SON DUYURU
Gezitopya.com Sosyal Sorumluluk Projesine destek olmak için tıklayın lütfen.

Amerika Birleşik Devletleri

Yerel Saat
(GMT-4)
Kur Farkı
1 ABD Doları : 5,68 TL
Priz Tipi
A, B 110 V
Nüfus
327,2 milyon (2018)
Diller
İngilizce
Para Birimi
ABD Doları
İklim
Karasal İklim, Tropikal İklim, Akdeniz İklimi,

ABD Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri sahip olduğu 9,8 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle birlikte dünyanın en büyük ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Dünya üzerinde en fazla göç alan ülkelerden bir tanesi olan ülke içerisinde çok sayıda farklı kültür bulunmaktadır.
Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkeleri takip eden ve dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan Amerika içerisinde toplam 50 eyalet ve 1 federal bölge bulunmaktadır. Amerika federal anayasal cumhuriyettir. Amerika içerisinde bulunmakta olan federal bölge Washington DC bölgesidir.
Ülke içerisinde bulunmakta olan bu 50 eyaletin 48 tanesi birlikteyken bu eyaletler içerisinde bulunan diğer ikisi ise Hawaii Adaları ve Alaska’dan meydana gelmekte olan ve kendi anayasalarını yapma ve yönetme hakları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi olarak kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776 tarihidir.

Amerika birçok milleti bünyesinde bulunduran ve birçok kültürün birleşimi ile oluşan ülkelerden birisidir. Tam manası ile Amerika için bir kültür mozaiği diyebiliriz. Tüm bu kültürlerin birleşimi ile aslında ortak bir kültür oluşturan Amerika Birleşik Devletleri birçok devletten farklı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Amerika genel olarak özgürlükçü yapısı ön plana çıksa da eyaletler bakımından birçok noktada sıkı kurallara sıkı sıkıya bağlı bir devlettir. Kuralların en katı şekilde uygulamasının yapıldığı ve yaptırımların fazla olduğu bu ülke hem sonsuz özgürlük ülkesi hem de birçok açıdan sınırlayıcı bir ülkedir. Kısacası kurallara uyduğunuz sürece sonsuz bir özgürlüğe sahipsiniz. Bu yazımızda sizler için Amerika Birleşik Devletleri hakkında genel bir bilgilendirme sağlayacağız.

Amerika’da Sosyal Çevre ve İlişkiler

ABD dışarıdan bakıldığında soğuk bir imaj çizebilir. Ancak toplum olarak sıcakkanlı insanlardır. Bu sayede Amerika’ya gittiğiniz anda hiç yabancılık çekmeden yardım talep edebilir, sohbet edebilirsiniz. Sorunlarınızı iletebilir bu noktada çevreden destek alabilirsiniz. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken ilk noktada fiziksel temastır. Türkiye’de toplum olarak fiziksel temas çok rahatsız edici bir durum olmasa da Amerika’da bu durumdan mustarip olabilirsiniz. Toplum olarak fiziksel temas Amerika Birleşik Devletlerinde rahatsız edici ve kınanan bir durum olarak karşınıza çıkabilir.

ABD’ne Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizden ABD’ne gitmek isteyen biri dilerse ülkemizde bulunan uluslararası havayollarından birinden direkt olarak uçuş yoluyla Amerika’ya gidebilir.Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu iklim, enlem farklılıkları, dağlar ve çöller dahil olmak üzere çeşitli coğrafi özellikleri nedeniyle ülke içerisinde bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir. Yazının devanı için lütfen tıklayınız..

ABD’ne nasıl gidilir?

ABD gitmek için Türkiye’den İstanbul üzerinden uçuşlar gerçekleşmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne turist olarak gitmek gezmek ve keşfetmek için en iyi yöntemdir. Sadece gerekli vize şartlarına sahip olmak turist amaçlı gitmek için yeterlidir.  Yazının devamı için lütfen tıklayınız..

ABD  İklim ve Hava Durumu

Ülkenin orta kısımlarında yağış bol görülür. Dağlık ormanlık alanların yağış oranı yüksektir. Buna karşın batı kesimlerinde yağış miktarı daha azdır. Okyanus kıyıları orta kısımlarda yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Aynı zamanda ABD yüz ölçümünün fazla olması nedeni de iklim farklılığı yaşanır. Yazının devamı için lütfen tıklayınız..

ABD Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya vize almak bilgi gerektiren incelikli bir iştir. Günümüz dünyasında hiçbir ülke artık bizler için uzak değildir. Sadece tek bir uçak bileti satın alarak Amerika gibi uzak bir konumda yer alan bir ülkeye gitmek bile artık çok kolay bir durumdadır.
Yolculuğa başlamadan önce can sıkan durum tabi ki de vize almak adına girmiş olduğunuz telaştır. Bu konudan dolayı sizlere bu yazımız içerisinde Amerika için vize nasıl alınır ve aranmakta olan şartlar nelerdir bunlardan bahsetmeye çalışacağız. Yazının devamı için lütfen tıklayınız..

ABD Para Birimi

Bilindiği üzere ABD dünyanın ekonomisine oldukça iyi bir şekilde yön veren ve kendisine ait olan Dolar para birimi ile üstünlük kazanmakta ve dünyanın birçok yerinde dolar ile alışveriş yapılmasını sağlamakta. Bu nedenle ABD Para Birimi Dolardır ve ülkede dolar kullanılır, doların değeri diğer dünya para birimlerine göre oldukça fazladır ve 1 dolar ile başka bir ülkede daha çok şey yapılabilir. Bu yüzden genellikle dünya üzerinde para yatırım her zaman dolara yapılır çünkü oldukça fazla bir şekilde değişim yaşanma ihtimali vardır ve ucuzladığı zaman dolar alınabilir, dolar yükseldiği zamanda satılarak oldukça büyük bir gelir elde edilebilir. Yazının devamı için lütfen tıklayınız..

ABD Ekonomik Yapısı

Dünya ekonomisinin en büyük ve satın alma gücü açısından en güçlü ekonomisi ABD’dir. Dünya gayrisafi milli hasılasının %22 sini oluşturur. Ülkede mal üretimi GSMH’nin yüzde 19,8’ini meydana getirir. İmalat ise bilgisayar, uçak, otomobil, yüzde 12,1 inşaat ise yüzde 4,9, petrol ve madenler ise yüzde 1,9 unu oluşturur. Yazının devamı için lütfen tıklayınız..

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili Gezi Notları

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili İlginç Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili Yurt Dışı Eğitim