluk ücreti) tam olarak ödenmesi için bir makbuz ve ayrıca atanan sponsor olarak adlandırılan eğitim kurumu tarafından onaylanan DS-2019 formu eklenmelidir. İşte onların listesi.

SEVIS’İN konsolosluk kurallarına göre ücretlendirilme sinin, ABD hükumeti tarafından ödenen özel programlara giren kişiler için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir.

Konsoloslukta konuşma sürecinde sadece verilen belgeler değil, aynı zamanda konsolosluk çalışanının tüm sorularına verdiğiniz cevaplar da önemlidir. ABD seyahatinizin amacını doğrulayabilen ve daha eksiksiz bir şekilde tanımlayabilen tüm belgeler ve belgeler, sizinle birlikte almak ve uygulamaya eklemek daha iyidir.

I. Gazetecilik vizesi

Tüm medya çalışanları için özel bir tip I vizesi sağlanmıştır.bu, kendi topraklarında profesyonel gazetecilik faaliyetlerini yürütmek amacıyla ABD sınırını geçen muhabirler ve diğer gazetecilik çalışanları da dahil olmak üzere tüm film ekibi üyelerine verilir.

Özellikle, fotoğrafçılar işlerinin ödenmemesi durumunda Genel turist tipi B1 vizesiyle ABD’ye girebilirler.

Standart belge paketine ve başvuru formuna ek olarak, işvereninizin mektubunu, tam adınızı, mevcut iş yerindeki mevcut pozisyonu, gelecekteki ve planlanan Seyahat süresini ve ana amacını mutlaka bulunması gereken bir mektup eklemelisiniz.

Amerika Popüler Gezi Rotaları & Turları

amerika boroklin

Amerikahakkında duyduğumuz zaman, hayal gücü, New York’un devasa gökdelenlerinin ve görülmeye değer Las Vegas’ın resimlerini istemeden çiziyor. Hiçbir şekilde, bu Amerika şehirlerinin sadece küçük bir kısmı.

ABD’ye seyahat ederken, New York, Washington, San Francisco, Los Angeles ve Las Vegas gibi en büyük şehirlerini atlamak imkansız. Bazılarını ziyaret ettiğinizden emin olun ve Amerika’nın sadece ışıklardan ve gökdelenlerden ibaret olmadığını anlayacaksınız.

New York yani, sayısız gökdelenleri ile New York-kapitalizmin sembolleri, büyük dolar zaferi şehri. New York, ABD’nin en büyük şehri olarak kabul edilir ve iki komşu adada (Long Island ve Manhattan) ve kuzeydeki Bronx bölgesinde ve güneybatıdaki Staten Island adlı üçüncü adada bulunur. Şehrin temeli, ağzı liman tarafından korunan ve Atlantik’e giden yolda bir baraj görevi gören Hudson Nehri’nin Sol Kıyısındaki eşsiz coğrafi konumdadır. New York, 1626’da kuruldu ve İngilizler tarafından ele geçirildikten sonra, York Dükü’nün adını aldı. İlk başta yeni Amsterdam olarak adlandırıldı.

XVIII yüzyılın sonunda, şehrin bazı kısımlarının ve özellikle de tüm New York’u sembolize eden Manhattan’ın sendeleyerek dikkatlice tasarlanmış bir bina başladı. Manhattan bugün dört bölüme ayrılmıştır: Downtown, Yukarı Manhattan, Orta Manhattan ve Harlem. New York sokakları birbirleriyle kesişir, dik açılar oluşturur: kuzeyden güneye doğru, on iki “cadde», “sokak” onları doğudan batıya doğru geçer. Ortada, şehir Central Park ve beşinci cadde’yi böler. New York, sekiz milyon nüfusa sahip ABD’nin en büyük siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel merkezidir.

Özgürlük Heykeli kuşkusuz, Amerika Birleşik Devletleri’nin ana sembolüdür. 1886’te bağımsızlık yüzüncü yıl dönümünde, Fransa bu heykel Bartholdi’yi bir dostluk işareti olarak verdi. New York Körfezi girişinin önündeki küçük bir adada yer almaktadır. Sağ elinde heykel, göçmenleri ısıtan ve yollarını aydınlatan bir meşale tutuyor ve solda Bağımsızlık Bildirgesi var. Heykelin taç tüm kıtalara yönelik özgürlük simgeleyen yedi dişleri vardır.

Washington bd’yi gezerken, Washington şehri olan başkentlerini oldukça fazla mimari cazibe merkezi ile ziyaret edin. Avrupa klasikliği, elçiliklere ve hükümete ev sahipliği yapmak için binaların yapımında kullanılan baskın mimari tarzdır. ABD Kongresi veya Capitol binası, kendine özgü Korint tarzında inşa edilmiş en önemli mimari anıtlardan biridir. Alışveriş Merkezi caddesi muhteşem yeşil alanlarla dekore edilmiştir ve Potomac Nehri kıyısına giden Capitol duvarlarından kaynaklanır. Alışveriş merkezinin hemen yanında bir Hükumet Binası ve aynı zamanda başkanlık konutu – güzel bakımlı bir parka sahip Beyaz Saray bulunmaktadır. Arlington’daki Potomac Nehri’nin sağ kıyısında Pentagon binası bulunmaktadır.

Heykeller arasında San Francisco, Mimar R. Mills tarafından tasarlanan 152 metrelik dikili taş yüksekliğine sahip ilk ABD Başkanı George Washington’un anıtıdır. ABD bağımsızlık savaşçısı Thomas Jefferson ve 16 ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün anıtları, 36 sütunlarını destekleyen bir tapınak yapısı şeklinde benzersizdir. ABD vergi Mahkemesi ve kentsel İnşaat Yönetimi binası gibi modern mimarinin eserleri de mimari değere sahiptir. Çok etkileyici bir Dulles havaalanı binasına dikkat etmeliyiz. Başkentte Jr üniversiteleri var. Washington, Howard ve Georgetown. Dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri de Washington’a ait olan Kongre Kütüphanesidir. ABD Ulusal Müzesi özellikle ilgi çekicidir.

San Francisco’ya “pasifik’e açılan kapı” denir ve batı kıyısında bulunan Kaliforniya’daki en güzel şehirdir. 2730 metre uzunluğundaki Golden Gate Köprüsü, şehrin kişileştirilmesidir ve bu güne kadar dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edilir. San Francisco şarapları ile ünlüdür. ABD’nin batısında seyahat ediyorsanız, bu şehri ziyaret etme fırsatını kaçırmayın.

