SON DUYURU
Gezitopya.com bünyesinde gezi anılarını yazabilecek yazarlar aranmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

Yerel Saat
(GMT-4)
Kur Farkı
1 ABD Doları : 5,68 TL
Priz Tipi
A, B 110 V
Nüfus
327,2 milyon (2018)
Diller
İngilizce
Para Birimi
ABD Doları
İklim
Karasal İklim, Tropikal İklim, Akdeniz İklimi,

Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri sahip olduğu 9,8 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle birlikte dünyanın en büyük ülkeleri içerisinde yer almaktadır. Dünya üzerinde en fazla göç alan ülkelerden bir tanesi olan ülke içerisinde çok sayıda farklı kültür bulunmaktadır.
Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkeleri takip eden ve dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan Amerika içerisinde toplam 50 eyalet ve 1 federal bölge bulunmaktadır. Amerika federal anayasal cumhuriyettir. Amerika içerisinde bulunmakta olan federal bölge Washington DC bölgesidir.
Ülke içerisinde bulunmakta olan bu 50 eyaletin 48 tanesi birlikteyken bu eyaletler içerisinde bulunan diğer ikisi ise Hawaii Adaları ve Alaska’dan meydana gelmekte olan ve kendi anayasalarını yapma ve yönetme hakları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi olarak kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776 tarihidir.

Amerika birçok milleti bünyesinde bulunduran ve birçok kültürün birleşimi ile oluşan ülkelerden birisidir. Tam manası ile Amerika için bir kültür mozaiği diyebiliriz. Tüm bu kültürlerin birleşimi ile aslında ortak bir kültür oluşturan Amerika Birleşik Devletleri birçok devletten farklı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Amerika genel olarak özgürlükçü yapısı ön plana çıksa da eyaletler bakımından birçok noktada sıkı kurallara sıkı sıkıya bağlı bir devlettir. Kuralların en katı şekilde uygulamasının yapıldığı ve yaptırımların fazla olduğu bu ülke hem sonsuz özgürlük ülkesi hem de birçok açıdan sınırlayıcı bir ülkedir. Kısacası kurallara uyduğunuz sürece sonsuz bir özgürlüğe sahipsiniz. Bu yazımızda sizler için Amerika Birleşik Devletleri hakkında genel bir bilgilendirme sağlayacağız.

Amerika’da Sosyal Çevre ve İlişkiler

Amerika dışarıdan bakıldığında soğuk bir imaj çizebilir. Ancak toplum olarak sıcakkanlı insanlardır. Bu sayede Amerika’ya gittiğiniz anda hiç yabancılık çekmeden yardım talep edebilir, sohbet edebilirsiniz. Sorunlarınızı iletebilir bu noktada çevreden destek alabilirsiniz. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken ilk noktada fiziksel temastır. Türkiye’de toplum olarak fiziksel temas çok rahatsız edici bir durum olmasa da Amerika’da bu durumdan mustarip olabilirsiniz. Toplum olarak fiziksel temas Amerika Birleşik Devletlerinde rahatsız edici ve kınanan bir durum olarak karşınıza çıkabilir.

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili Gezi Notları

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili İlginç Bilgiler