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli şehirlerden biridir. «Amerikan rüyası ” nın en büyük üretim merkezi, askeri endüstrinin en önemli merkezi, Pasifik kıyısındaki ikinci (burada okyanusta yolculuk hakkında okuyabilirsiniz) uzay tesisleri, uçaklar ve füzeler için en önemli üretim merkezi olan ABD Limanıdır. Burada dünyaca ünlü Disney çocuk parkı, Minyatür tüm ünlü Walt Disney çizgi film karakterleri sahnede yeniden canlandırılmaktadır. Ve yine burada Amerika’nın sinematograf-isinin merkezi olan dünyaca ünlü Hollywood bulunmaktadır.

Las Vegas, çölün ortasında yeryüzündeki en popüler ve kendine özgü şehirlerden biridir. ABD’nin batısındaki Nevada’da, örneğin «günah şehri», «Dünya eğlence başkenti» veya «ışıklar şehri»gibi birçok gayri resmi isme sahip bir şehir. Las Vegas, dünyanın en büyük kumar ve eğlence merkezlerinden biridir. Yüzlerce kumarhane, günlük gösteriler ve konserler, muhteşem oteller, dünyanın her yerinden her yıl yaklaşık 40 milyon turist çekiyor. Amerika Birleşik Devletlerinde seyahat ederken, Las Vegas’ı mutlaka ziyaret edin.

Amerika Bölgeleri ve Şehirleri

Amerika Birleşik Devletleri, her yaştan, sosyal statüden ve maddi durumdan turistler için birçok fırsat sunan büyük bir ülkedir. ABD’de bulunamayacak bir tür eğlence yoktur.

ABD, GMT+6 saat diliminde bulunan geniş bölgeleri işgal ettiğinden, eyaletlerdeki iklim güneşli Hawaii’den karlı Alaska’ya kadar çok farklı. Bu ülkede, dünyanın mevcut tüm turizm türleri ve Amerika için özel olan birkaç özel özellik bulunmaktadır.

Devletin başkenti Washington’dur, ancak bu durumda şehrin turistik cazibesini etkilemez: ABD’nin gerçek merkezi New York’tur. Büyük elma ana cazibe-Özgürlük Heykeli, buna ek olarak, gezginler ilk elden Empire State Binası, Woolworth ve diğerleri efsanevi gökdelenler görmek için mükemmel bir bölgedir. Central Park’ta bir yürüyüş, Metropolitan Sanat Müzesi resim koleksiyonu hayran sizleri hayran bırakıcaktır.

Chicago eyaletlerin en suç şehri olarak kabul edilir, cazın başkenti ve ülkenin finans merkezidir, ayrıca ABD’nin en yüksek binası olan Willis kulesi burada bulunmaktadır. Louisiana-Amerika’nın en Fransız Eyaleti, New Orleans hala hugo’nun ana vatanından göçmenlerin torunlarına ev sahipliği yapıyor. Mormon mezhebinin Utah kalesi olan Teksas, geniş açık alanlar ve vahşi çayırlar ile dikkat çekiyor, Dallas hala tüm Batı Eyaletlerindeki en havalı adamlara ev sahipliği yapıyor.

Büyük şehirler alışveriş ve kültürler arası iletişim için iyidir, ancak bir plaj tatili için Kaliforniya ve Florida’ya gitmeniz gerekir. Değişmez lideri tatil yerlerinden kalır Hawaii, iyi bir sahil bulunabilir. Örnegin Güney Carolina, Maine, Massachusetts, Virginia vb..

Sinirlerinizi gıdıklamak ve heyecan uçuruma dalmak Las Vegas Festival davet ediyor, Arizona gezginler ilkel güç ve Büyük Kanyon ihtişamı çekti. Kaliforniya ve Oklohama’da, ABD’de yaşayan Kızılderililerin çoğu yoğunlaşmıştır, modern rezervasyonlar ve antik İnka, Aztek ve Maya şehirlerinde geziler düzenlenmektedir.

Spor severler, Miami’nin cazip plajlarında sörf yapmaktan ya da Aspen, Beaver Creek, Breckenridge, Vail ve colorado’daki diğer kış tatil beldelerinde kayak yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Hemen hemen her az ya da çok büyük şehirde birkaç uluslararası dil okulu bulabilirsiniz: İngilizce konuşan Amerika’da eğitim turizmi çok gelişmiştir.

Buna ek olarak, gezginler Los Angeles’ın kültürel başkentini ziyaret etmek, Ohio ve Pennsylvania’nın peyzajlı güzelliklerine hayran olmak, dünyanın en ilerici kliniklerinde sağlığınızı iyileştirmek, Hawaii’de bir düğün yapmak veya Las Vegas’ta anlık bir evlilik yapmak için Amerika’ya geliyor.

Amerika’da Konuşulan Diller?

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en çok uluslu devletlerinden biridir. Hareket halindeki 300 milyon sakini arasında düzinelerce dil, zarf ve lehçeler var. Eyaletlerin ve bölgelerin büyük bir bölümünde İngilizce’nin hakimiyetine rağmen, ABD’de federal düzeyde kabul edilen Devlet dili mevcut değildir. Birçok devlet İngilizceyi kendi topraklarında resmi ilan etti, ancak aynı haklar Hawaii, İspanyolca ve Fransızca gibi birçok yerde var.

Biraz istatistik ve gerçekler

 • İngilizce, ABD nüfusunun yaklaşık %82’sine yerli olarak kabul edilir.
 • Eyaletlerde yaşayanların %97’si veya büyük çoğunluğu sürekli olarak bir dereceye kadar İngilizce bilmektedir.
 • Ülkedeki Büro ve eğitimin resmi dili de İngilizce’dir.
 • Hawaii takımadalarında resmi olarak Hawaii, Porto Riko Adası ve New Mexico eyaletinde İspanyolca olarak kabul edilir.
 • İspanyolca yaklaşık 40 milyon yerli tarafındanülkede kabul edilir. Özellikle Meksika sınırındaki eyaletlerde ve Güney Amerika Birleşik Devletleri’nde bu dil konuşulmaktadır.
 • Rusca, sadece New York’taki Brighton Plajı’nda değil, aynı zamanda Alaska topraklarında da çok popüler.

Eğilimler ve perspektifler

İngilizce konuşan ABD sakinlerinin oranı her yıl azalmaktadır. 1980’te neredeyse 90% ve yirminci yüzyılın başında 82 % idi. Aslında ABD’deki devlet dilinin önemi olan İngilizce, öncelikle İspanyolca ve daha sonra Çince ile değiştirilir.
Kızılderililer ve eskimolar günlük yaşamda kendi lehçelerini kullanırlar ve onları dikkatli bir şekilde korurlar. Bunların en yaygın konuşulan dili, 175 binden fazla insanın sahip olduğu Navajo kızılderilileri’dir. İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan Kızılderililer, muhtemel bir düşmanın onları anlayabileceğinden korkmadan radyoist olarak görev yaptı.
Eskimolar yupik lehçesini kullanıyor ve Alaska’da Amerikanın kuzeyinin yaklaşık 16 bin kadar sakinleri tarafından konuşuluyor.

Turistlere not

Herhangi bir ABD şehrinde, tüm tabelalar, reklam afişleri, toplu taşıma durakları ve diğer önemli bilgiler İngilizce olarak yapılır. Nerede olduğunuza bağlı olarak Fransızca ve İspanyolca’da olabilirler.

Amerika Gece Hayatı

Doğu kıyısından batı kıyısına, Midwest’den güneye, ABD’nin dünyadaki en iyi ve çeşitli gece hayatı miktarını içerdiğinden şüphe yoktur. Gece kulüplerinden caz ittifakına kadar herkesin lezzeti için bir şeyler var. New York ve Las Vegas kesinlikle bir gece zevk almak için ideal bir seçimdir, ama eğlenceli ve heyecan verici gece hayatı dolu diğer büyük şehirlerde’de bir yeri vardır.

Las Vegas, Nevada

Kumarhaneler, keyfi Kulüpler,En İyi oteller, ışıklar –  Las Vegas’a Hoş Geldiniz! Las Vegas şehri kumarhane sevenlerin cennetidir. Sen etrafında asılı film endüstrisinden aktörler ve ünlüler tanık olabilirsiniz. Las Vegas geceleri yanar bir kıyamet şehridir. Casino gecede yüzlerce değişikliklerin kaderi. Bu bakış “gece hayatı” açısından bakıldığında en üst düzeydeki şehirlerinden biridir.

New York City

New York helikopterler, gökdelenler, yolcu gemileri ve tabii ki gezilecek bir şehirdir: New York, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olduğu gece yarısından sonra bile görülebilir. Kalabalık sokaklar ve aydınlanmış binalar gece New York’un güzelliğini göstermektedir. Hiç uyumayan şehir. New York’un suç oranı da nispeten daha yüksek olduğu için gece suçlulara dikkat edin.

New Orleans, Louisiana

New Orleans Karayipler, Afrika, Avrupa ve ötesinde kültürel eritme potası olduğunu söyleyebiliriz. Gece zaman geçirmek için ilginç gece kulüpleri cazip festivaller arasında değişen geniş bir çeşitlilik vardır. Geceyi New Orleans’ta geçiriyorsanız, o zaman dans kulüpleri, Bourbon Caddesi, Frenchmen Caddesi, Harrah’s Casino veya Burlesque & Cabaret kulüplerinde olmanız gerekiyor.

Chicago, Illinois

chicago gece hayatı

Chicago gece hayatı için bilinen başka bir şehir. Barlar ve kulüpler Amerikan olan herşeyi ve çok sayıda mekanı Chicago’da bulacaksınız. Birçok kulüp gece yarısından sonra bile açık kalır ve bazıları şafağa kadar devam eder.

San Francisco, California

san francisco gece hayatı

San Francisco, şaşırtıcı gece resmine dayanan ABD’nin en iyi gece hayatı şehirlerinden biridir. San Francisco gibi grungy tipi pub ve göz gece kulüpleri hoş birçok gece hayatı ve sıcak noktalar vardır. San Francisco California içinde en çok sevilen gece hayatı bölgelerinden en iyilerin birincisi Soma bölgesidir, çünkü dünya standartlarında DJ’ler en onun serin kulüpleri için sahne alır; ikici bölge ise Castro bölgesi, onun gelişen eşcinsel ve lezbiyen gece hayatı ile tanınır.

Miami, Florida

Miami, inanılmaz bir Latin sahnesini bulabileceğiniz enerjik küçük Havana bölgesinin evi olan canlı bir gece hayatına sahiptir. Downtown Miami, Miami Beach ve South Beach böyle South Beach’in moda eş cinsel barlar gibi muazzam gece hayatı ve barlar bulacaksınız diğer önemli noktaları da vardır.

Amerika’daki Kültürel Etkinlikler

New Orleans Mardi Gras Festivali, Louisiana

Bu festival, Shrove Salı gününden önce ve sonra iki hafta boyunca kül Çarşamba gününe kadar uzanıyor. Büyük geçit törenlerinde küçük bazen son gün düzenlenen bir top ile son beş gün yer alan en büyük geçit töreni ile tüm festival boyunca düzenlenmektedir. Festival, kentteki sosyal kulüpler tarafından düzenleniyor. Renkli plastik boncuklar ve atış bardakları gibi dekore edilmiş eşyalar gibi nesneler, geçit törenini yapanlar tarafından izleyicilere atılır. Geleneksel renkleri sırasıyla adalet, inanç ve gücü simgeleyen mor, yeşil ve altındır.

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, New Mexico

Bu festival, ABD’de Ekim ayında gerçekleşir ve sıcak hava balonları yıllık festivalidir. 90 gün boyunca yayılır ve her yıl 500’e kadar balon uçurulur. Festivalin dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivallerinden biri olduğu söyleniyor. Farklı günlerde bir dizi farklı olaya sahiptir, örneğin, ilk gün gevrek bir krem ile sabah kahvaltısı düzenlenir. Bu olay çekirdeğe Meksika kültürünü temsil ve şehir için gelir dolayısıyla önemli bir kaynak en büyük turistik etkinliktir.

 Oregon Shakespeare Festivali, Ashland

Oregon’da çeşitli oyunların performansı için kullanılan bir tiyatro var. Bu özel tiyatro bu festivalde her yıl kullanılır, ve yaklaşık on oyunla Şubat ayında başlar ve Kasım ayı başlarına kadar süren bir Shakespeare sezonunda farklı aşamalardan geçer. Shakespeare’in tüm oyunları en az 300 kez oynanır ve büyük bir ilgiyle izleyen yaklaşık on beş milyon kişilik bir izleyici kitlesi için bir dizi başka oyun da oynanır.

Aloha Festivali, Hawaii

Yıllık bir dizi kültürel kutlamalar ve genellikle ücretsiz olan bu festival; Hawaii geleneğine göre çeşitli konserler, geçit törenleri, sokak partileri ve çeşitli etkinlikler sunmaktadır. Bu festival özellikle turistler veya Hawaii sakinleri olsun aileler içindir. Kutlamalar farklı adalarda kutlanmak yerine bir adada yapılır. Bu Hawaii kültürünü ve çok benzersiz mirasını korumak için yapılır.

Amerika Din ve İnanç

Ünlü Amerikan demokrasisinin etkisi, sosyal toplumun her kesimine kadar uzanır ve ABD’de din – zor bir soruda telaffuz edilir. Din özgürlüğü anayasada sabittir ve Amerikalılar yasal haklarını tam olarak kullanırlar. Amerika Birleşik Devletlerinde çok fazla dini inanç var ve hepsinin ustaları var. Genel olarak, ülkedeki inananların yaklaşık %85’i inançlıdır, burada yaklaşık %79’u kendilerini Hristiyanlığın yönlerinden biriyle ilişkilendirir.

Amerikalıların hayatlarında dinin rolü

Din ve kilise, Amerikalıların hayatındaki öncelikli yerlerinden birini işgal ediyor. Bu nedenle, ABD sakinlerinin büyük çoğunluğunun din meselesine büyük saygı duyduğunu güvenle söyleyebiliriz. Burada bütün aile tarafından kiliseye katılmak ve bir din adamını cenaze, evlilik veya cemaat için davet etmek gelenekseldir. Bununla birlikte, Amerika’da birçok kişi için inanç, tapınaklara bir ilgi Kulübü olarak gitmek için banal bir fırsattır ve diğerleri için Tanrı’ya inanmak doğrudur.

ABD’deki kilise

Amerika Birleşik Devletlerinde kilise devletten ayrılır. Anayasanın tarihi değişikliğine göre, 1791’den başlayarak, hiçbir din devlet rütbesine yükseltilemez. Bunun nedeni, ülkenin dünyanın dört bir yanından gelen yerlilerin yavaş yavaş yaşadığı ve her diaspora’nın ulusal geleneklerini dikkatli bir şekilde muhafaza etmeye çalışmasıydı. Bu nedenle, ABD’de belirli bir din sorusuna kesin bir cevap veremezsiniz.

Amerikalıların inancı nedir?

Amerikan halkının çok uluslu olması sayesinde, farklı inanç alanları yavaş yavaş oluşmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinde, taraftarlar barışçıl bir şekilde yan yana:

 • Neo-protistan ve psödoprotistan akımları;
 • Katolik, Ortodoks, Protestan dinler;
 • Kızılderililer, Afrikalı-Amerikalı topluluklar;
 • Evanjelik Hristiyanlar;
 • Ana Protestanlar;
 • Mormonlar;
 • Budistler;
 • Yehova şahitleri;
 • Müslümanlar;
 • Diğer Hristiyan inançları.

Şeytan Kilisesi ve diğer Ortodoks mezhepleri çok sayıda (cemaatçi sayısına göre) vardır. Vatandaşların yaklaşık 1,6%, çoğunlukla genç kendilerini ateist düşünürler ve bu rakam giderek artmaktadır.

ABD Katolik Kilisesi

ABD’de hangi dinin en yaygın olduğu sorusuna kapsamlı bir cevap verilebilir. En baskın mezhepler Katoliklik (inananların %23’ünden fazlası) ve Protestanlıktır (ustaların %51’inden fazlası). 20. yüzyılda, Katolik Kilisesi aktif olarak politika konularına katıldı: Vietnam Savaşı’na karşı çıktı, nükleer güvenlik sorununu olumlu yönde etkilemeye çalıştı. Örneğin, ABD piskoposları 1978’de stratejik silah kısıtlaması anlaşması için dileklerini dile getirdiler.

ABD’de en yaygın din

Protestan Kilisesi, ülkenin en büyük dini Mezhebi olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, Amerika Birleşik Devletlerinin hayatında daha fazla yer almıştır. Protestanlık, kutsal metinlere modern yaklaşımın hakim eğilimleri ile Hristiyanlığın ayrı bir dalıdır. Ortak dinin savunucuları, dogmaları yeniden düşünmeye ve onları gerçeklere uyarlamaya çalışırlar.

Soru ne olursa olsun, Amerikalıların inancı ne olursa olsun, herhangi bir inanç, farklı ülkelerden gelen göçmenlerin artan akışına rağmen, tarihi gelenekleri ve kültürleri korumaya çalışır. Kuzey Lutheran Kilisesinin köleliğin kademeli olarak kaldırılmasını savunduğu ABD İç Savaşı sırasında Lutheran ve Protestan kiliseleri gibi inançlarda bazı anlaşmazlıklar, bölünmeler vardı. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletlerinde büyük bir dini çatışma ortaya çıkmadı.

Amerika İklimi ve Hava Durumu

ABD’nin geniş alanı neredeyse tüm iklim bölgelerini kapsamaktadır. Eyaletlerde kutup iklimi olan bölgeleri var, ABD’nin tanıdık topraklarından daha çok tropikale benzeyen yerleri de bulunur. ABD iklimi ne tür bir özellik verebilir?

ABD iklim koşulları;

Ilıman iklim, Amerika’da hakim olan iklim türüdür. Örneğin, New York, ılıman ve deniz ikliminden etkileniyor ve metropolü belirgin mevsimler, sık kar yağışı ve sıcaklık dalgalanmaları ile nemli bir yer olarak nitelendiriyor.

Hawaii, Florida ve Kaliforniya tropikal bölgeye aittir. Isı sadece kış aylarında hafif bir soğutma ile değiştirilir. Yağışlar sık sık olur, kıyıda fırtına vardır. Ülkenin batısındaki iklim her zaman doğudan daha kuraktır. Subarktik ve kutupsal koşullar Amerikan Alaska’nın karakteristiğidir. Büyük ovalar ve orada bulunan Devletler için, yarı çöl iklimi karakteristiktir. Akdeniz iklimi, ABD’nin doğusundaki kıyı boyunca hakimdir.

Farklı eyaletlerde Amerika iklimi

Ohio, Indiana, Batı Virginia, Illinois, Iowa, Nebraska ve Michigan’ın farklı eyaletlerindeki ABD iklimi soğuk kışlar ve sıcak yazlar geçirir. Louisiana, Georgia, Texas ve Arkansas gibi Güney eyaletleri ve onlara en yakın bölgeler subtropikal iklim ile işaretlenmiştir. Bu devletler için tanım uygundur: sıcak kışlar( 0 derecenin altında değil), sıcak ve nemli yazlar. Washington, Oregon, Wyoming ve Colorado daha kuru iklim koşullarına sahiptir. Kış oldukça sıcak, ama nemli ve yaz normalden daha uzun sürer, ama çok sıcak. Nevada, Utah ve Kaliforniya yarı çöl bölgeleri olarak kabul edilir.

Kuru ısı, her yıl eyaletlerin geniş alanlarında bitkileri yakar. Yaz aylarında yağmur yağmaz. Kış aylarının başlangıcında, termometre sütunu 0 santigrat derecenin altına düşmez. Kaliforniya, iki iklim bölgesine sahip bir devlettir. Kıyı deniz iklimi hakimdir ve devletin derinliklerinde kurak ve ılıman hava vardır.

Alp iklim koşulları, Rocky Dağları’nın topraklarına girerek eyaletlerin Pasifik kuşağını kapsamaktadır. Florida tropik ve yaz tüm yıl boyunca devam eder. Hawaii eyaletinin kuru mevsimi yoktur, her zaman nemli ve sıcaktır. Alaska, doğadan şiddetli hava koşullarına hediye olarak aldı. Alaska kıyılarında, iklim rejimi daha çok deniz gibidir, Kuzey Kutup iklimi yarımadanın kuzey tarafında başlar.

Amerika ikliminin özellikleri

Eyaletlerdeki çok sayıda iklim bölgesinin özellikleri doğal afetlere ve olumsuz doğal fenomenlere indirgenir. Onları daha ayrıntılı olarak düşünün: kuraklık. Yarı çöl koşullarının hakim olduğu eyaletlerde olur. Birçok çiftliği yok eden en şiddetli kuraklık, 1931’de Amerika’da meydana gelmiştir. Kıyı şehirlerinde sellere yol açan fırtınaların olması nadir değildir. Yağmurlar nedeniyle düzenli olarak sular altında kalmaktadır. California; Kasırgaların sayısına göre, Amerika ve tüm gezegenin önündedir. Texas, Oklahoma, Kansas ve Missouri bir «kasırga Sokağı ” oluşturur. Orada, farklı hava kütlelerinin sık çarpışması nedeniyle, kasırgalar çok sık meydana gelir.

Hawaii de yıkıcı kasırgalara ve depremlere eğilimlidir. Eyaletlerdeki volkanlar ve tektonik faylar, bu topraklarda periyodik olarak meydana gelen depremlere neden olur. California, Alaska, Hawaii, kendi topraklarında döngüsel ve düzenli olarak doğanın kaprislerini deneyimliyor. ABD’nin batı kıyısındaki sürekli depremlerin sonucu bir tsunami oluşma ihtimali artmaktadır. Amerika sadece ekonomik olarak gelişmiş bir ülke değil. Onun doğal zenginlikleri sayısız, ama aynı zamanda bunlarla ilgili sorunlar sonsuz olarak kabul edilir. Güzel Amerikan doğası büyük bir çeşitliliğe sahiptir, çünkü devlet çok sayıda iklim bölgesini kapsamaktadır. Yabancılar, Amerika’da her türlü tatil için bir yer bulabileceğiniz görünüyor, bu yüzden diyebiliriz ki Amerika’nın zengin ve çok yönlü toprakları bulunmaktadır.

Amerika Mutfağı & Restoranlar

Sandviçler; Genellikle buğday, çavdar ekmeği, kaba kepekli ekmek veya duvar kağıdı çavdar unu, çörek veya simit veya kek temelinde hazırlanır. Klasik doldurma, tavuk, ton balığı ve yumurta karışımıdır; füme somon ve krem peynir; konserve sığır eti veya füme sığır eti. Çok katmanlı sandviç, hindi, marul, domates, domuz pastırması ve bazen peynirden oluşan bir tabaka ile üç dilim krutondan oluşur. Ve hoagie, hero, submarine, po’boy ve grinder gibi isimler aynı şeyi ifade eder: köfte, sosis veya jambon, peynir, salam, soğan, marul, biber, domates ve zeytinyağlı uzun bir somundan yapılmış bir sandviç.

Çorbalar; Vişne çorbası New York’tan geliyor ve taze krema ile soğuk servis edilen bir patates-soğan çorbası; başka bir klasik Amerikan çorbası, İngilterede hayranlık uyandıran kabuklu deniz ürünleri çorbası da tercih edilmektedir.

Salatalar; Birçok Amerikan restoranı, çok çeşitli yeşillikler, garnitürler ve ekmekler sunan bir self-servis tezgahına sahiptir. Baharatlardan seçebilirsiniz: mayonez, ketçap, haşlanmış yumurta; mayonez ve baharatlı domates sosu; İtalyan: zeytinyağı, sirke, sarımsak ve baharatlı otlar vb.

Jambon, peynir ve tavuk eti olabilen et salatası (chef’s salad) bütün bir öğle yemeğidir; Mantarlı ıspanak salatası Amerikan klasiği olarak kabul edilir; Sezar salatası (Caesar salad), romaine salatası, Roquefort peyniri ve çiğ yumurta sosu içerir; sandviçler genellikle çiğ lahana salatası ile servis edilir. Buna ek olarak, taze sebze veya deniz ürünleri de içeren soğutulmuş makarna salatası çok popülerdir.

Et; Biftek hala ilk sırada yer alıyor: büyük parçalar halinde servis ediliyor ve etin kendisi neredeyse her zaman servis ediliyor. Biftek genellikle et, ekşi krema veya patates kızartması ile kızartılmış patates, self servis tezgahından salata ve bazı durumlarda bir veya iki bardak bira veya şarap için sağlam bir fiyat ödersiniz.

Balık ve deniz ürünleri; Balık, kabuklu deniz hayvanları ve kabuklular çoğunlukla mükemmel kalitededir: doğu, batı kıyıları ve Meksika Körfezi’nin deniz balıkları ve dağ nehirlerinden ve göllerden tatlı su balıklarıdır. Kırmızı lucian, lufar, Marlin ve kılıç balıklarına özel seçimlerdir. Deniz ürünleri arasında mavi yengeç ve kum kabuğu (özellikle Maryland’den), Kaliforniya yengeç ve Amerikan ıstakozu ayırt edilebilir.

Sebze; Günümüzde, herkes sağlıklı bir yaşam tarzının önemini fark ettiğinde, köylü tarlaları da dahil olmak üzere her türlü doğal sebze sunulmaktadır. Neredeyse tüm hafta boyunca, basit vejetaryenler, sıkı vejetaryenler ve aglüten veya süt içermeyen bir diyet izleyenler için oldukça uygun fiyatlarla ürün satın alabileceğiniz özel mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır.

Peynir. İsviçre, Hollanda ve İngiliz peynirleri Wisconsin, New York ve Vermont’ta üretilmektedir; daha keskin çeşitler Avrupa muadillerine yakındır. Burada ithal edilen veya çoğaltılan Fransız peynirleri, genellikle Atlantik’in diğer tarafında üretilenlere benzemek için çok uzun süre pastörize etmeye çalışırlar ve daha yağlı süt çeşitlerine baharatlı otlar ve sarımsak eklenir. Peynir masası genellikle Fransız restoranlarında servis edilir, peynir ve şarap ile dağıtılır.

Tatlı; Dondurma üretiminde Amerika eşit değildir. Sürekli yeni tonları icat ederler, tatlı diş için gerçek bir zevk veren: burada ve nane, fıstık ezmesi, elma püresi ve Tarçın ve vanilya genellikle çok koyulur. Meyveli kek üzerine koyduğunuzda, a la maude adı verilen bir dondurma pastası alacaksınız. Ama aşırı yememeye dikkat edin.

Diğer ünlü Amerikan tatlıları arasında «Kızıl Betty» den bahsedebiliriz — Fındıklı bir çeşit çikolatalı kek ve elma, kiraz, ceviz ve hatta çikolatalı kek (Mississippi mud pie) dahil olmak üzere her türlü turta üretilmektedir. Yaz başında, çok fazla çilek olduğunda, çilek dolgusu ile çarpıcı bir puf böreği hazırlarlar.

Amerika’da Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Elbise

Yıllardır en popüler Amerikan mallarının sıralamasında ilk sırada yer alan giyim, çünkü dünyanın herhangi bir ülkesinde bu kadar çok marka ve kaliteli ürün bulunamıyor. Erkekler bile sadık bir fiyata birkaç marka yeni ürün satın alma fırsatı bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yolculuğa mı çıkıyorsunuz? Alışveriş yapmak için en az bir gün ayırdığınızdan emin olun, çünkü sadece siz değil, aynı zamanda ailenizin veya arkadaşınızın herhangi bir üyesi de pratik ve güzel bir hediye isteyecektir. Bu giyim ile benzer merkezlerde (geçmiş koleksiyonlardan veya küçük kusurlardan satılan şeyler gibi, yüzde 90’a kadar) tanınmış firmaların mallarında iyi indirimler var.Aşağıdaki ünlü markalara dikkat edin:

 • Levi’s, Lee;
 • Banana Republic;
 • American Apparel;
 • Wrangler;
 • Brooks Brothers;
 • I Love NY;
 • Victoria’s Secret;
 • Old Navy.

Ürünün değeri 5 $ ve üstü, her alıcının bireysel seçimine bağlıdır. Satın almak için ve ödeme yapmak için, Amerikan mağazalarındaki fiyat etiketlerinin KDV içermediğini unutmayın. Kasada, fiyatın gördüğünüzden biraz daha yüksek bir miktar olacağını göreceksiniz.

Kozmetik

Her kadın iyi bir Amerikan kozmetiğin den vazgeçmeyecektir. Deneyimli gezginler, vücut bakımı için en iyi kozmetiklerin İsrail veya Tayland’dan getirilebileceğini söylüyor, ancak bir kadının parlak ve bireysel olmasını sağlayacak bir ürüne ihtiyacınız varsa, ABD üreticilerine başvurmanız gerekiyor.

Kız kardeşi, anne veya kız arkadaşı memnun etmek ister misiniz? Gençliği ve güzelliği korumak için tasarlanmış kremleri, maskeleri, fırçaları, göz farı paletlerini, kapatıcıları ve diğer dekoratif ürünleri göz ardı etmeyin. Bu konuda hiçbir şey anlamasanız bile, en yakın alışveriş merkezine veya özel mağazaya gidin ve aşağıdaki markaların kozmetik ürünlerini raflarda arayın:

 • MAC;
 • Urban Decay;
 • NYX;
 • Avalon Organics;
 • Milani;
 • Burt’s bees;
 • John Frieda.

Bu firmaların herhangi bir ürünü etkili ve kaliteli olarak kabul edilir. Aşırı durumlarda, ilgili bölümde çalışan bir danışman her zaman sizi kurtarmaya gelecektir.

Purolar

Sevdikleriniz veya tanıdıklarınız arasında tütünün tadını çıkarmak isteyen varsa, yerel bir puro veya ABD’de üretilen kaliteli ve doğal ham maddelerin bir paketi onlar için mükemmel bir hediyelik eşya olacaktır. Eyaletlerden gelen puroları hiç duymadınız mı ve üst sınıf küba’ları saydınız mı? Sigara içmeyi anlayanlar tarafından çok takdir edilen Amerikan ürününü tanımanın zamanı geldi.

Herhangi bir özel mağazada benzer bir hediye satın alabilirsiniz. Her zamanki sigaraya ek olarak, puro setleri satılıyor ve bazıları hediyelik eşyadır. Popüler ve kanıtlanmış firmaların ürünlerine uyun: Tatuaje, El Original, Don Pepin Garcia Cigars. «Sigara» Hediye maliyeti – 10 ila 100 dolar.

Kahve

Amerika, popüler Starbucks markasına ev sahipliği yapıyor, bu da ABD’ye gelen herhangi bir turistin inanılmaz derecede lezzetli kahvelerle ünlü çok sayıda ünlü kahveyi geçemeyeceği anlamına geliyor. Söz konusu içeceğin hayranı olmasanız bile, sadece denemek değil, aynı zamanda yanınızda götürmek için alabilirsiniz. Sevdikleriniz arasında kesinlikle bir fincan taze öğütülmüş günle başlayan gurmeler vardır. Tahıllara ek olarak, kurumlar Amerikan kültürüne ve popüler kahveye aşina olan herkesi kayıtsız bırakmayacak markalı termal kupalar ve termoslar satıyorlar.

Starbucks ürünlerinin fiyatı hakkında kafanız karışırsa, Marshall veya Taster’s Choice gibi diğer canlandırıcı içecek üreticilerine dikkat edin. Bu firmaların kahvesi hemen hemen her super markette bulunur ve sansasyonel ağın muamelesinden daha düşük bir büyüklük sırasına sahiptir – 200 gram Ürün için yaklaşık 15-20 dolar.

Alkol

Siz veya sevdikleriniz kaliteli alkolü takdir edebiliyorsanız, Amerika’nın farklı eyaletlerinde üretilen alkollere dikkat edin. ABD Ulusal içeceğinin Bourbon olduğunu biliyorsanız, o zaman her Türk Kaliforniya’nın mükemmel şarapla ünlü olduğunu duymuştur.

Kendinizi veya arkadaşlarınızı memnun etmek için hangi hediyeye karar verdiniz? Hediye bir erkeği hedefliyorsa, Amerikan viskisinin en popüler markalarına dikkat edin:

 • Jim Beam;
 • Evan Williams;
 • Jack Daniel’s;
 • Wild Turkey.

Mükemmel bir çözüm, tercihen Merlot ve Grau Verdo gibi şık üzüm çeşitlerinden bir şişe kırmızı şarap olacaktır. Muhtemelen gümrüksüz olarak yukarıda belirtilen alkolü hiç görmediniz, ancak orada bile daha pahalı ve her zaman kaliteli değil. Herhangi bir süpermarkette veya özel mağazada lezzetli bir hediyelik eşya için gidin, küçük bir içecek kapasitesi için fiyatlar — 7 $ ‘ dan başlamaktadır.

Amerika’nın Kısa Tarihi

ABD oldukça genç bir ülkedir ve Amerikalılar dünyanın en genç uluslarından biridir. Yine de, Amerikan tarihi ilginç ve doygun. Tüm İngilizce öğrenenler, özellikle ABD’de çalışacaksanız, yaşayacak ya da öğrenecekseniz, bu konuda bir fikre sahip olmak için yararlı olacaktır.Devamı için tıklayın.

Amerika Ekonomisi & Para Birimi

Dünya ekonomisinin en büyük ve satın alma gücü açısından en güçlü ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Dünya gayrisafi milli hasılasının %22 sini oluşturur. Ülkede mal üretimi GSMH’nin yüzde 19,8’ini meydana getirir. İmalat ise bilgisayar, uçak, otomobil, yüzde 12,1 inşaat ise yüzde 4,9, petrol ve madenler ise yüzde 1,9 unu oluşturur.Devamı için tıklayınız.

Amerika’da Özel Günler, Tatiller, Bayramlar

Amerika, tamamen farklı etnik grupların temsilcilerine ev sahipliği yapan çok uluslu bir ülkedir. Bu, bu ülkenin kültürel geleneklerinin ve geleneklerinin oluşumunu küçük bir şekilde etkilemedi. Hemen hemen her Amerikan bölgesi, Birleşik Devletler toprakları İngilizler, İspanyollar, Hollandalılar, Almanlar ve diğer halklar tarafından doldurulduğunda, sömürgecilik döneminin ruhundan esinlenen ABD kültürüne yeni bir şey getirdi. Amerika Birleşik Devletleri Federal tatilleri Amerikalılar, dünyanın diğer halklarının temsilcileri gibi, çeşitli tatilleri çok severler. İlginçtir ki, ABD topraklarında açıkça belirlenmiş bir resmi tatil yoktur. Sonuç olarak, her Amerikan devleti, kendi topraklarında egemen olan nüfusun etnik yapısına bağlı olarak kendi atama hakkına sahiptir. Dinin özellikleri, belirli bir tatilin kurulmasında anahtardır. ABD’de bu tür ulusal bayramlar sayılamaz. Ancak, ulusların ve geleneklerin çeşitliliğine rağmen, ABD topraklarında Milliyet, inanç veya ten rengi ne olursa olsun, ülke çapında kutlanan belirli tatiller kurulmuştur. ABD’de bu tür tatiller Federal olarak adlandırılır. Bunlar 11 ana tatil içerir.

Yeni yıl-1 Ocak gecesi, genellikle restoranlar, kulüpler, kumarhaneler, karnavallar ve partilerde gürültülü neşeli şirketler tarafından kutlanmaya başlar. Yeni yılda, Amerikalılar birbirlerine tebrik kartları ve hediyelik eşyalar veriyorlar. Akşamları, arkadaşlar ve akrabalar bu harika tatili kutlamak için şenlikli masada toplanırlar.

Martin Luther King günü– Resmi olarak Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü kutlamak için kabul edilir. ABD’deki bu önemli günde, büyük özgürlük ve bağımsızlık savaşçısı Martin King’i hatırlıyorlar. Ülkenin tüm tapınakları, bu inanılmaz insanın hayatına ve faaliyetlerine adanmış hizmetler ve vaazlar düzenliyor. Tüm televizyon ve yayın kanalları, Martin Luther ve diğer ünlü özgürlük savaşçılarını anlatan yayınlar yayınlıyor. Ülkede bu gün resmi olarak bir hafta sonu ilan edildi. ABD Anayasası uyarınca ABD başkanının doğrudan 18+ açılışı 20 Ocak’ta yapılacak. Bu, Amerikan başkanının resmi girişine adanmış lüks bir törendir. Genellikle bu büyük olay Washington’da, muhteşem Capitol binasının hemen önünde gerçekleşir. Büyük bir seyirci kalabalığıyla çevrili olan Başkan, yemin ediyor ve taç konuşmasını yapıyor. Kutlama büyük bir geçit töreniyle sona eriyor ve akşamları herkes için muhteşem bir top düzenleniyor. 20 Ocak 2017’de Donald Trump’ın açılışı gerçekleşti. ABD’nin 45. başkanı oldu.

ABD başkanları günü-Şubat ayının 3. Pazartesi günü düşüyor. Tatilin kökenleri 1782’de kökenlidir-George Washington’un doğum gününün ilk kamu kutlaması. 19. yüzyılda, bu gün resmi bir resmi tatil haline geldi. Üst düzey yetkililer ve ünlü kamu figürleri ciddi toplar ve lüks büfeler düzenler. Sıradan insanlar barlarda, restoranlarda ve tavernalarda eğlenirler. Bu gün ülke çapında resmi bir hafta sonu.

Anma günü-Amerikalılar Mayıs ayının son Pazartesi günü kutluyorlar. Acımasız kanlı savaşlarda, trajik felaketlerde, doğal afetlerin kurbanlarında (çığlar, seller, depremler, kasırgalar) tüm ölülere adanmış ulusal anma ve keder günüdür. Şehir mezarlıklarında anma etkinlikleri düzenleniyor, kiliselerde hizmetler, vaazlar ve kitleler düzenleniyor. Tatil sembolü büyük kırmızı haşhaş vardır. Büyük haşhaş sepetleri olan çiçekçiler şehirlerin ve banliyölerin sokaklarına bakmaktadır. Çiçek satışından elde edilen fonlar hayır kurumuna gidiyor. Bu nedenle, ABD’de bu gün elinde haşhaş olmayan bir adamla tanışmak zordur. Amerika’da bu tarihe özel önem verilmektedir.

Bağımsızlık Günü– Amerika’da her yıl 4 temmuzu kutlamak gelenekseldir. Ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığına adanmış büyük bir ulusal tatildir. Her ülke binası, her mağaza, restoran veya ofis, her ev Amerikan bayrakları ile dekore edilmiştir. Bu gün ABD’de aile ile kutlamak gelenekseldir. Birçoğu bu olayı doğanın kucağında kutluyor-kırsal bölgeye gidiyor ve eğlenceli piknikler düzenliyor ya da bahçelerinde barbekü yapıyor. Şehir parklarında çeşitli eğlence etkinlikleri ve spor etkinlikleri düzenlenmektedir: vatansever müzik, kızarmış kebaplar ve sosisli sandviçler, Havai Fişekler patlar, ulusal kostümler deki insanlar şarkı söyler ve dans eder. Tatilin sembolü dünyaca ünlü özgürlük heykelidir. Bu güne özgürlük Adası’na girmek isteyen çok sayıda kişi nedeniyle çok zordur.

İşçi Bayramı-Amerika’da Eylül ayının 1. Pazartesi günü düşüyor. Bu Gala gününde, ABD’nin tüm şehirlerinde ve banliyölerinde şenlikli gösteriler ve alayı var. Amerika, ülkenin sanatına, endüstrisine, siyasetine, sporuna, ekonomisine ve gelişimine paha biçilmez katkılarda bulunan insanları onurlandırıyor. Gazeteler ve dergiler, tüm çalışanlara adanmış tebrik kartları ve reklamlarla doludur. Bu tatil genellikle doğada kutlanır-rahat kamp alanları ve piknikler, barbekü ve sosisler şenlik ateşinde düzenlenir.

Columbus günü– Resmen Ekim ikinci Pazartesi günü kutlanır. Tarih, 1492 Ekim ayında büyük İtalyan gezgin Christopher Columbus’un Amerika kıyılarına ulaştığı bilinmektedir. Öğleden sonra, ülkenin tüm ana binalarının üzerinde ABD devlet bayrağı yükselir. Kiliselerde tören kitleleri hizmet eder, şehir sokaklarında geçit törenleri yapılır. New York ve San Francisco meydanlarında büyük tatil konserleri ve gösterileri düzenlenmektedir. İlginçtir ki, bazı bireysel Devletlerin topraklarında bu gün kutlanmaz (Kaliforniya, Nevada).

Gaziler günü– Kasım ayında ABD’de kutlanır, 11. Amerikalılar, korkunç acımasız savaşlarda ölenlerin hepsine haraç ödemek ve aynı zamanda belirli bir silahlı çatışmada yer alan tüm gazileri onurlandırmak için şehirlerin sokaklarına giderler. Bu gün şehir meydanlarında askeri geçit törenleri düzenleniyor, kiliselerde anma kitleleri hizmet veriyor. Sembolik, Arlington mezarlığı’ndaki ülkenin başkentinde bulunan bilinmeyen bir askerin anısına çelenklerin döşenme sidir. Burada en ciddi etkinlikler düzenlenmektedir. Gaziler bir araya gelir, hayatlarının korkunç olaylarını hatırlar ve ölü yoldaşları iyi bir kelime veya dua ile hatırlarlar.

Şükran Günü– Amerika’da Kasım ayının son Perşembe günü kutlanır. Festival masasında büyük bir aile toplanıyor, herkes hayatında olan tüm iyi şeyler için kadere teşekkür ediyor. Tatilin sembolü kızarmış hindi. Masanın ortasında, elma, kestane, üzüm, portakal, fındık ile dolu büyük bir sepet var – refah ve refahın kişileştirilmesi gibi. Evler krizantem buketleri ve olgun meyveleri olan küçük dallarla dekore edilmiştir. Tüm ABD kiliselerinde tören hizmetleri düzenlenmektedir. Ve şehir sokaklarında kostümlü geçit törenleri düzenleniyor.

Noel– Amerikalılar her yıl 25 Aralık’ta kutlarlar. Amerika’nın en sevilen tatillerinden biridir. Hem yetişkinler hem de çocuklar hevesle ve heyecanla bekliyor. Tatilden çok önce, sokaklar ve evler parlak renkli çelenklerle dekore edilmiştir. Girişte büyük Noel Baba figürleri, muhteşem Cüceler, neşeli kardan adamlar veya ren geyiği görülebilir. Hemen hemen her evde, tatilin ana özelliği parlıyor – zarif bir Noel ağacı. Hediyeler ve tebrik kartları önceden hazırlanır. Geleneklere göre, bu gün turta ve kurabiye pişirmek gelenekseldir. Ama ana Noel yemeği doldurulmuş hindi. Noel gecesinde, birçok Amerikalı kalpten eğlenmek için Şehir Meydanına gider. Sıcaklık, iyilik ve tatil atmosferi burada hüküm sürer. Çocuklar şöminenin yanında renkli çoraplar asarlar ve geceleri Noel baba’yı ziyaret edeceklerine ve onlara bir sürü hediye getireceğine inanırlar.

ABD’deki Federal tatiller dışındaki diğer tatiller, diğer birçok önemli tarihi de kutluyor.

Groundhog günü-Amerika’da her yıl 2 Şubat’ta kutlanır. Amerikalılar, uzun bir kıştan sonra bu gün, baharın ne kadar erken olacağını tahmin etmek için marmotların uyandığını iddia ediyorlar. Gün güneşli ise, bahar geç olacak, hava bulutlu ise, bahar zaten acele ediyor. Bu harika hayvan Panxuton (Pennsylvania) şehrinde yaşıyor. Her yıl 2 Şubat’ta, hindi Dağı’nda bir av tüfeği kalabalığı toplanıyor, burada geleneksel smokin ve silindirlerle giyinmiş birkaç beyefendi ana ritüeli gerçekleştirmek için geliyor – vizondan küçük bir «falcı» çekmek için.

Sevgililer Günü– 14 şubat’ı kutlamak gelenekseldir. Bu gün, tüm Sevgililer parlak renkli sevgililer günü kartları – kalpler şeklinde küçük tebrik kartları, hediyeler verir. Erkekler bayanlarına büyük çiçek yığınları gönderirler.

Nezaket günü– Şubat ayında her yıl kutlanır. Bu tatil, büyük uluslararası hayır kurumlarının inisiyatifiyle kabul edildi. Bu gün, Amerikalılar ülkeye iyi bir şey taşıyorlar-gülümsemeler yüzlerinden çıkmıyor, ihtiyacı olan herkes Yardım ve bakım alabilecektir. Sadaka ve hayırseverlik fonları özellikle aktif olarak çalışıyor, ülkenin dört bir yanından insanlar bağışlarını buraya gönderiyorlar.

Aziz Patrick günü gerçekten İrlandalı bir tatil. ABD topraklarında bu milliyetin temsilcileri çok sayıda olduğundan, bu gün büyük bir sevinçle kutlanmaktadır. 17 Mart’ta, tüm İrlanda’nın koruyucu azizi olan Aziz Patrick’i onurlandırmak için yeşil kıyafetler giymiş İrlandalılar şehirlerin ve banliyölerin sokaklarına çıkıyor. Geçit törenleri gürültülü ve eğlenceli: halk dansları eşliğinde ulusal şarkılar söylüyorlar.

Bu yazıyı paylaşın!
Bu yazıyı oylayın!
Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili Gezi Notları

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili İlginç Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili Yurt Dışı Eğitim